• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 2109

Geotermia w Wągrowcu. Miasto czeka na dofinansowanie

Miasto Wągrowiec chce wykorzystać energię geotermalną. Gotowy jest już projekt robót geologicznych, złożono też wniosek o dofinansowanie.

fot. Geotermia w Nesjavellir na Islandii, money.pl

Wiosną 2019 roku pracownicy firmy PRO-INVEST SOLUTIONS odwiedzili Wągrowiec, aby ustalić odpowiednią lokalizację do wykonania pierwszego odwiertu.

Efektem tej współpracy było spotkanie, do którego doszło w czerwcu 2019 roku w Urzędzie Miejskim, w którym wzięły udział cztery osoby, w tym m.in. prezes PRO-INVEST SOLUTIONS dr inż. Piotr Długosz, a także geolog, geofizykoraz analityk finansowy.

Podczas spotkania uzgodniono ostateczną decyzję dotyczącą lokalizacji planowanego odwiertu, który miałby być dokonany w pobliżu oczyszczalni miejskiej. Jednocześnie firma opracowała "Projekt robót geologicznych na wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego Wągrowiec GT-1 w celu ujęcia wód termalnych na terenie miasta Wągrowca".

Dla planowanej inwestycji wymagane jest ujęcie o wydajności co najmniej 120 /h, temperaturze na wypływie nie mniejszej niż 60 stopni C oraz mineralizacji nie wyższej niż 100 g/dm³. Projekt przewiduje odwiercenie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego na głębokości 2130 m (z tolerancją 20%).

W połowie czerwca 2019 roku opracowany projekt został złożony w Departamencie Środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w celu uzyskania decyzji zatwierdzającej projekt robót geologicznych. 

Aby zadnie mogło być realizowane potrzebne są pieniądze.

- Konieczne jest pozyskanie środków finansowych na wykonanie odwiertu, który jest bardzo kosztowny. W tym celu 12 maja br. miasto złożyło w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia w formie dotacji w ramach programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” - poinformował Jarosław Berendt, burmistrz Wągrowca.

Celem tego programu jest wykonywanie prac i robót geologicznych związanych z poszukiwaniem i rozpoznawaniem złóż wód termalnych w celu ich udostępnienia.

W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, możliwe jest uzyskanie dotacji do 100% kosztów kwalifikowanych na przedsięwzięcie związane z wykonaniem otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego GT-1 do projektowanej głębokości 2130 m (+/- 10%).

W przypadku uzyskania pozytywnych wyników z przeprowadzonych badań geofizycznych oraz podjęcia kolejnych działań związanych z wykorzystaniem wód termalnych w ciepłownictwie (budowa ciepłowni geotermalnej), odwiert GT-1 będzie mógł być wykorzystany do eksploatacji, jako jeden z dwóch odwiertów geotermalnych. 

- Przyjmowanie wniosków ma się zakończyć 30 września br., a następnie rozpocznie się proces ich oceny. W przypadku przyznania dofinansowania planowane jest rozpoczęcie realizacji tego zadania w czerwcu 2021 roku. Warto dodać, że miasto Wągrowiec stara się o uzyskanie dotacji w wysokości 13,7 MLN zł netto tj. 100% dofinansowania - dodaje burmistrz Wągrowca.

Komentarze   

obser-wator
+1 #6 ostroznie z takimi in westycjami !obser-wator 2020-06-03 15:00
czuję w tym smród zlodzieja z Torunia! Gdzie niby miała powstać? A 60 stopni C to jest za niska temperatura! Co wy kombinujecie ?
ML
+4 #5 Jeżeli?ML 2020-06-03 07:35
W PRZYPADKU pozytywnego rozpatrzenia wniosku MOŻLIWE jest uzyskanie dotacji... Dlaczego w przypadku toruńskiego grzybka nie było tyle niepewności?
das
+5 #4 RE: Geotermia w Wągrowcu. Miasto czeka na dofinansowaniedas 2020-06-02 22:24
Jakby to wypaliło to co zrobi hrabiostwo ze spółdzielni mieszkaNniowej - zrezygnują z zaprzyjażnionej firmy Veolia ? Precz z monopolistą Veolią
Prawnik
+7 #3 RE: Geotermia w Wągrowcu. Miasto czeka na dofinansowaniePrawnik 2020-06-02 20:40
nic nie włączą, bo powstanie spółka Geotermia, a w niej udziały będzie miało państwo, za darmo kasy nie dadzą, zatem Veolia zjedzie z cenami, bo będzie spółka rządowa czytaj KONKURENCJA!
Pablo Escobar
-7 #2 RE: Geotermia w Wągrowcu. Miasto czeka na dofinansowaniePablo Escobar 2020-06-02 18:24
Brawo burmistrz, kolejna trafna decyzja.
xzxzxz
+11 #1 RE: Geotermia w Wągrowcu. Miasto czeka na dofinansowaniexzxzxz 2020-06-02 18:06
Jak wszystko pójdzie dobrze to tą inwestycje włączą do ciepłowni i Veolia będzie tłukła kase a miasto tak jak dziś dziesięc tysięcy na 20 lat

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.