• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 2859

Tai Chi Chuan w Wągrowcu

Męczy Cię szybkie tempo życia, jesteś zestresowana i brak Ci aktywności fizycznej? Taoistyczne tai-chi jest dla Ciebie! Harmonia ciała i umysłu, rozluźnienie, brak napięcia - to korzyści uprawiania tai chi. Ćwiczenia nie wymagają wielkiego wysiłku fizycznego, a raczej skupienia i koncentracji.

MDK Wągrowiec zaprasza na zajęcia TAI CHI CHUAN KUNG FU. Zapisy 26 września 2010 roku godzina 10.30.

Tai-chi to chińska gimnastyka przeznaczona dla każdego: bez względu na wiek i sprawność fizyczną. Nie ma żadnych ograniczeń i przeciwwskazań. Posiada nieocenione walory zdrowotne i wzmacniające organizm. To klucz do uzyskania wewnętrznego spokoju i równowagi ciała i umysłu. To źródło siły do radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Tai-chi to aktywna medytacja, która kształtuje ciało, uspokajając duszę. W Chinach uprawia się ją i doskonali od stuleci. W Europie zaczęła wzbudzać zainteresowanie od chwili, gdy opadł nieco entuzjazm dla intensywnych i wyczerpujących ćwiczeń na siłowni. Proponuje całkiem inny, nowy rodzaj ruchu i nowy rodzaj myślenia o własnej fizycznej sprawności. Choć uznawana jest za sztukę walki, to koncentruje się na sile wewnętrznej.

Tai-chi polega na powolnych ruchach, które wzmacniają mięśnie i uelastyczniają je oraz usprawniają krążenie krwi. Styl kładzie nacisk na rozciąganie się i obracanie w każdym z ruchów w jak najbardziej perfekcyjny sposób. Tai-chi pomaga podnieść koordynację ruchów, poprawić równowagę, a także giętkość i siłę nóg, jednocześnie redukując stres. Trening polecany jest dla ludzi w różnym wieku i o różnym stanie zdrowia.

Tai chi jest ciągiem 108 naturalnych ruchów, które należy wykonywać powoli i w ściśle określonej kolejności. Mają one naśladować te, które wykonują zwierzęta: najczęściej ptak, małpa, tygrys czy wąż. Wszystkie ruchy są zestawione w taki sposób, aby doprowadzić do zmniejszenia napięcia w ciele ćwiczącego, poprawy krążenia i oddechu, uspokojenia serca i wyciszenia umysłu. Na zajęciach instruktor pokazuje grupie po kolei te 108 ruchów, tak aby uczestnicy mogli je poznać, przyzwyczaić się do nich i zaobserwować, na czym polegają. Zajęcia trwają zwykle dwie godziny.

W każdym ćwiczeniu udział bierze całe ciało, wszystkie stawy zostają rozluźnione. Może to przynieść bardzo dobre efekty, na przykład w leczeniu chorób zwyrodnieniowych kręgosłupa. Ruchy obrotowe, czyli różnego rodzaju skręty, masują brzuch, dzięki czemu poprawia się trawienie i metabolizm.

Najważniejsze jest jednak to, że ćwiczenia nie wymagają nadmiernego wysiłku i nie nadwyrężają żadnej partii ciała. Ćwiczenia rozluźniające i wykonywane rytmicznie poprawiają krążenie krwi, uczą efektywnego wykorzystywania całego ciała i poprawiają wytrzymałość organizmu.

Celem tai-chi jest powrót do stanu czystości zdrowia i umysłu, nauczenie się okazywania życzliwości innym ludziom oraz uwolnienie się od napięcia i stresu. Dla początkujących zazwyczaj najistotniejszy jest jednak zdrowotny i relaksacyjny wymiar tai-chi oraz piękno i przyjemność płynące z charakterystycznego dla tai-chi miękkiego, kolistego ruchu.

Stała praktyka działa leczniczo między innymi na następujące choroby: wysokie ciśnienie krwi, wrzody, artretyzm, astmę, choroby serca, dolegliwości żołądkowe, gruźlicę, przepuklinę i nerwice. Większość tych chorób może zostać wyleczona przez systematyczną praktykę w czasie krótszym od roku. Ponadto ćwiczenie Tai chi może wyleczyć wszelkie dolegliwości organów wewnętrznych. Poprzez głębokie oddychanie oraz specjalne ćwiczenia (masaż organów wewnętrznych) wzmacnia je i podnosi ogólną witalność organizmu. Ćwiczenie Tai chi jest szczególnie zalecane dla osób z wszelkiego rodzaju schorzeniami kręgosłupa nabytymi lub wrodzonymi oraz bólami pleców. Osoby nadmiernie pobudliwe czy zestresowane odkryją już po kilkutygodniowej praktyce, że stają się spokojniejsze, bardziej skoncentrowane i odporne na stres. Znanych jest również wiele przypadków wyleczenia raka poprzez praktykę Tai chi i Qi Gong.


 

 

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.