Centrum Edukacji Ekologicznej w Wągrowcu kontynuuje swoją misję popularyzacji wiedzy przyrodniczej wśród młodzieży, organizując kolejny konkurs edukacyjny.
Tym razem tematem przewodnim były rośliny najwcześniej budzące się do życia po zimie – zjawisko określane mianem aspektu wczesnowiosennego. Konkurs polegał na przygotowaniu tablicy informacyjnej prezentującej wybraną roślinę kwitnącą u progu wiosny.
Finał wydarzenia odbył się w piątek, 23 maja, w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wągrowcu. Podczas uroczystości ogłoszono zwycięzców i wręczono nagrody autorom najbardziej wyróżniających się prac. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, oceniając merytoryczną wartość tablic, estetykę ich wykonania oraz oryginalność podejścia do tematu.
Pierwsze miejsce zdobył Krystian Olesiński, uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Cystersów Wągrowieckich. Jego praca poświęcona była ziarnopłonowi wiosennemu – jednej z pierwszych roślin pojawiających się na leśnych polanach i w parkach. Drugie miejsce przypadło Zofii Kwiatkowskiej z Szkoły Podstawowej nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie, która przygotowała szczegółową prezentację żonkila. Na trzeciej pozycji uplasowała się Laura Gucińska, również z SP nr 4, z pracą na temat przebiśniegów – symboli nadchodzącej wiosny.
Komisja postanowiła również wyróżnić prace kilku innych uczestników. Dyplomy i nagrody odebrali: Weronika Korbik, Jagoda Biedrzyńska, Anna Gąsior, Janina Czaczyk oraz Pola Wojtaszek. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, zaangażowaniem i kreatywnością.
Nagrody wręczyły Zastępca Burmistrza Miasta Wągrowca Justyna Michalska oraz Joanna Hak z Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami. Obie przedstawicielki samorządu podkreśliły znaczenie edukacji ekologicznej i zachęciły młodzież do dalszego uczestnictwa w konkursach organizowanych przez wągrowieckie Centrum Edukacji Ekologicznej.