• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1309

35. rocznica Wągrowieckiego Chóru Kameralnego

Wągrowiecki Chór Kameralny obchodził w miniony weekend 35. rocznicę swojej działalności.

Jubileuszowa uroczystość tego zasłużonego dla wągrowieckiej kultury zespołu śpiewaczego odbyła się w Galerii Miejskiego Domu Kultury. Wypełnili ją obecni oraz byli chórzyści, a także członkowie ich rodzin oraz zaproszeni goście, wśród których był wiceburmistrz Wągrowca Piotr Pałczyński. Podziękował on członkom chóru za stojącą na wysokim poziomie artystycznym działalność oraz promowanie naszego miasta w kraju i za granicą. Uroczystość tę uświetnił okolicznościowy koncert.

Wągrowiecki Chór Kameralny skupia obecnie 20 członków, a na jego czele stoją: Andrzej Kaliski, który jest jego dyrektorem artystycznym i dyrygentem od 35 lat oraz Mateusz Polimirski, który jest prezesem Chóru. Pięć lat temu chór ten został wyróżniony Honorową Nagrodą Miasta Wągrowca w kategorii „oświata, nauka, kultura i kultura fizyczna”.

Wągrowiecki Chór Kameralny powstał w październiku 1984 r. Chociaż przez 35 lat istnienia współtworzyło go łącznie około stu śpiewaczek i śpiewaków, to aż sześcioro pamięta pierwsze próby i występy Chóru. Nic więc dziwnego, że to właśnie im osobne podziękowania i gratulacje złożył wiceburmistrz Piotr Pałczyński. W repertuarze Chóru dominują utwory sakralne, utwory kolędowe, zarówno polskie, jak i zagraniczne, a także kompozycje dyrygenta – pana Andrzeja Kaliskiego. Przez minione lata Wągrowiecki Chór Kameralny koncertował w kraju, reprezentując nasze miasto m.in. w Wielkopolskich Konfrontacjach Chóralnych, Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach oraz na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii. Podczas wieloletniej działalności chórzyści nawiązali partnerskie, serdeczne i utrzymywane do dzisiaj kontakty artystyczne z powiatem Lüneburg w Niemczech. Często koncertował również za granicą, m.in. w Holandii w gminie Hilvarenbeek, w Rosji, Francji i Niemczech. Koncertował także w Wilnie i Wiedniu, w których prezentując polską muzykę na bardzo wysokim poziomie, promował nasze miasto. Od wielu lat współtworzy wspaniałe widowisko muzyczne, jakim jest koncert pamięci poległych w walce o niepodległość, który każdego roku, 11 listopada, gromadzi w klasztorze pocysterskim tłumy wągrowczan.

Komentarze   

Kret
+3 #2 RE: 35. rocznica Wągrowieckiego Chóru KameralnegoKret 2019-11-12 20:40
Totalny idiota.
Totalny.
+1 #1 RE: 35. rocznica Wągrowieckiego Chóru KameralnegoTotalny. 2019-11-12 20:20
Kto mi wyliże brud pomiędzy palcami u nóg???

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.