• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 6926

Urlop wychowawczy dla ojca

Co zrobić jeżeli praca utrudnia opiekę nad dzieckiem? Rozwiązaniem może być urlop wychowawczy... dla ojca.

Jeżeli masz pytanie, na które ma odpowiedzieć prawnik,
napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i poczekaj na odpowiedź.
Odpowiedzi na Portalu WRC udzielane są BEZPŁATNIE!
W temacie maila wpisz: PYTANIE DO PRAWNIKA a w treści zadaj pytanie.

 

Agnieszka Budka, radca prawny

Pytanie do prawnika.

Pracuje w pewnej dużej firmie. Chciałbym pójść na urlop wychowawczy. Mój syn ma 3 lata. Obecny system pracy utrudnia mi opiekę nad synem dlatego rozważam urlop. Żona pracuje, więc po 13:00 nie mam z kim  zostawić syna. Pracodawca nie widzi problemu w udzieleniu mi urlopu. Moje pytanie brzmi: Czy będąc na takim urlopie mógłbym legalnie pracować na umowę zlecenie? Chodzi o to, że na takim urlopie nie dostaje się pensji a żyć trzeba. Mam możliwość podjęcia drugiej pracy w godzinach dostosowanych do moich potrzeb, tylko czy to będzie praca zgodna z przepisami?

Odpowiedź prawnika.

Na urlop wychowawczy może pójść zarówno matka, jak i ojciec dziecka, ale muszą być pracownikami z przynajmniej sześciomiesięcznym stażem pracy. W aktualnym stanie prawnym, urlop wychowawczy można wykorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy sześć lat. W szczególnym przypadku pracownik może skorzystać dodatkowo z urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy, także po przekroczeniu przez dziecko tego wieku. Dotyczy to sytuacji, gdy z powodu złego stanu zdrowia potwierdzonego orzeczeniem o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności dziecko wymaga osobistej opieki pracownika.

 

Urlop wychowawczy trwa maksymalnie 36 miesięcy, ale tego wymiaru nie może wykorzystać jeden rodzic — czyli np. matka opiekuje się dzieckiem przez 35 miesięcy, a 1 miesiąc musi spędzić z nim jego drugi opiekun. Pełne trzy lata przysługują jednemu z nich jedynie wtedy, gdy drugi nie żyje, lub gdy w grę wchodzi pozbawienie, ograniczenie lub zawieszenie władzy rodzicielskiej, albo gdy drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska. Warto pamiętać, że rodzice mogą przebywać na urlopie wychowawczym jednocześnie.

Urlop wychowawczy można wykorzystać zarówno w jednej, jak i nawet w pięciu częściach. W tym czasie pracodawca nie wypłaca opiekunowi dziecka wynagrodzenia. W trakcie, gdy pracownik przebywa na takim urlopie, zawieszeniu ulegają wzajemne prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy. Opiekun dziecka może zrezygnować z urlopu wychowawczego w każdym momencie za zgodą pracodawcy. Jeśli takiej zgody nie ma, pracownik powinien zawiadomić szefa o swojej decyzji najpóźniej na 30 dni przed terminem przewidywanego powrotu do pracy.

 

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, by pracownik korzystający z urlopu wychowawczego mógł sobie „dorobić”.

Zgodnie z kodeksem pracy w czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność. Można również podjąć naukę lub szkolenie. Przepisy nie precyzują przy tym, na jakiej podstawie i w jakiej formie praca zarobkowa może być wykonywana. Oznacza to, że osoba przebywająca na urlopie wychowawczym może podjąć pracę zarobkową zarówno na podstawie umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia, o dzieło), a także założyć własną działalność gospodarczą. Może pracować u swojego pracodawcy (czyli tego, który udzielił urlopu wychowawczego), jak i u innego. Jednak podstawowym warunkiem podjęcia pracy na wspomnianym urlopie jest to, aby nie kolidowała ona ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.

W razie ustalenia, że pracownik korzystający z urlopu wychowawczego trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca ma prawo wezwać go do stawienia się w pracy w terminie przez siebie wskazanym. Nie może on być dłuższy niż 30 dni od dnia powzięcia takiej wiadomości i krótszy niż 3 dni od dnia wezwania.


Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.