• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 7920

Śnięte ryby i odór nie do zniesienia. Oczyszczalnia skaziła wodę!

Kilka ton śniętych ryb, odór i olbrzymie straty gospodarstwa rybackiego. W miejscowości Młynary, gmina Margonin, doszło do skażenia wody przez zrzut nieoczyszczonych ścieków z oczyszczalni.

Do zrzutu nieoczyszczonych ścieków doszło najprawdopodobniej 8 lub 9 lipca br. Oczyszczalnia miała problemy już wcześniej, jak informowali nas mieszkańcy, od kilku miesięcy w Margoninie czuć było odór.

Oczyszczalnia ścieków w Margoninie jest obiektem, który oczyszcza ścieki komunalne i przemysłowe w technologii mechaniczno–biologicznej. Obiekt obsługuje odbiorców z terenu gminy Margonin oraz wsi z gmin Gołańcz i Chodzież.

- W okresie kwietnia i maja w sposób narastający doszło do incydentu, który skutkował bardzo nieprzyjemnymi zapachami, jakie były odczuwalne na terenie miasta Margonina. Zapach był pochodną niewłaściwego procesu oczyszczenia ścieków charakteryzującymi się kilkunastokrotnie przekroczonym ładunkiem, zbyt mała ilość tlenu doprowadzała do uwalniania się nieprzyjemnych zapachów. To zaś sprawiło, że ścieki nie zostały oczyszczone w sposób prawidłowy — poinformował Łukasz Malczewski, zastępca burmistrza Margonina.

Oczyszczalnia w Margoninie nie ma możliwości pracy w systemie zamkniętym, co oznacza, że ścieki po oczyszczeniu, nawet w sposób niewłaściwy, nie mogą być gromadzone na obiekcie, muszą zostać z niego odprowadzone bez względu na swoje parametry.

- Trzeba mieć na względzie, że w ciągu doby na oczyszczalnie w Margoninie wpływa ponad 1000 stąd gromadzenie przez dłuższy czas ścieków nie jest możliwe, zresztą jak w każdym podobnym obiekcie. Incydent, jaki miał miejsce, nie wynikał z niesprawności oczyszczalni a z nadmiernego obciążenia naturalnej flory bakteryjnej oczyszczalni uczestniczącej w procesie oczyszczania. Sytuacje tę spowodował zrzut ścieków z jednego z zakładów przemysłowych. Sytuacja ta nie była jednorazową, pojawiała się sukcesywnie, przez dłuższy czas oczyszczalnia z uwagi na bufor bezpieczeństwa radziła sobie ze ściekami, których parametry były przekroczone wielokrotnie. Niestety niekorzystna aura w okresie maja, występujące upały, powodowały zwiększony zrzut ścieków z gminy, co w połączeniu ze ściekiem ze wspomnianego zakładu doprowadziło do zniszczenia flory bakteryjnej, której proces odbudowy trwa tygodniami. Po zaobserwowaniu pierwszych symptomów spółka zarządzająca oczyszczalnią rozpoczęła próbę ustalenia podmiotu odpowiedzialnego za zrzut ścieku, który prowadzi do takiej sytuacji. Wiele badań laboratoryjnych oraz żmudna praca pracowników doprowadziły do ustalenia winnych sytuacji. Wezwanie do zaprzestania zachowań godzących w proces oczyszczania dokonane z udziałem przedstawiciela Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska nie przyniosło rezultatu. W nocy następującej po spotkaniu doszło do zrzucenia ścieku o ładunku, który doprowadziłby do pogorszenia pracy każdej nawet najbardziej nowoczesnej oczyszczalni. Normy z tego ścieku wykazały przekroczenia liczone w tysiącach ChZT, BZT 5 oraz zawiesiny. Natychmiast podjęto decyzję o rozwiązaniu umowy z tym podmiotem i jego odcięciu od sieci kanalizacyjnej, co trwa do dzisiaj — wyjaśnia Łukasz Malczewski.

Zakład Usług Komunalnych w Margoninie po tym zdarzeniu zakupił nowe dyfuzory, flora bakteryjna została odbudowana i obecnie wszelkie parametry ścieku oczyszczonego zrzucanego do rzeki są prawidłowe i mieszczą się w normach.

Niestety przez kilka tygodni z różną intensywnością ściek oczyszczony przekazywany do rzeki nie spełniał wszystkich norm. Skutek był taki, że gospodarstwo rybackie poniosło olbrzymie straty, padły wszystkie ryby, które zostały odłowione i zutylizowane.

Straty ma zrekompensować ubezpieczyciel.

- Oczyszczalnia jest obiektem, który posiada stosowną polisę od tego typu zdarzeń. Każdy, kto poniósł szkodę w związku przyczynowym z nieprawidłową pracą oczyszczalni, może zwrócić się za pośrednictwem spółki do ubezpieczyciela o wypłatę odszkodowania za poniesione straty. Jest nam bardzo przykro, że doszło do takiej sytuacji, która nie powinna mieć miejsca. Niestety nieodpowiedzialność i kompletne lekceważenie obowiązujących norm w tym indywidualnych pozwoleń, jakie posiada każdy przedsiębiorca, szczególnie tak drastyczne ich przekraczanie, prowadzi do nieodwracalnych skutków — dodaje Łukasz Malczewski, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Margonin.

Towarzystwo Ubezpieczeniowe już zajęło się tematem.

 

Rzeczoznawca po przybyciu na miejsce stwierdził, że w ciągu swojej blisko 30-letniej pracy zawodowej nie widział jeszcze skażenia na taką skalę.

Dzierżawca wody stwierdził, że skażenie doprowadziło do zniszczenia całej populacji ryb, a przywrócenie produkcji do wcześniejszego stanu może potrwać nawet kilka lat.

 

Komentarze   

okoń
+5 #4 To niby cookoń 2018-08-01 12:06
,poza stawami ryb i innych organizmów w rzece nie ma? Roślinności też nie? Rzeka jest też miejscem pożywienia dla ptactwa. Przecież płynie aż do Noteci, przez teren gminy Szamocin i lasy.
Waldek68
+4 #3 RE: Śnięte ryby i odór nie do zniesienia. Oczyszczalnia skaziła wodę!Waldek68 2018-08-01 10:42
Sprawą powinna zająć się prokuratura!
TNT
+9 #2 RE: Śnięte ryby i odór nie do zniesienia. Oczyszczalnia skaziła wodę!TNT 2018-07-30 22:32
Dyfuzory wymienili dopiero jak zatruli środowisko. Co robili do tej pory? Czekali na to, aż się stanie zło. Skrajna niekompetencja i brak wiedzy. Za rzut ścieków biorą pieniądze, ale żeby zadbać o infrastrukturę i odpowiedni proces oczyszczania to już się nikt nie martwi. Ktoś za to powinien nieźle beknąć, bo zwrot kasy to nie wszystko. Zniszczone środowisko odbudowuje się latami.
Russ
+8 #1 RE: Śnięte ryby i odór nie do zniesienia. Oczyszczalnia skaziła wodę!Russ 2018-07-30 13:16
W Margoninie przecież zawsze śmierdzi!

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.