• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 3829

"Metropol" stoi w centrum miasta i... straszy

Udało nam się dostać do środka dawnego hotelu "Metropol" w Wągrowcu. To, co zastaliśmy w środku, potwierdziło nasze przypuszczenia. Budynek jest w stanie tragicznym.

Centrum dawnego założenia urbanistycznego w Wągrowcu stanowił Rynek. Jego zabudowa na przestrzeni wieków podlegała zmianom. Obecnie istniejące tutaj kamienice pochodzą z końca XIX i początku XX wieku.

Do najciekawszych budynków przyrynkowych należy obiekt noszący numer 13. Okazała kamienica powstała w końcu XIX wieku i była reprezentacyjnym gościńcem miasta noszącym nazwę „Zimer’s Hotel”. W dwudziestoleciu międzywojennym hotel zmienił nazwę na „Metropol”. Co ciekawe dawny hotel znalazł się w gminnej ewidencji zabytków Wągrowca.

Obecnie neoklasycystyczny budynek to ruina. Brak bieżących remontów i zaniedbań ze strony właścicieli sprawił, że dawna kamienica nie nadaje się do użytku.

Budek ma uszkodzony dach, w trakcie opadów do środka leje się woda, która spływa do samych piwnic, zalewając sąsiadujące kamienice. Ogród za budynkiem to jedno wielkie wysypisko. Znajduje się tam wszystko, sterty śmieci, gruzu z walących się ścian, a nawet samochody osobowe, które kiedyś użytkowała poprzednia właścicielka, a dzisiaj przerastają je drzewa.

Dodatkowo niezabezpieczone okna, z których w trakcie wiatru wypadają popękane szyby. Krótko mówiąc, budynek stoi i straszy, stanowiąc zagrożenie dla osób trzecich.

Stanem walącego się budynku zainteresowaliśmy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Wągrowcu, żądając interwencji.

Adam Glapiak, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wągrowcu zareagował błyskawicznie. Okazało się jednak, że olbrzymi problem stanowi dotarcie do obecnych właścicieli budynku. Po śmierci p. Małeckiej kamienica ma kilku właścicieli. Jeden z nich, największy — posiada 80% udziałów w nieruchomości, pozostałe 20% ma kilku innych i właśnie z nimi jest problem.

- Budynek nie nadaje się do użytku, wymaga remontu. Zażądałem, aby w ciągu kilku najbliższych dni właściciele zabezpieczyli okna i szyby, bo stanowią zagrożenie dla osób przechodzących chodnikiem wzdłuż wągrowieckiego Rynku. Cały teren ma być też zabezpieczony przed dostępem dla osób trzecich — poinformował nas Adam Glapiak, Powiatowy Inspektor Budowlany w Wągrowcu.

Inspektor Nadzoru Budowlanego skierował pisma do wszystkich właścicieli budynku.

O interwencję poprosiliśmy też Urząd Miejski w Wągrowcu. Śmieci i samochody, które znajdują się w ogrodzie to zagrożenie dla środowiska.

- Wraki pojazdów mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla środowiska, w związku z tym w najbliższych dniach służby Urzędu Miejskiego podejmą w tej sprawie działania wyjaśniające — poinformował Piotr Korpowski, Urząd Miejski w Wągrowcu.

Co ciekawe, okazało się również, że kamienica posiada zaległości podatkowe, właściciele nie płacą podatku od nieruchomości. Nie wiemy, ile one wynoszą, bo kwota niezapłaconych podatków nie stanowi informacji publicznej.

- W zakresie podatku do nieruchomości istnieją zaległości podatkowe. Wysokość zadłużenia w płatności podatku od nieruchomości nie jest informacją publiczną, a informacją dotyczącą konkretnego podatnika. Postępowanie podatkowe w zakresie wymiaru podatku od nieruchomości położonej w Wągrowcu przy ulicy Rynek 13 zostało zawieszone z uwagi na śmierć strony. Gmina prowadzi postępowanie, które zmierza do odzyskania zaległości podatkowych — dodaje Piotr Korpowski.

Mamy nadzieję, że nasz interwencja sprawi, że problem kamienicy zostanie rozwiązany, a właściciele zabezpieczą odpowiednio budynek.

Zobaczcie jak dzisiaj wygląda słynny hotel.

 


Komentarze   

D-mitr
+6 #14 Łyk historiiD-mitr 2021-05-04 09:58
Przypomnę, że - cokolwiek mówić o tym burmistrzu - to właśnie Stanisław Wilczyński próbować kupić tę ruinę za całkiem godną sumkę. Ówczesna właścicielka, podburzana przez różnych miejscowych politykierów (ktoś pamięta ich nazwiska?), w ostatniej chwili wycofała się z transakcji. Mielibyśmy klimatyczny ratusz w centrum miasta - jak w XVIII wieku, a mamy tylko ruderę i problem.
Mikołaj
+14 #13 BezkrólewieMikołaj 2021-05-04 06:39
A kto jest właścicielem byłego Domu Dziecka? Od lat stoi i straszy taki "kwiatek" w centrum miasta! Gdzie jest i co robi władza Wągrowca ?!
Piotrek
+9 #12 RE: "Metropol" stoi w centrum miasta i... straszyPiotrek 2021-05-03 23:25
Gdzie byli urzędnicy przez ostatnie lata? Gdzie nadal są?
Takich miejsc jest o wiele więcej i nic się z tym nie robi. Cud że do tragedii jeszcze nie doszło.
Przy okazji piękne miejsce dla gryzoni.
Obserwuje i komentuj
+4 #11 BudynekObserwuje i komentuj 2021-05-03 23:02
Jak można doprowadzic do takiego stanu raki budynek ? Kamienica przy rynku... zaraz cały remont rynku bedzie bez sensu i będzie jeden wielki syf przez takich ludzi... jak nie ma się kasy na utrzymanie tego to sprzedać lub oddać komus kto cos z tym zrobi
kierowca szambowozu
+8 #10 RE: "Metropol" stoi w centrum miasta i... straszykierowca szambowozu 2021-05-03 21:06
Z tego co pamiętam to Krystyna i Jan uwielbiali specyficzny perfum . Gdzie nie byli to trzeba było wietrzyć po nich pomieszczenie taki to miał specyficzny zapach . Jakoś póżniej nigdy w życiu takiego cuda nie miałem przyjemności czuć .
jann
+1 #9 RE: "Metropol" stoi w centrum miasta i... straszyjann 2021-05-03 20:59
Mieszkaniec 2 to co piszesz to znaczy że ten człowiek nie miał żadnego pojęcia o zakupie nieruchomości . Wystarczyło wpłacić zadatek i hrabina już by nie wycofała się z interesu.
krystyna
+3 #8 betoniarz Rynkukrystyna 2021-05-03 20:55
Tak Sachu to by kupił i zadłużył miasto na kolejne 30 lat ,to był dobry wizjoner ze wschodu . Co pobudował to na kredyt który spłacają pokolenia .
Stachu
+3 #7 ReStachu 2021-05-03 20:49
Jeszcze 10 lat temu bylem zainteresowany kupnem tego no ale wyszlo jak wyszlo to teraz mają
MIESZKANIEC II
+2 #6 METROPOLMIESZKANIEC II 2021-05-03 20:27
Ratusz miał być. Burmistrz Wilczyński miał już dogadane, umówiony był notariusz ale w ostatniej chwili pod wpływem (kogoś) Małecka wywaliła zaporową cenę-dobudowali oficynę do starostwa.
krystyna
+1 #5 RE: "Metropol" stoi w centrum miasta i... straszykrystyna 2021-05-03 19:06
Do # 4 żeby kupić to trzeba było mieć kase a nie płótno w kieszeni .
potencjalny inwestor
+5 #4 RE: "Metropol" stoi w centrum miasta i... straszypotencjalny inwestor 2021-05-03 17:42
A parę lat temu chciałem to kupić i odbudować hotel, to nie, bo "łojce by nie kcieli, nie jest na sprzedaż". Nie to nie; choć ani koszta, ani zakres prac nie stanowiły problemu.
hrabia jan
+10 #3 RE: "Metropol" stoi w centrum miasta i... straszyhrabia jan 2021-05-03 16:30
Włodek - przecież to dziś nic nie jest warte , jeszcze koszty zburzenia do tego zero parkingu
Włodek
+12 #2 RE: "Metropol" stoi w centrum miasta i... straszyWłodek 2021-05-03 16:21
Może to mało popularny cel, ale aby na zawsze obiekt ten, w takim miejscu, odzyskał swój blask, a zarazem pełnił ważną funkcję miastotwórczą, powinien zostać kupiony przez miasto i przerobiony na Ratusz, którego w Wągrowcu brakuje. Bo trudno uznać za taki przybudówkę do starostwa.
tolek n
+33 #1 RE: "Metropol" stoi w centrum miasta i... straszytolek n 2021-05-03 15:59
Czas zając się ruiną gdzie był Dom Dziecka . Ciekawe czy właściciel ma tak zasyfiony swój dom gdzie teraz mieszka . Ogólnie ta ruina swiadczy o właścicielu .

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.