• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 3634

Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatu

Konkurs na stanowisko Ogrodnika Miejskiego w Wągrowcu odbył się w maju br., jednak do tej pory nie została podpisana umowa o pracę.

Leszek Starzyński 1 kwietnia objął stanowisko Prezesa MPWiK w Wągrowcu. Krótko po tym Miejskie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji ogłosiło konkurs na stanowisko Ogrodnika Miejskiego.

Konkurs odbył się 30 maja 2019 r., został przeprowadzony przez MPWiK, zgłosiło się 2 kandydatów. Komisja w składzie: Leszek Starzyński, Barbara Garbatowska i Hubert Sielewicz zdecydowała, że stanowisko powierzy Aleksandrze Majchrzak.

Ogrodnik miał dbać o zieleń miejską, miało być czysto, schludnie i estetycznie. Jest jak jest.

Bałaganem, jaki panuje w mieście, zaczęli interesować się radni m.in. Marek Piekutowski i Włodzimierz Naumczyk. Radni w trakcie sesji stawiali publicznie pytania dotyczące Ogrodnika Miejskiego, wskazywali nawet rozwiązania stosowane w innych miasta, jednak jest jedno, ale... Miasto nie posiada "Ogrodnika Miejskiego"!!!

Po blisko 6 miesiącach okazało się, że spółka MPWiK nie podpisała umowy z wyłonioną w konkursie Aleksandrą Majchrzak. Dziwna sytuacja, której nie potrafi jasno wytłumaczyć sam prezes MPWiK. Tłumaczy to dość dziwnie.

- Ze względu na dokończenie prac u poprzedniego pracodawcy oraz związane z nimi okresy wypowiedzenia umowy, wynikające z Kodeksu pracy — odpowiada Leszek Starzyński, prezes MPWiK w Wągrowcu.

Skoro prezes powołuje się na Kodeks Pracy, to powinien wiedzieć, że najdłuższym okresem wypowiedzenia są 3 miesiące.

Okresy wypowiedzenia w umowach na czas określony i nieokreślony wyglądają tak: 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy, 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy i 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Przypomnijmy, że konkurs odbył się 30 maja, zatem w sobotę minie 6 miesięcy, a tak długich okresów wypowiedzenia Kodeks Pracy nie przewiduje.

Sprawdziliśmy też, gdzie obecnie pracuje Aleksandra Majchrzak. Okazało się, że jest głównym specjalistą w Urzędzie Miejskim w Trzciance, zajmuje się utrzymanie zieleni oraz wydawaniem decyzji w sprawie wycinki drzew.

Nie ma umowy, jednak są zlecenia.

Aleksandra Majchrzak, mimo że nie posiada jeszcze umowy, już zdołała wykonać pierwsze zlecenie, za które spółka MPWiK zapłaciła ze środków własnych, a gdzie środki przeznaczone na zieleń?

- Pani Majchrzak wykonała jedno zlecenie na kwotę 1.170,00 zł brutto za nadzór nad pracami polegającymi na przycinaniu i formowaniu koron drzew rosnących w pasie zieleni przy ul. Kościuszki oraz nadzór nad pracami polegającymi na sadzeniu, zgodnie z projektem drzew i krzewów przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu. Prace związane były także z zagospodarowaniem drugiej części skweru za pomnikiem Powstańców Wielkopolskich według projektu pani Majchrzak. Wypłata nastąpiła ze środków własnych Spółki — informuje prezes Leszek Starzyński.

Kiedy zainteresowaliśmy się bliżej brakiem umowy, okazało się, że umowa ma być podpisana z dniem 1 grudnia (niedziela), czyli za 6 dni. Tajemnica pozostaje wynagrodzenie.

- Zatrudnienie Ogrodnika Miejskiego nastąpi z dniem 1 grudnia 2019 roku. Tajemnica wynagrodzenia za pracę jest instrumentem ochrony danych osobowych pracownika. Jej niedochowanie przez pracodawcę może być traktowane jako naruszenie dóbr osobistych pracownika. W związku z tym nie jest możliwe podanie informacji o wysokości wynagrodzenia — tłumaczy Leszek Starzyński, prezes MPWiK.

Trudno zrozumieć, po co miastu ogrodnik zimą, ale na to pytanie prezes Starzyński ma gotową odpowiedź.

- Okres zimowy to bardzo dobry czas na zatrudnienie specjalisty w tej dziedzinie z uwagi na przygotowanie projektów do aranżacji zieleni i upiększenie naszego miasta w nowym sezonie. To również jest bardzo dobry okres na poddanie konsultacjom nowych projektów i późniejsze ich zakontraktowanie — tłumaczy prezes.

Dziwnie to wszystko wygląda, można odnieść wrażenie, że radni oraz mieszkańcy, którzy pytali o zakres obowiązków Ogrodnika Miejskiego, nie mieli wiedzy, że takiego stanowiska w Wągrowcu nie ma.

A co się zmieni od 1 grudnia po podpisaniu umowy? Niewiele, miasto będzie miało ogrodnika a ogrodnik będzie miał zakres obowiązków.

W zakresie obowiązków Ogrodnika Miejskiego będzie kreowanie wizerunku przestrzeni miejskiej w zakresie zieleni oraz nadzór nad estetyką terenów i obiektów w Wągrowcu, a w szczególności:

1) w zakresie projektowania zieleni:
a) prowadzenie inwentaryzacji terenów zieleni,
b) typowanie do usunięcia starych i chorych drzew,
c) tworzenie warunków do rozwoju zieleni miejskiej, urządzania terenów zielonych,

2) w zakresie realizacji projektów zieleni:
a) planowanie nasadzeń drzew i krzewów,
b) zakładanie terenów zieleni i bieżące utrzymanie zieleni na terenie miasta, w tym pielęgnacja drzewostanu,
c) kontrola i prowadzenie bieżących prac pielęgnacyjnych zieleni na terenie parków oraz we wskazanych miejscach na terenie miasta,
d) utrzymanie parków i urządzonej zieleni miejskiej wraz z istniejącą infrastrukturą drogową oraz elementami małej architektury,
e) utrzymanie nieurządzonych terenów zieleni,
f) utrzymanie zieleni w pasach drogowych ulic wraz z istniejącymi elementami małej architektury,
g) prowadzenie ewidencji terenów zieleni,
h) nadzorowanie stanu zdrowotnego drzew rosnących w pasach drogowych i parkach oraz zlecanie ekspertyz dendrologicznych,
i) przeprowadzanie inwentaryzacji drzew w pasach drogowych i parkach,
j) przygotowywanie wniosków dotyczących usuwania drzew i krzewów,
k) realizowanie zadań związanych z wycinką i pielęgnacją drzew w pasach drogowych i parkach,
l) prowadzenie spraw związanych z utrzymaniem elementów małej architektury urządzonej: ławki, kosze, pergole, donice,
n) nadzór nad wykonywaniem prac przy utrzymaniu zieleni miejskiej,
o) nadzór nad prawidłowością i terminowością zabiegów pielęgnacyjnych i renowacyjnych zieleni miejskiej,
p) zagospodarowanie terenów przeznaczonych na zieleń ogólnodostępną,
q) utrzymywanie i serwis elementów dekoracji świątecznej na terenie całego miasta.

Komentarze   

chlor
+10 #19 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatuchlor 2019-11-27 14:17
Dziwie się że żony burmistrzów ,wójtów wogóle pracują . Przecież ich mężowie to polska elyta poltyczna Wszystko co robią to tylko dla NAS żeby NAM żyło się lepiej. Także powinniśmy być wyrozumiali i wnioskować o nadanie im takich samych praw jakie ma Prezydentowa Polski a nie ich mężowie muszą kręcić kombinować aby jeszcze im załatwiać prace za groszę .To samo tyczy się ich rodzin. Po wyborach odrazu z urzedu powini zajmować najlepiej płatne posady .
Mieszk
+10 #18 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatuMieszk 2019-11-27 08:12
Dajcie spokój Starzyńskiemu przecież To nie on rządzi w MPWIK . Tylko Ku..a dlaczego bierze taką kasę za nic nie robienie . Brakuje jeszcze tylko w Wrc Koniuszego Miejskiego. A sory już jest
Monopolowy
+2 #17 OgrodowaMonopolowy 2019-11-26 13:04
Kiedy napiszecie o ciężkim pobiciu Marcina b. na ogrodowej?
bleble
+21 #16 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatubleble 2019-11-26 11:24
Panie Redaktorze!
Przychodzi taki moment w którym władza musi podjąć nieprzyjemną decyzję. Myślę, że ten czas co do prezesa i tej całej otoczki nastał.
Panie Burmistrzu do dzieła. TYLKO: Kto w zamian?
Janowy
-14 #15 PodatekJanowy 2019-11-26 11:00
A czy podatki od zlecenia zostały prawidłowo zapłacone? Macie kurwa płacić podatki!!! Mam nadzieję, że w przyszłym roku jeszcze wzrośnie PIT i akcyza, bo jak widzę ile ludzie kasy przepierdalają na głupoty... Państwo wyda lepiej te pieniądze.
Janowyy
+23 #14 tJanowyy 2019-11-26 09:59
Przecież to jet logiczne że jak wezmą ogrodnika to powinni mu sowicie zapłacić[tym bardziej teraz jak idzie zima!!!].
Powinien dostać umowę o dzieło lub zlecenie a nie na czarno zapier.....
Ludzie ,ogarnijcie się i czytajcie ze zrozumieniem!!!!!!!!
Tylko PiS!!!!
WŁADZA
+36 #13 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatuWŁADZA 2019-11-26 00:05
ŁOSIE przez najbliższe 4 lata możecie NAS cmoknąć w dupe . Robimy co chcemy aby NAM było dobrze.
eda
+22 #12 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatueda 2019-11-25 23:54
Wcale się nie dziwie Wójtowi że trzymał kciuki aby żona pracowała na miejscu. Tak przynajmniej zaraz po pracy ma gotowy obiad ,często mogliby się widywać na mieście . Przecież taka sytuacja pozytywnie wpłyneła by na samopoczucie Wójta i na jego zangażowanie w pracy którą dla NAS wykonuje Olek co Ty na to ? Tak w nawiasie ciekawe gdzie oni kupuja te kwiatki - u Jacusia ?
Myster Wyszywka
+20 #11 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatuMyster Wyszywka 2019-11-25 23:53
Czy Proszczak to świnia? ;-)
Piotrek
+20 #10 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatuPiotrek 2019-11-25 23:48
Oprócz ogrodnika jeszcze sprzataczka by się przydała, w takim tempie za rok będzie. Najładniejsze drzewa w Wągrowcu "rosną" przy budynku banku PKO SA na ul. Kościuszki. Ogrodnik który je przycinał kilka lat temu to musiał być najlepszy ogrodnik na świecie.
chlor
+26 #9 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatuchlor 2019-11-25 23:47
Przecież Pani ogrodnik z Trzcianki może równiocześnie pracować na drugim etacie w Wrc tak jak Pani dyrektor ze żłobka Jarek pomyśl coś w tym temacie
gajowy
+20 #8 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatugajowy 2019-11-25 23:40
Tylko nie szukajcie dziury w całym To czysty zbieg okoliczności że ktoś pracuje w Trzciance a inny znajomy kogoś z Trzcianki pracuje w Wrc czy to że brat kogoś z Poznania dostaje posade w Wrc itp to są czyste przypadki Przecież dziś na wszysto są konkursy i nikt ich nie wygra tylko swój, brat Zdzicha żona Rycha kolega Piotrusią znajomy Kubusia itd Taka pomocna dłoń podana dziś zwróci się dwukrotnie w przyszłości
Orzeł
+17 #7 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatuOrzeł 2019-11-25 23:12
Do kompletu spółkę WSPÓLNY SUKCES i miejska zieleń będzie wyglądała jak większość zieleni w gminie Wągrowiec. Aż się słabo robi na to co i jak robią.
Yyyyy
+15 #6 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatuYyyyy 2019-11-25 23:09
A ja pytam może ktoś to sprawdzi i odpowie.
Jakiś czas temu głośno było o sadzeniu nowych drzewek na Kościuszki, i jakimś dziwnym trafem w tym samym okresie nasadzono większą ilość takich samych drzewek na terenie orlika/stanicy WOPR w kobylcu ładne te drzewka tylko czy to miejskie czy wiejskie
gajowy
+28 #5 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatugajowy 2019-11-25 23:06
Berent jakie masz długi wdzięczności u Wójta ? I tak kur..a bawią się za NASZE pieniądze Specjalistka na Wielkopolske nawet w Trzciance pracuje Ciekawe co ta władza ma za uszami począwszy od miasta przez gmine do powiatu
Marek Zgoda
+31 #4 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatuMarek Zgoda 2019-11-25 22:36
Przecież spółka nie może płacić ze środków własnych za utrzymanie zieleni, to duże naruszenie! Popieram prezes do odwołania!
Stokrotek
+25 #3 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatuStokrotek 2019-11-25 22:35
Ogrodnik miejski ważna funkcja od której dużo zależy,
ale prezes coś cienko ogarnia.
Jola65
+31 #2 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatuJola65 2019-11-25 22:27
Zimą zatrudniać ogrodnika, to jest chore, ale co tam p. Starzyński za to nie płaci, bo w prywatnej firmie już by poleciał za taka decyzję!
Suweren
+33 #1 RE: Ogrodnik Miejski od 6 miesięcy bez etatuSuweren 2019-11-25 22:22
ja pierd.... Berendt nie śpij, prezes MPWiK do odwołania!!!

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.