• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 4559

Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!

Zrobili remont za 3 miliony, ale zostawili azbest. Dlaczego w ramach przebudowy Krętej i Łąkowej zostawiono rury azbestowe?

Przyjęty przez polski rząd 14 maja 2002 r. „Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski” zakłada, że do 2032 r. wszystkie wyroby azbestowe należy usunąć.

Na terenie miasta Wągrowca sieć wodociągowa posiada rury azbestowe, które trzeba będzie wymienić. Dokładna liczba metrów, a raczej kilometrów, na chwilę obecną nie jest znana. Jedno jest pewne, wymiana rur na terenie miasta z pewnością pochłonie w ciągu najbliższych lat kilka lub kilkadziesiąt milionów złotych.

W trakcie przebudowy ulic Krętej i Łąkowej okazało się, że w miejscu, gdzie miała być rura żeliwna, była azbestowa. Nikt z obecnych w trakcie budowy nie zgłosił tego faktu burmistrzowi, rura nie została wymieniona. Mówimy o odcinku blisko 200-metrowym.

Na wyremontowanych ulicach położono się nowy asfalt, jednak w ziemi pozostał azbest.

Zakładają, że ta rura będzie musiała być wymieniona, to mieszańców Krętej i Łąkowej czeka w ciągu kilku najbliższych lat kolejny remont wraz z przyłączem do nowej, wymienionej rury. Czy zgodzi się na taką wymianę wykonawca, zakładając, że w trakcie wymiany z pewnością dojdzie do zniszczenia obecnej infrastruktury, a to właśnie wykonawca odpowiada przez najbliższe 5 lat w ramach gwarancji za wyremontowane ulice.

Mimo wysłanego kilka dni temu zapytania do Urzędu Miejskiego do dzisiaj nie otrzymaliśmy szczegółowych odpowiedzi.

Temat azbestu na Krętej i Łąkowej ruszył wczoraj radny Bogdan Smykowski. Zobaczcie, jak tłumaczył się burmistrz i prokurent w spółce MPWiK Wojciech Dworakowski-Nowicki.


Materiał wideo


Komentarze   

słabe
+2 #24 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!słabe 2021-10-04 06:51
To, że burmistrz o tym nie wiedział to "pikuś" w porównaniu do wiedzy ex-prezesa, wieloletniego pracownika MPWiK. Z tego wynika, że MPWiK nie ma żadnej wiedzy na temat jakie rury wodociągowe(z jakiego materiału wykonane) są w ziemi.PORAŻKA.
VVV8
-2 #23 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!VVV8 2021-10-04 03:08
Freydis, wszystko to co napisałeś ma sens. Nie rozumiem, skąd nagle Smykowski posiadł wiedzę na temat tych rur i dlaczego wyciągnął to dopiero pod koniec remontu ulicy Krętej i Łąkowej? Rozumiem, że może być w opozycji do burmistrza, ale dlaczego radni bawią się kosztem mieszkańców Wągrowca w jakieś partyjne przepychanki. Nie chcę mi się wierzyć, że posiadł tą wiedzę, teraz po prawie zakończonym remoncie. Dziwny to zbieg okoliczności. Kolejna sprawa to jak został przygotowany projekt i jak przeprowadzono inwentaryzację, przed przygotowaniem projektu?
Poza tym kogo można teraz pociągnąć do odpowiedzialności? Nieżyjącego prezesa MPWiK, czy burmistrza, który o niczym nie wiedział?
PIS Janowy
-4 #22 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!PIS Janowy 2021-10-03 17:24
Iga - wyższym politechnicznym. Nie myl tego ze studiami z politykierstwa kierunek unia europejska czasami. O dziesiątkach kursow i dodatkowych szkoleń specjalistycznych juz nie wspomnę ... . No i znajomosc zycia - pamietaj od zera w jakiejs zapadlej wiosce w powiecie do super wyksztalcenia i domie z rodzina wielodzietną w Poznaniu. Zaden z golemow ktorzy urodzili sie w wagrwocu i tutaj przekulalai cale swoje zycie, na plecach rodzicow najczesxiej, nie jest w stanie tutaj mi dorownac .
iga
+4 #21 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!iga 2021-10-03 14:24
Renia przecież tylko sam debil janowy wierzył w te bajki co on pisał zde mieszka w Poznaniu i skończył polibude itd Już o tych bajkach to nikt by w to nie wierzył ż ekomuś z Poznania z wyższym wykształceniem chciało by się pisać na tym portalu
RENIA
+4 #20 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!RENIA 2021-10-03 14:01
VVV8.Jezeli to prawda że PIS Janowy jest rencistą
To na bank robi za portiera przy Polinowej.Stąd jego częste jego nocne wpisy.
olo
+3 #19 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!olo 2021-10-03 13:34
Do # 15 teraz wiemy skąd Janowy ma tyle czasu na pisanie komentarzy Skoro siedzi na rencie tosię nudzi i zapewne rente ma na główke
bcv
+3 #18 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!bcv 2021-10-03 13:32
Zobaczymy kto za to poniesie konsekwencje bo jak narazie pan Burmistrz jest bierny tak samo jak z panelami na hali . Ciekawe dlaczego tak jest ?
Pis-Janowy daj POPIS
0 #17 Rura jaka ruraPis-Janowy daj POPIS 2021-10-03 11:45
Tym musi się zająć osoba ze stu procentową wiedzą .
Freydis
+3 #16 O azbeście nikt nie wiedziałFreydis 2021-10-03 08:14
Do VVV8. Napisałeś, że za rurę odpowiada poprzednia władza, bo to oni przygotowywali projekt. Zgadza się, projekt przebudowy tych ulic zrobiono wcześniej, Berendt chciał przypisać sobie sukces, jednak nie wyszło, bo rura to temat wstydliwy. Jednak sytuacja wyglądała troszkę inaczej.

Z mojej wiedzy MPWiK nie ma zielonego pojęcia, ile rur azbestowych jest na terenie miasta. Jak napisali w artykule cyt: "W trakcie przebudowy ulic Krętej i Łąkowej okazało się, że w miejscu, gdzie miała być rura żeliwna, była azbestowa".

Skoro w planach była rura żeliwna, to jak Smykowski czy Poszwa (poprzedni włodarze) mieli reagować. Informacja wypłynęła dopiero, jak zrobili wykop. Wtedy był czas na szybką reakcję. Szkoda, że ten temat został zatajony przed burmistrzem, bo wtedy może byłaby reakcja.

Zgodnie z tym, co mówi prokurent w nagraniu wideo, chodziło o terminy wykonania. Dziwne tłumaczenie, za ukrycie tej rury, ktoś powinien odpowiedzieć i stracić stanowisko, brak odpowiedzialności.

Do Bkg - jak media miały reagować, skoro nikt nie miał wiedzy, nawet projektant, miała być rura żeliwna. Z drugiej strony, program wymiany azbestu zakłada, że usuniemy go do 2032 roku, więc jeszcze mamy 10 lat. Jednak w tym przypadku chodzi o coś innego. Skoro wykryli, że jest rura azbestowa, prowadzili remont ulicy, więc mogli rozszerzyć zakres działalności i ją wymienić. Dzisiaj wszystko byłoby OK, nie zrobili tego, więc za chwilę ponownie zaczną się wykopy na remontowanej ulicy.
VVV8
-3 #15 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!VVV8 2021-10-03 03:22
Sytuacja dość kuriozalna, tym bardziej, że temat azbestowych rura na ulicy Krętej i Łąkowej poruszył Bogdan Smykowski. Tak się składa, że projekt remontu ul. Krętej został przygotowany kiedy burmistrzem był Pan Poszwa, a Pan Bogdan Smykowski był jego zastępcą i nadzorował przygotowanie tego projektu. Teraz ten sam Bogdan Smykowski wyciąga kota z worka, którego wcześniej tam wsadził. Ten projekt remontu ul. Krętej i Łąkowej nie zawierał wyremontowania ulic Okrężnej i Zespołowej, choć są to bardzo krótkie ulice łączące ul. Krętą i Łąkową. Nie wzięto tych ulic pod uwagę, bo mieszkają na nich radni z opozycyjnych klubów, czyli Ryszard Zych i Robert Woźniak. Koszt remontu tych ulic oznacza kolejne przygotowanie projektu i przeprowadzenie przetargów na remonty tych ulic. Gdyby remont został by wykonany kompleksowo, to koszt wzrósłby o kilka %. Teraz to może być koszt 30-40%, kosztu remontu Krętej i Łąkowej, czyli 1,2 mln. zł. Gdyby nie te gierki polityczne poprzedniej władzy, to koszt obecnego remontu wzrósłby o max. 300 tyś, czyli obecnie miasto zaoszczędziło by 900 tyś zł. Proponuję, aby uczestnicy poprzedniej władzy nagle nie wyciągali rewelacji, bo te rewelacje, które teraz wyciągają, to gnioty, które sami pozostawili.
A teraz informacja dla wszystkich. Słynny PIS-Janowy, to niejaki Adam B., który zbluzgał mnie pod wpisem jednego z urzędów wojewódzkich. Styl i przekaz był dokładnie taki sam jaki tutaj prezentuje. Kiedyś chciał być biznesmenem handlującym na bazarku, a dziś podobno jest na rencie, bo emerytura mu raczej jeszcze nie przysługuje (to informacja od osób znających go bliżej). Być może będzie tutaj się zapierał, że nim nie jest, ale pamiętam kiedy napisałem do niego "Witam PIS-Janowy". W odpowiedzi dostałem pod swoim wpisem, jeszcze większą ilość bluzg. Sposób bluzgania i obrażania innych, był dokładnie taki sam jak tutaj.
Mimo wszystko lubię czytać to co wypisuje PIS-Janowy i jak to co pisze irytuje ludzi. Jest nadzieja, że ludzie widzą prawdę. Wystarczy obserwować ilości łapek czerwonych i zielonych.
Bingo
+7 #14 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!Bingo 2021-10-02 11:31
Trzeba sprowadzić ekipę z Warszawy, ktora sprawdzi system wodociągowy w całym mieście. Może faktycznie kondycja zdrowotna mieszkańców wynika z faktu azbestowych rur. Temat poważny.
zc
+6 #13 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!zc 2021-10-02 10:00
Może ten pan jąkała by przedstawił kosztorys , jakie byłyby koszty wymiany rur razem z remontem a jakie po remoncie ulicy ?
Ja cie kręcę
+5 #12 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!Ja cie kręcę 2021-10-02 09:44
A jakie rury doprowadzają wodę na OSIEDLU LIPOWA, REJA, WSCHOD? Z tego co widzę, nie ma tu zdrowych ludzi. Moze znajdzie sie ktos bystry i zajmie sie tym . Moze ktos skojarzy swoje problemy zdrowotne z tym co płynie w naszych rurach.
Horror
+5 #11 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!Horror 2021-10-02 09:37
Do postu 3 Janowy zgodzę się z tobą, ze większość ludzi w tym grajdole jest taka jak piszesz. Jedyne zainteresowania ludzi obecnie tu mieszkajacych to disco polo, muza satanistyczna i burzenie murow, remontowanie wszystkiego co sie da, hałas i muza, młotek, kilof i burzenie ścian betonowych to jedyne co potrafią i co pustostan potrafi. Nie wiedzą co to jest cisza i czytanie ksiażek, nacpani, nafaszerowani syropem glukozowo fruktozowym i wspomagaczami ze sklepu z zielonym i czerwonym robakiem. Zmywak na kazdym kroku, zero kultury. Tylko wiać z tego miasta- wsi.
Smerf
+2 #10 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!Smerf 2021-10-02 08:28
A może jakieś laboratorium sprawdzi ile tego azbestu jest w wągrowieckich kranach na osiedlach. Bo wodociągi tego pewnie badać nie musza. Tym bardziej ze chodzi o domy a nie o to co wychodzi z wodociągów.
Bkg
+1 #9 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!Bkg 2021-10-02 07:52
Przeciez te rury leza w ziemi nie od kadencji tego burmistrza a juz od dekad.Poprzednicy jak i redaktorzy czy mieszkancy jakos tego tematu wczesniej nie zglaszali na forum.Dajmy na to z 10 -20 lat wczesniej.
Przeciez gazeta wagrowiecka nie od dzis wydaje .
To ze azbest szkodzi juz z 50 lat temu bylo wiadomo.
Do PIS Janowy
+9 #8 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!Do PIS Janowy 2021-10-01 21:50
Ty chyba pijesz wodę dostarczaną ołowianymi rurami. Twój bełkot jest charakterystyczny dla ołowicy.
PS. Gdzie nazwa tej wsi odległej 15 km od Wągrowca, do której nie można dojechać?
Andrzej 2
+9 #7 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!Andrzej 2 2021-10-01 21:39
Janowy zdecyduj się w końcu gdzie mieszkam.
Przed chwilą twierdzisz że w Rabczynie . Teraz że w Wągrowcu.To w końcu gdzie?
Urzędnik
+8 #6 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!Urzędnik 2021-10-01 21:34
Olo woda płynie rurami z azbestem.
olo
-5 #5 idiotaolo 2021-10-01 21:23
Pis janowy rury z azbestem są do kanalizy a nie do wody
Stow. Ochr. Wągrowca
+15 #4 Nieudolność władzy.Stow. Ochr. Wągrowca 2021-10-01 20:46
Niniejszym pragnę powiedzieć ,że rozmawiając w zeszłym roku z zastępcą dyrektora wodociągów informowałem go że w mieście jest 12,8 km rur azbestowych w tym na naszym osiedlu. Do tego dochodzi jeszcze jeden bardzo ważny problem z hydrantami p-poż znajdującymi się w sąsiedztwie ul Krętej. Rury doprowadzające tam wodę są o małym przekroju. Według norm europejskich powinna być rura bodajże o przekroju 127 mm,lub 139 mm. Teraz pytanie do Burmistrza,czy taką rurę będzie można pociągnąć punktowo , nie uszkadzając asfaltu?.Za co pan Burmistrz bierze prawie 12 tyś zł miesięcznie jak nie wie co ma w mieście ?.Znowu my mieszkańcy będziemy musieli pokrywać koszty nieudolności naszej władzy?.Dlaczego nie wymieniono rur wód deszczowych na większe?.Teraz dochodzi do sytuacji ekstremalnych , ponad 100 litrów deszczu na metr kwadratowy a w ul Krętej jest rura o przekroju 200 lub 250 mm.. Ulica Zespołowa znowu będzie zalewana i nasze domy, wodą z ulicy Krętej.Burmistrzu jeżeli podjął się pan rządzenia naszym miastem ,to proszę to robić poprawnie ,a nie połowicznie. Jeżeli pan tego nie może wykonać, to proszę odejść.
PIS Janowy
-6 #3 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!PIS Janowy 2021-10-01 20:29
Aaaaaaa! No to w koncu wyjasnilo sie dlaczego tutjsze renie , golemy, ole, Andrzejedrugie, itd. takie tepawe sa! Azbest w wodzie - uszkodzenia mozgow! Wszystko jasne. Chyba bede musial przestac wyzywac - oni nie sa tej chorobie umyslowej winni ...
A tutaj chca czujniki powietrza montowac , maja pod tylkiem jeszcze wieksza bombe ekologiczna, ha, ha,ha!
Max
+9 #2 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!Max 2021-10-01 19:28
Inwestycja zostala wykonana zapewne zgodnie z projetem. Dziwne, że poprzednia władza nie zleciła kompleksowego projektu wraz z wymianą całej infrastruktury podziemnej, żeby temat zamknąć. Podejrzewam, ze problem dotyczy wiekszosci inwestycji drogowych.
zzygaa
+8 #1 RE: Na remont wydali 3 miliony, azbest został w ziemi!zzygaa 2021-10-01 18:28
Co tam miasto bogate zrobimy jeszcze raz. Na dzien dobry wyrzucić tego jąkałe co wiedział a dalej nie powiedział

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.