• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2212

"Dmuchają liście" - hałasują i trują!

Czy w Wągrowcu znikną wreszcie dmuchawy, które powodują hałas i zanieczyszczają powietrze? Możliwe, że w przyszłym roku.

Warkot spalinowych dmuchaw do opadłych liści to zmora naszych osiedli. Przekonali się o tym mieszkańcy bloków przy Parku 600-lecia. To właśnie tam, przez kilka dni, dział zieleni MPWiK w Wągrowcu "dmuchał liście".

Mieszkańcy skarżyli się na hałas, który uniemożliwiał im normalne funkcjonowanie, który przeszkadzał uczniom w trakcie zdalnych zajęć. Warto zaznaczyć, że tylko jedna spalinowa dmuchawa do liści powoduje hałas ok. 100 decybeli, jeżeli tych dmuchaw jest więcej, to hałas faktycznie może przeszkadzać.

Dmuchawy to nie tylko hałas, dmuchawy to także negatywny wpływ na jakość powietrza.

Rezygnacja z dmuchaw może pozytywnie wpłynąć na stan jakości powietrza, którym oddychamy. Drobne cząstki pyłów, wzbijane przez maszyny mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Powodują nasilenie objawów chorób układu oddechowego oraz zmniejszają wydolność układu krążenia. Na działanie pyłów narażeni są szczególnie seniorzy oraz kobiety w ciąży.

Wiele miast w Polsce wprowadza zakaz używania dmuchaw.

Kategoryczny zakaz używania spalinowych i elektrycznych dmuchaw do liści zakłada „Program ochrony powietrza dla Poznania” przyjęty uchwałą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Jego zapisy obowiązują od 4 sierpnia. Obostrzenia dotyczące używania spalinowych i elektrycznych dmuchaw do liści mają na celu wyeliminowanie emisji wtórnej pyłu. Zakaz dotyczy zarówno terenów podlegających miastu, jak i będących własnością spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz prywatnych podmiotów, w tym osób fizycznych. Oznacza to, że zapisów uchwały muszą przestrzegać wszyscy mieszkańcy. W Poznaniu zakaz obowiązuje przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych i notowanych stężeń w zakresie pyłu zawieszonego PM10.

Poznań nie jest wyjątkiem, podobne obostrzenia wprowadzono również na terenie innych miast, teraz jest szansa na takie rozwiązanie w Wągrowcu.

- Dotychczasowe umowy nie określały, jakie narzędzia mają być wykorzystywane do wykonywania poszczególnych prac porządkowych, stąd wykonawcy, starając się zwiększyć efektywność, stosują dedykowane do wyznaczonych prac narzędzia, w tym dmuchawy. Jednak obecnie, mając na względzie ochronę środowiska oraz zdrowia mieszkańców władze miasta, wzorem wielu innych miejscowości, rozważają wpisanie do umów na rok 2021 zapisu nakazującego wykonywanie wszelkiego rodzaju prac porządkowych bez użycia dmuchaw, w tym również przy usuwaniu opadłych z drzew liści — poinformował Piotr Korpowski, Urząd Miejski w Wągrowcu.

Mamy nadzieję, że burmistrz Wągrowca wspólnie z Radą Miejską wypracuje odpowiednie przepisy, które zabronią używanie dmuchaw nie tylko przez jednostki miejskie, ale również przez spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty i osoby prywatne.

Kuriozalne wydaje się puszczanie nam pod oknami spalin ze spalinowego demobilu wycofanego z mądrzejszych krajów i jednocześnie mówienie o walce ze smogiem czy o walce o czyste powietrze.


Pamiętajmy też o SMOGU. Pierwsze kominy już dymią.
Wągrowiec dla klimatu

Komentarze   

Hahaha
+2 #20 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!Hahaha 2020-11-29 17:25
W blokowiskach WSZYSTKO, WSZYSTKIM przeszkadza. Siedzą w tych swoich „klatkach”, dozorca obleci podwórka a im bardzo się nudzi 😂😂😂😂
Bhgfcbdxzeety
-9 #19 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!Bhgfcbdxzeety 2020-11-26 07:30
Sigmar podaj adres przyślę ci panów z podkaszarkami, traktorami, dmuchawami pod okna od 7 -15.Potem stado dzieciaków, a na noc hordę kiejtrów. Mam wrażenie, że na tym portalu siedzą wszyscy z osiedli chatek że zmywaka i na kredyt.
Fladra
-6 #18 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!Fladra 2020-11-26 07:17
Osiedle Orchela i Berdychowo też prosi o jakiś market i park zadrzewiony, obsiany trawką, dlaczego tylko osiedla bloków mają mieć tę przyjemność codziennego słuchania hałasu cudzych dzięcioków, kosiar i dmuchaw?
Markecik
-5 #17 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!Markecik 2020-11-26 07:10
Prosimy o markety na nowym osiedlu kurników na wiśniowej , gruszkowej, jabłkowej, brzoskwiniowej , grzybowej itp. nie mamy tam gdzie kupować przysłowiowej bułki! Poprosimy też o plac zabaw, bo nasze liczne dzieci nie mają tu żadnych atrakcji!
&_&$&_-+$
-9 #16 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!&_&$&_-+$ 2020-11-24 22:44
Tak siedzę cały dzień w chacie, bo to moja chata, pracuje w chacie, dzieci też pracują w chacie, płace za chatę, płacę podatki uczciwie, nie tak jak ty zmywaku, chce i mam prawo mieć spokój w swoich 4 ścianach, a nie żeby mi tu po nosem całe miasto zjeżdżało się swoimi szortami które stawiają na parkingach spółdzielczych niszcząc je, robiąc hałas jak dzicz z lasu na kawałku trawy przy jezdni zwanym parkiem, podczas gdy wokół pełno lasów i jezior. Trzeba mieć nieźle wymieszane w głowie, żeby siedzieć godzinami z dzieciakami przy jezdni i świadomie je zatruwać spalinami. Co to za park w którym albo warkot kosiar albo dmuchaw a zimą traktorów ryjacych odrobinę śniegu którego jest jak na lekarstwo. Paranoja !!!!!
Guru
-10 #15 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!Guru 2020-11-24 22:29
Skoro kupiłem sobie mieszkanie w bloku o wartości współczesnych kurników bez piwnic mam prawo do tego, by ktoś nie zaburzał mojego miru domowego, nie stawiał mi pod oknami inwestycji które powodują zakłócanie odpoczynku. Nie przekraczanie dopuszczalnych norm hałasu dotyczy nie tylko terenów wokół hacjend dorobkiewiczow, ale też osiedli.
xyz
+10 #14 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!xyz 2020-11-24 18:04
Mieszkańców bloków przy ul Lipowej którym przeszkadza hałas ze straszliwych dmuchaw używanych w celu zaprowadzenia porządku pytam dlaczego mieszkają w blokach z wielkiej płyty - przecież można wyprowadzić się do szałasu. Będzie ekologicznie, czysto i cicho.
PIS-Janowy
-19 #13 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!PIS-Janowy 2020-11-24 16:06
hape3 - W wiekszosci masz racje, ale gdy widze bezmyslna jazde kosiarka po wyschnietej trawie czy dmuchanie tym czyms w czasie wiatru gdy po chwili masz to samo to naprawde rece opadaja. Dla porownania - kombajnista nie wyjedzie w deszczu kosic, kosiarz trawy na ciasgniczku wyjedzie sobie pojezdzic po placyku gdzie trawa nie odrosla bo .... tak ma w grafiku. Rozumiesz ten bezsens? arnowanie czasu i paliwa? O to chyba tutaj najbradziej mieszkancom chodzi. Jest trawa wysoka - kosimy, nie ma trawy bo susza - nie kosimy. Proste regull.
hape73
+12 #12 Tu sie wywijahape73 2020-11-24 15:54
Może wprowadzić zakaz wjazdu kombajnem na pole? I kosy w ręce? Ludzie opanujcie się co Wam krótkotrwały hałas przeszkadza. A za pewne jeden czy drugi któremu to przeszkadza sam ma kosiarkę spalinową na działce.
Sigmar
+15 #11 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!Sigmar 2020-11-24 13:37
To co te osoby, którym przeszkadzają dmuchawy robią ?? siedzą całe dnie w domu? nie pracują że im przeszkadza sprzątanie, ludzie opamiętajcie się!!!
Dom
+29 #10 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!Dom 2020-11-24 10:37
Jak tak wam to przeszkadza to grabie w dłoń i do roboty nieroby co im zawsze zle.
oBYWATELKA
+37 #9 Dyktatura MasoBYWATELKA 2020-11-24 08:59
Większego absurdu nie słyszałam, robienie porządku przeszkadza mieszkańcom, a bałagan nie!!!! Czy wszystkie działania miasta muszą polegać na dostosowaniu się do ciemnych MAS?
Wymagam by urzędnicy dbali o dobro wspólne, pielęgnując, serwisując mienie gminne. Mieszkańcy, w tym czasie, niech wezmą się do pracy, bo ciekawe co robili w domach cały dzień!!
HIHIHI
-25 #8 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!HIHIHI 2020-11-24 07:53
Brawo. No radni maja teraz co robić, będą procedować absurdy. 5-6 razy w roku używa się dmuchaw, zanieczyszczają powietrza, że HO, HO.
Czas radni zabrać się za wyprowadzenie z miasta samochodów, motorowerów, grilli itd. Absurd pogania absurd. Nie potrafią sobie poradzić z kopciuchami, to dadzą radę dmuchawom. BRAWO WY.
Jeszcze tylko 3 lata i czas towarzystwo pogonić.
Tylko PiS!!!
Pis-Janowy
-29 #7 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!Pis-Janowy 2020-11-24 03:05
Brawo burmistrz! Odpowiedni człowiek na odpowiednim stanowisku.
rom
+34 #6 smród i pył z kominarom 2020-11-24 01:58
A gdzie zgłosić bardzo duże zadymienie z komina ? Bo gdy się robi ciemno to facet nie wiem czym pali, codziennie prawie o tej samej porze . Ma piec gazowy, ale pali w starym.
oś wschód
+14 #5 wizjoner z za Bugaoś wschód 2020-11-23 22:05
Chciałbym aby przy moim bloku kilka razy w roku używali dmuchaw czy kosiarek a nie musze słuchać samochodów z obwodnicy która biegnie przez dzielnice mieszkalną miasta którą zatwierdził maly komuch .Towarzysz powiedz mi jak mogłeś pozwolić na budowe obwodnicy w części miasta która ciągle się rozbudowuje ?
Ja
+33 #4 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!Ja 2020-11-23 21:56
Trawników także nie kosić bo kosiarki spalinowe. Wpuścić kozy i zrobią swoje!
Lipowa
-24 #3 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!Lipowa 2020-11-23 21:20
Wreszcie ktoś się za to wziął, brawo!
Fela
-5 #2 RE: "Dmuchają liście" - hałasują i trują!Fela 2020-11-23 21:14
Kocham Was WRC!!! Nic dodać, nic ująć, artykuł super!
xz
+35 #1 RE: "Dmuchaj liście" - hałasują i trują!xz 2020-11-23 20:22
Wójtowa grabie w rece i do roboty .

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 501 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.