• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2083

Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchów

Było 50 tysięcy, teraz ma być 100 tysięcy. Burmistrz Wągrowca zamierza zwiększyć kwotę na wymianę kopciuchów, co na to radni?

Do pięciu tysięcy złotych dofinansowania otrzymają od miasta wągrowczanie, którzy zdecydują się na wymianę starego pieca poprzez zakup, montaż i/lub uruchomienie nowego źródła ciepła. Jeśli radni miejscy poprą propozycję Burmistrza Miasta Wągrowca, to w 2020 roku miasto przeznaczy na ten cel 100 tysięcy złotych – dwa razy więcej niż pierwotnie przyjęto w uchwale budżetowej na ten rok.  

- Wszyscy wiemy, że problem zanieczyszczonego powietrza wymaga przede wszystkim rozwiązań systemowych, ogólnopolskich, jednak my - w poczuciu odpowiedzialności za nasze tutaj i teraz – nie możemy czekać na to, że nagle stanie się cud. Dlatego postanowiliśmy zaproponować wągrowczanom pomoc finansową w wymianie starych pieców. To pierwszy tego typu program wągrowieckiego samorządu. Wierzymy, że zachęta, jaką oferujemy, spotka się z przychylnym przyjęciem naszych mieszkańców. Jeśli nasz program spotka się z dużym zainteresowaniem, to z pewnością będziemy go kontynuować i rozwijać w kolejnych latach – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

Celem udzielonej dotacji jest - według projektu uchwały - osiągnięcie efektu ekologicznego oraz poprawa stanu środowiska i zmniejszenie uciążliwości dla mieszkańców, wynikających z zanieczyszczenia środowiska.

Jeśli podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej, która odbędzie się 27 lutego br., radni poprą wniesioną przez burmistrza uchwałę w sprawie przyjęcia regulaminu udzielania dotacji celowych w roku 2020 osobom fizycznym z budżetu Gminy Miejskiej Wągrowiec na dofinansowanie kosztów wymiany źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi w ramach zadania ograniczania niskiej emisji w Wągrowcu, to mieszkańcy naszego miasta będą mogli składać wnioski o dofinansowanie wymiany pieca.

Według założeń projektu uchwały wnioski o wsparcie finansowe będą mogły składać wyłącznie osoby fizyczne – właściciele nieruchomości, a warunkiem jego przyznania będzie trwała likwidacja istniejącego źródła ciepła poprzez zastąpienie go m.in.:

 • podłączeniem do sieci ciepłowniczej,
 • stacjonarnym ogrzewaniem elektrycznym,
 • kotłem gazowym kondensacyjnym, klasy efektywności energetycznej minimum A,
 • kotłem olejowym kondensacyjnym, klasy efektywności energetycznej minimum A,
 • pompą ciepła, kotłem na paliwo stałe (brak możliwości podłączenia lub brak uzasadnienia ekonomicznego podłączenia do sieci dystrybucji gazu) z automatycznym sposobem zasilania paliwem bez rusztu awaryjnego.

Szczegółowe warunki dofinansowania będą zawarte w regulaminie uchwały, z którego dowiemy się również, że kwota dofinansowania nie będzie mogła być wyższa niż 50% kosztów kwalifikowanych poniesionych przez wnioskodawców. Jego maksymalny poziom to 5 tysięcy złotych.

Co ważne - kwalifikowanie zadań inwestycyjnych do dofinansowania dokonywane będzie w oparciu o kolejność złożenia kompletnego wniosku w ramach środków finansowych zabezpieczonych na ten cel w budżecie miasta.

Projekt uchwały będzie omawiany na najbliższych posiedzeniach komisji Rady Miejskiej. O terminach składania wniosków poinformujemy wkrótce.

Komentarze   

Do PIS-Janowy
+1 #18 RE: Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchówDo PIS-Janowy 2020-02-25 22:37
Nic o ekologii?
rgeytv
-3 #17 RE: Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchówrgeytv 2020-02-23 17:03
Ekolog już ktoś Ci napisał że wymiana pieca to mało bo wielkie przekrojr rur do tego stare zakamieniałe grzejniki w które wchodzi 200 l wody wykończą finansowo tego co będzie mial taką instalacje Na temat docieplenia wcale sie nieodzywaj jak twierdzisz że nie trzeba . Podsumowując idioto już więcej nic nie pisz bo piszesz bzdury
Ekolog
-2 #16 Tylko piecEkolog 2020-02-23 15:22
Wystarczy zmienić tylko piec. Można zmienić wszystko jak kogoś na to stać, ale nie jest to konieczne. Wiele ludzi myśli, że trzeba zmienić całą instalację i jeszcze ocieplić cały dom, a to nieprawda. Dzisiaj koszty węgla i niesprawnych pieców są większe niż gazu. Zmienią sobie jak zaoszczędzą na gazie i poznają komfort cieplny w domu.
Robol
-4 #15 RE: Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchówRobol 2020-02-23 00:44
Super inicjatywa :) jestem na TAK
Piotrek
-3 #14 RE: Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchówPiotrek 2020-02-22 23:06
Inicatywa OK ale trzeba przy tym rozbudowy sieci gazociagowej do takich miejsc jak np. Bartodzieje i inne rozwijające się "sypialnie" pod Wagrowcem
Ekoman
+1 #13 Jestem na tak.Ekoman 2020-02-22 22:02
Bardzo mały krok,ale do przodu. Stówka to kropla w morzu. Myślę że można by zawiesić na 5 lat budżet obywatelski i pompowac tą kasę właśnie na wymiane pieców. Skorzysta na tym całe miasto, nie tylko ulica,osiedle.. .
Szymonn
-9 #12 RE: Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchówSzymonn 2020-02-22 21:27
Ekolog nie wprowadzają ludiz w błąd. To pomysł klubu Bliżej Ludzi, jeszcze w ubiegłej kadencji zgłaszali to Poszwie. Wtedy było zablokowane. Teraz realizowane będzie wreszcie. Brawo Bliżej Ludzi.
dvf
-3 #11 RE: Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchówdvf 2020-02-22 20:26
Ekolog - piec gazowy to jedno a drugie to trzeba zmienić całą instalacje grzewczą jak ktoś ma starą a wtedy 10 tyś to nie starczy na materiał. Także zanim coś napiszsz to pomyśl lub popytaj.
Ekolog
-11 #10 Najlepszy jest gazEkolog 2020-02-22 20:13
To pomysł radnej Pani Trytt, ale teraz zawłaszczył go burmistrz. Ludzie muszą wiedzieć kto im daje pieniądze, to znana metoda politycznej promocji. Uważam, że najtańszy i najlepszy jest gaz. Za 10 tys. można już zmienić kopciucha na dobry piec gazowy. Będę czekał na opinie tych, którzy będą żałowali, że zrobili to tak późno a my będziemy lepiej oddychać.
dvf
0 #9 RE: Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchówdvf 2020-02-22 14:10
Te 5 tyś to jest tyle że jak załatwisz kilka rzeczy bez vat to tyle co oferuje miasto bez papierologi i łaski Jajka Berenta
ola
-5 #8 RE: Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchówola 2020-02-22 10:55
Skrzyzowanie Lipowa - Reja - Brzozowa: kłęby dymu.
magic
+6 #7 RE: Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchówmagic 2020-02-22 10:44
Panie burmistrzu czy to nie zaduży ukłon w strone Veoli że stać Was żeby im płacić 5 tyś za podłączenie . Skoro w Trzciance podłączają za darmo do swojego cieplika . Jarek ogarnij się spójrz troche szerzej żeby miasto na tym zyskiwało bo idziesz tą samą drogą co z Remondisem . Wiadomo że jesteś obcy ale choć tą kadencje dbaj o finanse naszego miasta Wągrowca
magic
0 #6 RE: Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchówmagic 2020-02-22 10:38
Najlepszy jest punkt - podłączenie pod ciepłownie . Jak już tam się podłączysz to dopiero będą rachunki cały rok różne dodatkowe opłaty , jeszcze lepiej jak za prąd W blokach na dzień dobry już zabierają połowe wpłat na swoje koszty. Oczywiście tu jest jak z Remondisem spółdzielnia wynegocjowała tak wspaniałe warunki . Tylko kto na tym zyskuje ?
frerf
+4 #5 RE: Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchówfrerf 2020-02-22 10:33
100 tyś to 20 dofinansowań na instalacje-- czyli za 1547 lat będą mieli wszyscy chetni zmienione piece
Ekolog
-4 #4 .Ekolog 2020-02-22 10:31
Szkoda tylko, że jak dwie osoby pracują to kwota dofinansowania jest praktycznie niezauważalna i nie zachęca do wymiany pieca.
GT
+1 #3 RE: Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchówGT 2020-02-22 10:06
Inicjatywa fajna,ale oferty powinny być imienne,newralg iczne punkty to Brzozowa,Gnieźn ieńska, Leśna i pewnie Berdychowo
Były ZETKOWICZ
-13 #2 RE: Burmistrz chce zwiększenia środków na wymianę kopciuchówByły ZETKOWICZ 2020-02-22 01:11
Zawsze uważałem Berendta za dobrego stratega, zobaczcie na szkołę - kiedyś "ZETA" to obciach, teraz po zmianach Berendta młodzież jest szczęśliwa.
Pytanie do uczniów - jak za czasów nowego dyra?
Dziadek
-6 #1 Brawo RatuszDziadek 2020-02-22 00:41
Wreszcie coś konkretnego, bo samym tłumaczeniem to się nie dotrze do niektórych obszarów. Trzymam kciuki. I nie zamkną ptaki Ci, co twierdzą, że nic się nie dzieje.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
 • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.