• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2784

Problem z przyłączem gazowym. Gazociągi wykorzystane w 100%

Mieszkańcy i przedsiębiorcy mają problem z gazem. Przepustowość gazociągów wykorzystana w 100%, co dalej z nowymi mieszkaniami i firmami?

Od kilku miesięcy mieszkańcy naszego regionu oraz lokalni przedsiębiorcy przekazują do samorządowców niepokojące sygnały o braku otrzymania zapewnień na dostawy gazu ziemnego.

- To niepokojąca sytuacja. Rozwój naszych gmin, w tym mieszkalnictwa stoi pod znakiem zapytania. Powyższe informacje, skłoniły mnie do zaproszenia na początku jesieni samorządowców z Budzynia, Skoków, Mieściska, Gminy Wągrowiec do debaty o przyszłości dostaw gazu dla północno-zachodniej Wielkopolski — poinformował Jarosław Berendt, burmistrz Wągrowca.

Rezultatem rozmów było wypracowanie wspólnego stanowiska i wystosowanie pisma do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazowego z prośbą o pilne rozwiązanie problemu. Pismo z apelem otrzymali liczni posłowie z naszego regionu, a także między innymi premier Mateusz Morawiecki, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin oraz ówczesny Minister Klimatu i Środowiska Michał Kurtyka.

- W otrzymanej odpowiedzi, PGNiG wyjaśnia, że Stacja Wągrowiec należąca do Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) posiada wykorzystaną przepustowość w 100% (stan na grudzień 2021 rok). Polska Spółka Gazownictwa (PSG) wystąpiła do OSP z wnioskiem o wydanie warunków przyłącza sieci przemysłowej w zakresie rozbudowy punktu wyjścia Wągrowiec — dodaje burmistrz Wągrowca.

Obecnie trwają rozmowy na linii Polska Spółka Gazownictwa — Operatora Systemu Przesyłowego w celu zapewnienia odbiorcom paliwa na zasadach stałych w tej części naszego województwa.

Sytuacja jest patowa. Polska Spółka Gazownictwa w środę 12 stycznia poinformowała, że na razie wstrzymuje zawieranie nowych umów na realizację przyłączy gazowych. Zainteresowanie przyłączeniem do sieci jest tak duże, że pieniądze na ten cel, jakie spółka miała na lata 2022-2023, już się wyczerpały. Co teraz? PSG deklaruje, że "pracuje nad rozwiązaniami".

- Dziękuję Marii Małgorzacie Janysce, posłance na Sejm RP za podjęcie interwencji w tej sprawie w postaci interpelacji, która została skierowana do Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W trosce o czyste powietrze jako włodarz zachęcam mieszkańców do wymiany starych kopciuchów na ekologiczne źródła ciepła — podsumowuje Jarosław Berendt.


 

Komentarze   

AdmiN
+2 #10 KasaAdmiN 2022-01-17 21:09
Drogi jak są to w tragicznym stanie,kanaliza i wodociągi to druga sprawa przyjdzie lato i znowu wody nie bedzie bo ledwo kapie a gdzie sie umyć itp.A co chwila bloki a bo się ma wejscia.
Ładujcie miliony na rynek we swi Łekno.Czekaja ulice,wodociągi,kanalizy ogólnie ważniejsze zeczy.
fjmhwe
-2 #9 RE: Problem z przyłączem gazowym. Gazociągi wykorzystane w 100%fjmhwe 2022-01-15 16:24
Do # jak nierwiesz gdzie jest trudno wyjechać o określonych porach dnia to przyjedż sobie na oą Wschód po jednej i drugiej stronie obwodnicy a tu jeszcze Gruby chce sprzedac resztw działek pod budownictwo wielorodzinne To sobie policz ile może powstac bloków na działce za 11 mln Ciekawe czy zwróci miastu 2 mln które miał dostać za drogi na tych działkach a tych dróg teraz ubyło bo już nie bedzie tam tylu domów jednorodzinnych?
Smerf
0 #8 RE: Problem z przyłączem gazowym. Gazociągi wykorzystane w 100%Smerf 2022-01-15 07:49
DO KOMENTARZA 6
Nie bądź taki pewny ze jak na swoim chcesz to wybudujesz. Najpierw musi ci urzedas zgodę wyrazić. Wiec takie to twoje jak nie masz prawa budować tego co chcesz na zwłoki swoim
POKLD
-5 #7 RE: Problem z przyłączem gazowym. Gazociągi wykorzystane w 100%POKLD 2022-01-14 23:48
To nie wina obecnych władz poprzednicy dupy dali tak jak ze wszystkim, idioci myśleli mózgiem średniowiecza i nie spodziewali się że Wągrowiec tak się rozwinie.jakozna pisać o gminie Wągrowiec gdzie gazu niema praktycznie nigdzie to jakie rurociągi są w gminie. Jaja sobie qwa robocie czy jak. Głosujecie na tych bałwanów a oni w ciula z wami wszystkimi lecą, teraz żadnych inwestycji bo gaz trzeba modernizację przeprowadzić, ochłapy rzucaj, ławeczki, śmieszne siłownie, integracyjne informacyjne drwenianne badziewia a ciemnota głosuje na starych mocherowych lizusów
Titi
+5 #6 RE: Problem z przyłączem gazowym. Gazociągi wykorzystane w 100%Titi 2022-01-14 23:05
Co wy z tymi drogami wyjazdowymi, gdzie jakiś problem, miasto bloków i mieszkań nie budują, TBS w ogóle prędzej stajnie wybuduje, choć nie do końca bo w oświadczeniu kilkanaście miesięcy temu oswiadczuk7ze dochody 0, oszczędności 0, kapitał 0
Wszytkie inwestycje to prywatne i jeśli jest wszystko zgodnie z przepisami to chu. kogo co obchodzi, tko co robi na swojej własności, chcę wybudować dom to wybuduje, chcę wybudować to też wybuduje, państwo jest od tego żeby dostosować wszystko jak należy.
Jak na dziś to z każdego osiedla wyjazd jest jak należy.
Elka1
+12 #5 problem z gazemElka1 2022-01-14 22:34
Co to za kraj jaka polityka...

same absurdy !!!
gustaw
0 #4 RE: Problem z przyłączem gazowym. Gazociągi wykorzystane w 100%gustaw 2022-01-14 21:53
Gazu brak , dróg wyjazdowychbrak , średnice kanalizy i wodociągów za małe ale deweloperzy najważniejsi , póżniej będziemy im z naszych podatków fundować brakującą infrastrukture . Kiedy skończy się ta przyjażń urzędnik - deweloper . Czas żeby o 6 rano ktoś zapukał do niektórych drzwi urzedników .
Smerf
+5 #3 RE: Problem z przyłączem gazowym. Gazociągi wykorzystane w 100%Smerf 2022-01-14 19:13
Spokojnie ja likwiduje 2 przyłącza gazowe wiec ktoś inny je dostanie. Gaz jest zbyt drogi
Zink
+11 #2 RE: Problem z przyłączem gazowym. Gazociągi wykorzystane w 100%Zink 2022-01-14 18:04
Jaki Berent aktywny bo nie będzie gazu do nowych bloków deweloperów Berent może jeszcze pomyślisz nad zwykłymi mieszkańcami jak mają wyjechać na główne drogi z tych bloków
Gazik
+12 #1 RE: Problem z przyłączem gazowym. Gazociągi wykorzystane w 100%Gazik 2022-01-14 18:01
A co na to pani poseł Marta, wozy strażackie się skończyły i zamilkła dziewcze nieszczęsne. A tyle ma u nas przyjaciół, radnych, kierowników, prezesów, co z ciężki temat czy za mało błyskotliwy.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.