• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 2618

Wystawa grafiki

Muzeum Regionalne w Wągrowcu na swojej ekspozycji prezentuje prace artystów środowiska poznańskiego, bydgoskiego i wągrowieckiego oraz artystów z zagranicy.

Najstarsze z nich pochodzą z lat sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych XX wieku i zostały zakupione przez Powiatowy Dom Kultury w Wągrowcu, z przeznaczeniem dla mającego powstać w Wągrowcu muzeum. W grupie autorów tych prac są m.in. uznawany za jednego z najwybitniejszych grafików polskich ANDRZEJ KANDZIORA oraz Szwed GEO WIDE.
Pozostałe prace zostały zakupione przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu lub pozyskane w darze.  Są to grafiki artystów wągrowieckich oraz  studentów Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie, pochodzących ze Słowacji, Gruzji i Japonii, którzy byli gośćmi naszego muzeum w 1997 roku.

GRAFIKA IGNACEGO BORUCKIEGO

IGNACY BORUCKI (1912-1984)
Urodził się w Grzegorzewie, powiat Koło.  W 1948 roku, jako absolwent Instytutu Robót Ręcznych został skierowany do pracy w Liceum  Pedagogicznym w Wągrowcu. W mieście tym przebywał i działał do ostatnich dni życia. Nauczyciel, regionalista, artysta. Był niesłychanie pracowity. Pozostawił po sobie ogromną ilość prac: zbiór szkiców, obrazy  olejne, obrazy na szkle, teczkę grafik zawierającą 50 drzeworytów i linorytów, kilkadziesiąt rzeźb i prace z metaloplastyki. W większości z nich pojawiał się temat regionalny.
W ostatnich latach życia dużo czasu poświecił twórczości rzeźbiarskiej o tematyce sakralnej. Wykonał wiele prac do kościołów parafii pw. Wniebowzięcia  NMP w Wągrowcu, w tym cały wystrój kościoła poewangelickiego  przy ulicy Kolejowej. W zbiorach Muzeum Regionalnego w Wągrowcu znajduje się około 200  prac Ignacego Boruckiego, w tym malarstwo, grafika i rzeźba.  Większość z nich, to dary autora oraz jego żony. Na wystawie  prezentujemy  35 grafik, a wśród  nich cykl  „Podwórka wągrowieckie”.

GRAFIKA Z WĄGROWIECKIEJ KOLEKCI BIBLIJNEJ

Na ekspozycji można zobaczyć fragment zbioru grafik o tematyce biblijnej, pochodzących z muzealnej kolekcji, zebranej jako plon pięciu edycji Ogólnopolskiego Konkursu im. ks. Jakuba Wujka na Sztukę Ludową i Amatorską o Tematyce Biblijnej,  realizowanych w formie biennale w latach 1991- 1999. Organizatorami Konkursu byli: Muzeum Regionalne w Wągrowcu, Muzeum Okręgowe w Pile i Parafia pw. Św. Jakuba Apostoła w Wągrowcu.
Muzeum Regionalne w Wągrowcu zakupiło do swoich zbiorów prace nagodzone oraz wyróżnione. Zgromadzona kolekcja zawiera o około 300 prac, z zakresu malarstwa sztalugowego, malarstwa na szkle, grafiki i rzeźby. Autorami prac są artyści nieprofesjonalni z różnych regionów. Wągrowiecka Kolekcja Biblijna uznana jest za jedną z najciekawszych w polskich  zbiorach muzealnych.


 

 

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.