• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 543

Muzeum Regionalne w Wągrowcu podsumowało rok 2019

Muzeum Regionalne w Wągrowcu podsumowało rok 2019. Wągrowieckie muzeum odwiedziło 4516 osób.

Wystawy czasowe i stałe w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu zwiedziło w minionym roku 4516 osób. Jeśli dodać do tej liczby ponad cztery tysiące uczestników wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez placówkę, 1662 uczestników 80 lekcji muzealnych oraz 780 osób biorących udział w 36 zajęciach warsztatowych, to wychodzi, że Muzeum Regionalne w 2020 roku było placówką, w której tętniło bogate życie kulturalne.

W ubiegłym roku jego pracownicy oprowadzili także 35 wycieczek po zabytkach Wągrowca, w których wzięło udział 891 osób oraz 18 wycieczek do Tarnowa Pałuckiego, w których uczestniczyło 360 osób.

W siedzibie Muzeum zorganizowano także 5 wystaw czasowych, a  największym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się wystawa „Księga, która przetrwała wieki. Historia Biblii”. Muzeum przygotowało również wystawę w Bardowick (Niemcy), na której zaprezentowano prace członkiń Koła Hafciarskiego, malarstwa Czesławy Kiełczewskiej oraz rzeźb Piotra Marciniuka.

W 2019 r. przyjęto w darze do zbiorów artystyczno-historycznych cztery obiekty, w tym m.in.: sztandar Stronnictwa Demokratycznego Miejski Komitet Wągrówiec, fotografie z wizerunkiem Ignacego Wagnera. Zakupiono także sześć innych obiektów, m.in. obraz Czesławy Kiełczewskiej, fotografię sapera w mundurze I Batalionu Saperów Wlkp.  Do zbiorów dokumentów przyjęto w darze 35 obiektów, w tym m.in. dokumenty dotyczące Wągrowca z XIX wieku i  pocz. XX wieku oraz zakupiono 5 obiektów, m.in. widokówki z Wągrowca. Łącznie zbiory muzealne wzbogaciły się o 50 obiektów.

Pracownicy Muzeum byli organizatorami i współorganizatorami imprez: Noc w Muzeum, Weekend na Szlaku Piastowskim, Piknik Historyczny „Wojska Wielkopolskie 1919” na Dworcu Kolejowym w Wągrowcu, XXII Wągrowiecki Festyn Cysterski oraz Muzeum po zmierzchu.

W 2019 r. placówka zrealizowała wiele działań i przeprowadziła kilkadziesiąt nadzorów archeologicznych na terenie powiatu wągrowieckiego. Wyróżnić można wyprzedzające badania ratownicze w Łeknie, rozpoczęte w  2018 r. i prowadzone w związku z planowaną budową targowiska gminnego. Podczas archeologicznych badań ratowniczych w Kaliszankach, prowadzonych w związku z budową budynku mieszkalnego jednorodzinnego oraz budynku gospodarczego, natrafiono na fragment cmentarzyska ludności kultury wielbarskiej (I – III w. n.e.). W wyniku prac archeologicznych przebadano kilkadziesiąt grobów ciałopalnych oraz szkieletowych. Ponadto kontynuowano także interdyscyplinarne badania archeologiczne w Dzwonowie. Przebadano fragment dworu szlacheckiego (XVI – XVIII w.). W trakcie badań pozyskano bogatą kolekcję kafli piecowych, monet i innych zabytków ruchomych.

W minionym roku Muzeum Regionalne w Wągrowcu włączyło się też w realizację międzynarodowego projektu Cisterscapes - Cistercian Landscapes in central Europe (Cysterskie krajobrazy łączące Europę), którego jednym z celów jest rozpoznanie i inwentaryzacja krajobrazu kulturowego cystersów łekneńsko-wągrowieckich.

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.