• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 6123

Prawnik wyjaśnia: Przedawnienie alimentów

Pytanie Internauty do prawnika: Czy istnieje możliwość odzyskania alimentów sprzed 35 lat? Ojciec zostawił mamę tuż po moich narodzinach, o czym dowiedziałem się jakiś czas temu.

Agnieszka Budka, radca prawny

Osoba, która jest uprawniona do alimentów, musi liczyć się z tym, że roszczenie o zapłatę alimentów ulega przedawnieniu.
    
Przedawnienie jest związane z upływem czasu. Rozpoczyna ono swój bieg od momentu wymagalności roszczenia, czyli od chwili kiedy możliwe jest dochodzenie spełnienia roszczenia. Po upływie terminu przedawnienia roszczenia osoba, która jest zobowiązana do jego spełnienia, może skutecznie uchylić się od uczynienia temu zadość.  
    
Zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem trzech lat. Oznacza to, że można wystąpić do sądu o tzw. zaległe alimenty za okres trzech lat wstecz – przed wniesieniem pozwu. Trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Ustanowienie trzyletniego terminu przedawnienia roszczeń alimentacyjnych nie oznacza, iż każda osoba dochodząca alimentów będzie mogła wystąpić z roszczeniem o zasądzenie alimentów za cały ten okres tj. za okres trzech lat przed wniesieniem pozwu. Można bowiem domagać się zasądzenia alimentów zaległych w takim zakresie, w jakim mają one służyć zaspokojeniu bieżących potrzeb osoby ich dochodzącej spłacie zobowiązań zaciągniętych na ich zaspokojenie. Wynika to z zasady, że alimenty służą zaspakajaniu bieżących potrzeb, a zatem obowiązek alimentacyjny wygasa w zakresie już zaspokojonych potrzeb uprawnionego. Dochodząc alimentów za okres przed wniesieniem pozwu o ich zasądzenie należy tym samym wykazać, że istnieją dotychczas niezaspokojone potrzeby, wskazać je oraz wysokość kwoty potrzebnej dla ich zaspokojenia.
      
Inaczej przedstawia się kwestia alimentów gdy są stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, czy też zawartą ugodą. Wówczas przedawniają się z upływem dziesięciu lat w przypadku alimentów za okres przed wydaniem wyroku, a z upływem trzech lat za alimenty należne po wydaniu wyroku. Świadczenia alimentacyjne co do zasady płatne są w odstępach miesięcznych. W związku z tym okres przedawnienia za każdy miesiąc biegnie osobno. Tym samym każda z rat alimentacyjnych przedawnia się w innym terminie.

Odpowiedzi udzieliła Agnieszka Budka, radca prawny.

Jeżeli masz pytanie, na które ma odpowiedzieć bezpłatnie prawnik,
napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i poczekaj na odpowiedź.
Odpowiedzi na Portalu WRC udzielane są BEZPŁATNIE!
W temacie maila wpisz: PYTANIE DO PRAWNIKA a w treści zadaj pytanie.


Komentarze   

Grzes
+2 #4 Pytanie do prawnikaGrzes 2018-09-27 12:02
Po co informujecie o darmowej paradzie i darmowej odpowiedzi skoro na nie nie odpisujecue?zenada! Reklama dla pani Budki?
Petent
0 #3 PoważniePetent 2018-09-27 11:34
P. Budka jest świetnym prawnikiem, a zabawny to jesteś Ty co piszesz te bzdury ww, pewnie byłeś beznadziejnym petentem! Widać również że przyglupawy gdyż składnia nie ta! 😎
STÓP HEJTEROM!
Ewka
+2 #2 Pytanie do prawnikaEwka 2018-09-26 08:30
Gdzie pani prawnik odpowiada na zadane pytania? Żadnej odp jeszcze nie otrzymałam
Hahaha
-3 #1 ZabawneHahaha 2018-09-25 20:51
Słaba ta kryptoreklama. Z Budka już tam źle że widać musi dawać reklamę na portalu. Ojjjj niedobrze. Ale co się dziwić, skoro jest to beznadziejny radca prawny.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.