• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 3403

Co zrobić gdy utracimy dokumenty osobiste ?

W ostatnim okresie Komenda Powiatowa Policji w Wągrowcu odnotowała kilka przypadków zgłoszeń o kradzieży lub zagubieniu dokumentów osobistych. Z poczynionych ustaleń wynika, że osobami poszkodowanymi są głównie osoby starsze.

Każdy kto zgubi dokument tożsamości lub komu dokument ten został skradziony powinien jak najszybciej dla własnego bezpieczeństwa i ochrony swojego mienia, zgłosić ten fakt w swoim banku.
Dlaczego jest to takie ważne? Z danych Komendy Głównej Policji co roku odnotowywanych jest około 20 tys. przypadków posługiwania się dokumentem innej osoby. W skali kraju dziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem.

Zastrzeżenie dokumentu, który utraciliśmy staje się niezwykle ważne. Pozwala to uniknąć wielu problemów oraz strat finansowych. Najważniejsze dokumenty, które powinniśmy zastrzegać po utraceniu, to: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa i marynarska, dowód rejestracyjny, karta stałego pobytu. Zastrzegana powinna być także karta kredytowa.

Policja radzi, by korzystać ze strony www.dokumentyzastrzezone.pl. Poprzez system „Dokumenty Zastrzeżone” informacja trafi do banków i firm, które identyfikują obsługiwane osoby na podstawie dokumentów tożsamości i uczestniczą w Systemie.

Dokumenty, które nie zostaną w ten sposób zabezpieczone mogą zostać użyte m.in. do wyłudzenia pożyczki, wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat, kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów, zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków itp. Wszystko to w imieniu osoby, której dokumentem się posłużono. Możliwości jest wiele. Dlatego warto pomyśleć o przenoszeniu dokumentów w sposób, który ograniczy możliwość ich zagubienia. Bez cienia wątpliwości zrezygnować należałoby z płytkich kieszeni krótkich spodenek, czy luźnych kieszeni szortów na rzecz saszetek bądź specjalnego etui noszonego np. na szyi. Oszczędzi to z pewnością wielu kłopotów, stresu, pieniędzy i czasu, który trzeba będzie spędzić w kolejnych urzędach wydających konkretne dokumenty.

System „DZ” działa od 1997 roku. Pozwala zidentyfikować ponad 1.800.000 zastrzeżonych dokumentów, wśród których znajdują się m.in. dowody osobiste, dowody tymczasowe i paszporty polskie i zagraniczne. System „DZ” to jedyna ogólnokrajowa, powszechnie dostępna baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości w Polsce. Informacje o dokumentach są przekazywane wszystkim Bankom uczestniczącym w Systemie, korzystają z niego także operatorzy telefonii komórkowych, Poczta Polska i szereg innych Uczestników. Dokumenty powinni sprawdzać także notariusze, hotele, wypożyczalnie czy agencje pośrednictwa wynajmu nieruchomości.

Policja ostrzega!
Często jednak zdarza się i tak, że osoby, które zgubiły dokumenty, zgłosiły ich kradzież. Osoby te składają na policji zawiadomienie o kradzieży dowodu osobistego lub innych dokumentów. Jednak okoliczności, w których dochodzi do popełniania przestępstw tworzą wątpliwości co do czasu i miejsca przestępstwa. Mogą wskazywać na to, że do przestępstwa nie doszło, a osoby dokumenty zagubiły w nieustalonych sytuacjach.

Przypominamy, że każda osoba, która złoży zawiadomienie o nie popełnionym przestępstwie podlega odpowiedzialności karnej określonej w art. 238 kodeksu karnego za co grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jednoczenie przypominamy, iż zagubienie dokumentów należy zgłaszać do organów, które je wydały.
Warto pamiętać, że w związku z tą sytuacją policja informuje, że zaświadczenia o kradzieży dokumentów (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport) nie zwalniają obywatela z opłat za ich ponowne wydanie.

źródło: KPP Wągrowiec



 

 

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.