• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1280

Blisko 5 milionów dofinansowania na słoneczne dachy

Burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt podpisał dzisiaj online z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego Markiem Woźniakiem umowę o dofinansowanie projektu pn. „Słoneczne dachy w Mieście i Gminie Wągrowiec”.

Mieszkańcy miasta i gminy otrzymają łącznie ponad 4,6 mln zł. Podczas podpisywania umowy obecni byli także wójt gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak oraz Przewodniczący Rady Gminy Jerzy Łukaszczyk.

Wspólny projekt pn. „Słoneczne dachy w Mieście i Gminie Wągrowiec”, w którym miasto Wągrowiec jest liderem, ma charakter parasolowy, co oznacza, że obie gminy tj. Gmina Miejska Wągrowiec oraz Gmina Wągrowiec wspólnie wnioskowały o środki finansowe na budowę rozproszonych instalacji odnawialnych źródeł energii na terenie nieruchomości prywatnych, ustalonych w wyniku przeprowadzonych w 2017 r. konsultacji społecznych.

- Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w miejsce paliw kopalnych to kolejny nasz krok w kierunku Zielonego Ładu - podkreślił marszałek Marek Woźniak podczas podpisywania umowy.

Projekt utknął przed laty na liście rezerwowej, jednakże dzięki decyzji podjętej w br. przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego na czele z panem Markiem Woźniakiem - Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego, wspólny projekt miasta i gminy Wągrowiec otrzymał dofinansowanie w łącznej kwocie 4 651 419,30 zł, przy całkowitej wartości projektu wynoszącej 6 133 941,39 zł.

- Z tej kwoty dla mieszkańców naszego miasta trafi ok. 1,5 miliona złotych. Co jednak najważniejsze, dzięki tym środkom przeprowadzone zostaną inwestycje, które wpłyną na poprawę jakości powietrza w Wągrowcu. Przypomnę, że jednocześnie w zeszłym roku, w tym roku i zapewne także i w przyszłym roku miasto dofinansowuje wągrowczanom koszty wymiany pieców, dzięki czemu systematycznie maleje w Wągrowcu liczba dymiących kominów. Wierzę, że wszystkie te działania sprawią, że w najbliższych latach wszyscy odczujemy poprawę jakości powietrza – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.

Przypomnijmy, że w ramach projektu na 215 prywatnych nieruchomościach na terenie miasta i gminy Wągrowiec zostaną zamontowane instalacje źródeł odnawialnych, przede wszystkim będą to instalacje fotowoltaiczne, o łącznej mocy 1,10 MWe. W roku 2021 zostaną przeprowadzone działania przygotowujące do realizacji inwestycji, a następnie zostanie przeprowadzone postępowanie przetargowe dotyczące wyboru wykonawcy. Natomiast dostawy i montaże instalacji zostaną wykonane w 2022 r.

Beneficjenci końcowi projektu poniosą jedynie koszty odbioru robót w wyniku nadzoru technicznego, 15% wydatków netto instalacji oraz podatek VAT od tych instalacji.


Komentarze   

QQ-7
+3 #4 RE: Blisko 5 milionów dofinansowania na słoneczne dachyQQ-7 2021-05-05 14:05
Wojewoda zaczyna się odwdzięczać za pozytywne klepnięcie spalarni.Totalna obłuda-solary dla lepszego powietrza,a z tyły spalarnia dla wiejskich głupców.Nic z tego cwaniaki.
tester
-2 #3 Wirus w Wiatrowietester 2021-05-05 13:30
a w Wiatrowie przedszkole zamknięte z powodu wirusa, ale jest cisza...
Pat
+11 #2 RE: Blisko 5 milionów dofinansowania na słoneczne dachyPat 2021-05-05 13:14
Fotowoltaika to się opłaca ale firmom montującym,sprzedającym panele i naganiaczom.
A jako prosumenci zostaniecie wydymani tak czy inaczej.
No ale jak Polak usłyszy dotacje to jakby Boga za nogi złapał i nic poza tym nie widzi.
Mieszkaniec55
+8 #1 Nie dla Wójta i BurmistrzaMieszkaniec55 2021-05-05 13:03
Spalarnia w miejscowości Nowe, a tu umowa i dofinansowanie na słoneczne dachy. Te panele nic wam nie dadzą, samochody ze śmieciami to krajobraz Wągrowca i gminy a nie fotowoltaika. Dodatkowo będzie też wieżowiec 40-50 metrów o nazwie komin.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.