• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 11059

Od 2013 r. internet szerokopasmowy w całej UE

Chce tego Komisja Europejska, co zwiększa nasze szanse na dogonienie europejskiej czołówki. Odpowiednia ustawa już została uchwalona, teraz czas na działanie.

Komisja Europejska chce, aby od 2013 roku jej państwa członkowskie udostępniły więcej częstotliwości radiowych umożliwiających dostęp do internetu szerokopasmowego. „Nie ma wątpliwości, że bardzo ułatwi to Europejczykom życie”, powiedziała komisarz Neelie Kroes.
Z kolei państwa członkowskie Unii powinny, do 2012 roku zakończyć proces przyznawania operatorom licencji na świadczenie szerokopasmowych usług internetowych.

Internet szerokopasmowy w Polsce
Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Polsce latach 2007-2009 odsetek gospodarstw domowych z szerokopasmowym dostępem do Internetu wzrósł z 30 proc. do 51 proc., natomiast w tym samym czasie w UE zwiększył się on z 42 proc. do 56 proc. Wobec tego Polska, chcąc dogonić kraje „starej” Unii, musi utrzymać szybsze niż w UE tempo wzrostu w tej dziedzinie (o 21 punktów procentowych, przy 14 punktach w UE w wyżej wspomnianym okresie). Wówczas w 2011 roku uda się nam przekroczyć średnią unijną. Zdaniem ministerstwa ta perspektywa wydaje się realna biorąc pod uwagę ostatnie wysiłki rządu i samorządów oraz ponad 1 mld euro funduszy unijnych.

W maju tego roku Sejm przyjął ustawę O wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, którą następnie podpisał  Bronisław Komorowski. Ustawa likwiduje bariery prawne, ułatwia budowanie sieci dostępu do internetu szerokopasmowego oraz efektywne wykorzystanie pieniędzy z UE, ustala zasady działalności w zakresie telekomunikacji jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów wykonujących zadania z zakresu użyteczności publicznej. Chodzi o to, aby samorządy mogły pełnić rolę inwestora na rynku telekomunikacyjnym zarówno na etapie budowania sieci, jak i świadczenia usług telekomunikacyjnych.
Ustawa zakłada m.in., że przy budowanych i modernizowanych drogach będą powstawały kanały technologiczne, w których będzie można umieszczać kable telekomunikacyjne. Obowiązek budowy takich kanałów ustawa nakłada na zarządców dróg, czyli na Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Jeszcze w 2008 r. Polska zajmowała dwudziestą pozycję w rankingu 27 państw UE pod względem odsetka gospodarstw domowych z szerokopasmowym dostępem do Internetu, podczas gdy rok później byliśmy już na piętnastym - ex aequo z Hiszpanią i Węgrami.

Jednak nadal pozostajemy w tyle za unijną czołówką; dla porównania w Polsce codziennie korzysta z internetu 58 proc. obywateli, zaś w UE - 68 proc., z bankowości elektronicznej korzysta 33 proc. Polaków, zaś w Europie Zachodniej - 48 proc., z ulg internetowych przy podróżowaniu korzysta 22 proc. naszych obywateli, a odpowiednio 50 proc. mieszkańców "starej" Europy.

Tak więc zaległości jest sporo, a internet szerokopasmowy pozwoli  szybko je nadrobić.

jp/EUobserver.com,/mswia.gov.pl

 

 

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.