• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1012

Jakie szanse mają frankowicze w sądach? O co walczą, o czym muszą pamiętać?

Jeszcze w zeszłym roku w procesach z bankami wygrywało 80% kredytobiorców we frankach (TVN24). Dziś, jak podaje PAP Biznes, to już 90%. Jak widać, szanse na zwycięstwo są ogromne. Jeśli masz kredyt frankowy albo znasz taką osobę – składajcie pozwy. Co możecie zyskać? Mnóstwo.

Dlaczego warto pozwać bank?

Po pierwsze – jeśli masz szanse na odfrankowienie kredytu, odzyskasz nadpłacone raty z ostatnich 6 lat, jak to określa Kodeks postępowania cywilnego. A kwoty te idą nawet w setki tysięcy złotych. Po drugie – Twoje kolejne raty staną się niższe, a co nie mniej ważne – bardziej stabilne, bo będziesz je już spłacać w złotówkach.

Jeśli natomiast zdecydujesz się na stwierdzenie nieważności umowy, to po prostu razem z bankiem zwrócicie sobie nawzajem świadczenia. Wybór tego rozwiązania powinien zająć mniej czasu w ramach postępowania, ale pojawia się tu wiele wątpliwości…

Co w wypadku, gdy bank zgłosi swoje roszczenie – konkretnie o wynagrodzenie za korzystanie z kapitału? Tutaj dotychczasowe orzecznictwo jest dalekie do jednolitości. Rozważa się wiele możliwych opcji. Trzymając się jednak stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – banki nie mają prawa żądać takiego wynagrodzenia.

Coś na osłodę jeszcze przed wyrokiem

To oczywiste, że wielu frankowiczów ma ochotę przestać płacić raty już dziś, zwłaszcza, gdy widzą, że sądy ostatnio przyznają rację aż tylu z nich. Mam dobrą wiadomość: można wstrzymać się z płatnościami na czas trwania postępowania. Wystarczy złożyć do sądu wniosek o zabezpieczenie powództwa. Zajmij się tym podczas toczącej się już sprawy, a nawet jeszcze przed pozwaniem banku.

Jeśli zdecydujesz się na to drugie rozwiązanie, pamiętaj, by po uzyskaniu prawomocnego postanowienia sądu złożyć pozew w terminie przez niego wyznaczonym. Dodam, że nie może on przekroczyć 14 dni, zgodnie z art. 733 KPC.

Frakowiczom, których nadpłaty rat nie przewyższają kosztów płatnego adwokata, doradzam pomoc tego z urzędu. Nie tylko gorsza sytuacja finansowa umożliwia skorzystanie z jego usług, ale także niewystarczająca wiedza, by występować samodzielnie w sądzie. Dodam, że to żaden powód do wstydu. Przecież umowy frankowe są tak skonstruowane, a cała sprawa tak skomplikowana, że zrozumienie ich sprawia trudność nawet wykształconym ludziom. Zatem w moim przekonaniu można z tej furtki, określonej przez KPC, skorzystać.

tekst: Wanda Sielewicz


Wanda Sielewicz, doktorantka prawa Uniwersytetu Warszawskiego, ekonomista, magister prawa francuskiego o specjalności Francuskie i Europejskie Prawo Biznesowe Uniwersytetu w Poitiers. Jej najnowszy projekt, mamkredytwefrankach.pl, skupia się na pomocy frankowiczom. Doświadczenie zawodowe zdobywała w warszawskich kancelariach prawnych, zajmując się prawem handlowym oraz procesowym o specjalności odszkodowawczej. Jej konik to odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne pozbawienie wolności i odszkodowania za nieruchomości przejęte dekretem Bieruta.


Komentarze   

Kazik
-1 #5 A prawo po czyjej stronie?Kazik 2020-08-12 19:52
Nie mnie oceniać kredyty frankowe jednak - sąd się wypowie, kto miał rację. PS Niby prawnik, ale napisane zrozumiale.
eda
0 #4 RE: Jakie szanse mają frankowicze w sądach? O co walczą, o czym muszą pamiętać?eda 2020-08-11 21:36
I tak kredyt frankowy wyszedł taniej , po drugie cena mieszkań przez te lata także wzrosła.Idioci myślą że teraz reszta społeczeństwa zapłaci za to że pobudowali sobie wiille lub pokupowali mercedesy .
59
+6 #3 RE: Jakie szanse mają frankowicze w sądach? O co walczą, o czym muszą pamiętać?59 2020-08-11 17:28
Racja .Sam mam w rodzinie takiego ,,beneficjenta''frankowego.Czy kogoś z tych tzw. poszkodowanych przez bank,doradcy finansowi gnali kłonicami na siłę do kas,czy raczej przez swoją pazerność ustawiali się w kolejkach bo frank był po 2 zł ,a teraz lament bo kredyt we frankach drożeje.A co z tymi co pobrali kredyty złotówkowe,czy ktoś im pomoże-nie .Mają świadomość że skoro wzieli kredyt to muszą go spłacać.
kolo
-1 #2 RE: Jakie szanse mają frankowicze w sądach? O co walczą, o czym muszą pamiętać?kolo 2020-08-11 14:52
Frankowicze niech idą do Du*y, on obiecał specustawę, ile z tych obietnic wynikło to wszyscy wiedzą, a ci mądrzejsi się domyślali już dawno.
golem
+3 #1 RE: Jakie szanse mają frankowicze w sądach? O co walczą, o czym muszą pamiętać?golem 2020-08-11 14:28
Z bankami wygrywa 90 % tylko bank się odwołuje i już wygra mało który cwaniak który myślał że sporo zarobi a teraz vpłacz bo bank na siłe dal mu kredyt.Pożyczyłeś to spłacaj

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.