• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 4610

Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej Pieczęci

Dzisiaj w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu odbyła się Gala Osobowości XX - lecia Nagrody Powiatu Wągrowieckiego Złota Pieczęć.

Ksiądz Andrzej Rygielski – to pierwszy proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, którą tworzył oraz prowadził przez 34 lata (od 1981 do 2015 r.); jest założycielem (w 1999 roku) i Prezesem Stowarzyszenia im. ks. Jerzego Niwarda Musolffa w Wągrowcu, które prowadzi: Ośrodek Opieki Pozaszpitalnej tj. Hospicjum Miłosiernego Samarytanina, także noclegownię i jadłodajnię dla ubogich.

Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski, wyjątkowo charyzmatyczny działacz społeczny, urodził się w 1940 roku w podbydgoskim Łabiszynie w rodzinie kupieckiej. Ojciec zginął w obozie w Gussen, matka Joanna w bardzo trudnych warunkach wychowywała trójkę dzieci. Zmarła, gdy Andrzej miał rok, a wtedy wychowywaniem przyszłego kapłana zajęła się Jego śp. siostra Maria.

Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Kcyni, w 1958 roku wstąpił do Wyższego Prymasowskiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Jednak seminaryjny tok studiów, na dwa lata został przerwany powołaniem do wojska. Święcenia kapłańskie otrzymał 5 czerwca 1965 roku, z rąk ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pracę duszpasterską rozpoczął w parafii Toruń-Podgórz, jako akademicki duszpasterz młodzieży, jednocześnie studiował w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, gdzie uzyskał absolutorium z matematyki. Następnie, po 5 latach, został skierowany kolejno do pracy w parafiach w Strzelnie i Bydgoszczy.
Rok 1981 jest szczególnym dla Księdza Andrzeja Rygielskiego: 19 maja otrzymał dekret, od ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, na objęcie funkcji wikariusza ekonoma w erygowanej kilka dni wcześniej (15 maja 1981) Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, a 1 lipca oficjalnie rozpoczął w niej posługę duszpasterską. Na terenie nowego osiedla — na pustym polu, od podstaw tworzył parafię w sferze duchowej i materialnej, a ogłoszenie o pierwszej Mszy św. polowej przypiął do słupa telegraficznego.

9 października otrzymał dekret nominacyjny na proboszcza Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu, którą tworzył od samego początku.

W ciągu dwóch miesięcy, przy pomocy parafian, zdołał ukończyć budowę kaplicy. W 1981 r. zostaje doświadczony ciężką chorobą. Mimo tego nie załamał się, ale z niezwykłym hartem ducha, siłą woli i niezłomnością, jak mówi z pomocą Bożą i ludzką, realizował kolejne wspaniałe budowle, takie jak: dom katechetyczny, kościół parafialny, plebania, noclegownia dla bezdomnych z jadłodajnią oraz zbudował jedno z najważniejszych dzieł swojego życia, jakim jest nie do przecenienia miejscowe Hospicjum stacjonarne. A na rok przed odejściem na emeryturę (2015 r.) jeszcze tworzy kaplicę w Kobylcu. Te obiekty budowle stanowią trwałe „pomniki” dobra, które służą nie tylko lokalnej społeczności.

Za swoją społeczną i duszpasterską działalność, wykraczającą poza ramy codziennych obowiązków, ksiądz prałat Andrzej Rygielski został uhonorowany licznymi godnościami i był wielokrotnie wyróżniony, między innymi: otrzymał, nadaną przez papieża Benedykta XVI, Godność Prałata Jego Świątobliwości; zaś przez Prezydenta Rzeczy Pospolitej Polskiej został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Jest laureatem m.in.:
▫️Honorowej Nagrody Miasta Wągrowca;
▫️Nagrody Wielkopolanin A.D. 2000;
▫️Nagrody Powiatu Wągrowieckiego „Złota Pieczęć”;
▫️Nagrody Pokojowej niemieckiej organizacji KIWANIS;
▫️NagrodyZłotego Znaku Związku Ochotniczych Straży Pożarnych
▫️NagrodyMedalu XXX-lecia Restytucji Orderu Świętego Stanisława Biskupa Przeoratu Wielkopolskiego

Został także wyróżniony odznaczeniem honorowym „Za zasługi dla rozwoju Województwa Wielkopolskiego”; otrzymał także odznaczenia za zasługi w opiece paliatywnej, za działalność charytatywną, solidność i wytrwałość w niesieniu pomocy osobom chorym i ubogim.

Do ks. prałata Andrzeja Rygielskiego trafiła też statuetka „Solidna Firma” w III edycji Programu Gospodarczo-Konsumenckiego, otrzymał zaszczytne wyróżnienie - Order ECCE HOMO, tym orderem przyłączył się do grona odznaczonych, wyjątkowych osobliwości jak np. Jana Pawła II, Dalajlamy i wielu innych. Prałat został wpisany do Encyklopedii 100 Wybitnych Wielkopolan.

W 2015 roku ukazała się książka z serii „Zeszyty Biograficzne”, pt. „Ks. Andrzej Rygielski proboszcz Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu”.

W społeczności wągrowieckiej ksiądz Prałat Andrzej Rygielski postrzegany jest, jako budowniczy, społecznik, człowiek wrażliwy na cierpienie innych. Tworząc hospicjum, jadłodajnię i noclegownię wiedział, że to najlepsza droga do głoszenia Ewangelii. Zgromadził wokół siebie ludzi, w tym dzieci i młodzież, chcących pomagać i pracować na rzecz innych.

Przez wszystkie lata swojej pracy duszpasterskiej, pojmowanej, jako posłannictwo Boże, służył i nadal ofiarnie służy społeczeństwu. Swoim talentem organizacyjnym, dobrocią, sumiennością, uporem i hartem ducha w realizowaniu przedsięwzięć wskazuje właściwy wymiar miłości bliźniego. Dał się poznać, jako znakomity organizator, budowniczy i inicjator wielu akcji społecznych, w pełni otwarty na potrzeby drugiego człowieka. Celem jego działalności zawsze była i jest pomoc ludziom ciężko chorym, bezdomnym, samotnym, niepełnosprawnym, biednym i niezaradnym życiowo.

Tym samym Ksiądz Prałat spełniał przesłanie Jana Pawła II: „Człowiek realizuje się dopiero wtedy, kiedy staje naprzeciw drugiego człowieka i umie zaradzić jego potrzebom…”.


Materiał wideo


 

Komentarze   

Zulu gula
-7 #32 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciZulu gula 2022-04-24 06:21
Piguła z postu 31 jeśli pracujesz , to wychodzi na to, że też jesteś dzieckiem komunistów, których tak opluwasz. Współczuję trudnego dzieciństwa. Mam nadzieję, że twoje dzieci doświadczają, doświadczyły obecności lub doświadczą obecności i miłości matki , a nie tylko jej kasy i że jako dorośli ludzie nie będą tylko egoistycznie goniły za kasą , będąc totalnymi egoistami i krytykantami. Zdrowia dla księdza prałata, bo tak jak sam mówi wspólnie z ludźmi zrobił wiele dla ludzi .
Piguła
-22 #31 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciPiguła 2022-04-24 00:20
Racja niedorajdy życiowe za komuny czekali za darami z zachodu a teraz za zasiłkami od państwa i teraz jeszcze opluwają tych co im pomagają
nik
-8 #30 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej Pieczęcinik 2022-04-23 23:26
Zazdrość niektórym ściska .... Nieudacznicy życiowi krytykujący wszystko i wszystkich , bo sami nic nie potrafią zrobić ( Taki co nawet w kościele dostał w twarz , albo oczekiwał " kokosów " z zachodu ,bo sam miał dwie lewe ręce ). Osobiście doświadczyłem wielkiej pomocy z hospicjum domowego . Niestety wielu kosztownych rzeczy NFZ nie refunduje . DZIĘKUJĘ KSIĘZE PRAŁACIE !!! Zasłużone wyróżnienie .
Piguła
+7 #29 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciPiguła 2022-04-23 23:14
Do poprzednika - nie patrz żeby pozbyć się chorego z domu , tylko otocz go opieka w domu a nie dawaj do hospicjum. Wtedy będziesz miał bliskiego obok , a tak stekasz ze ci źle Xaprwne Ty tylko chcesz przytulić emeryturę chorego s problemem niech zajmą się inni Nikt Ci nie każe oddawać bliskiego do hospicjum
Qwert
+16 #28 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciQwert 2022-04-23 22:17
Należałby życzyć temu księdzu, aby był traktowany tak jak traktuje chorych w hospicjum..... Umierają w samotności, bo on rodziny nie wpuszcza. I to jest ksiądz? Diabeł!!!!! Ktoś w końcu powinien z nim porządek zrobić a nie odznaki mu dawać, takiemu parszywemu idiocie
Olas8
-20 #27 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciOlas8 2022-04-23 21:09
I co city czekam na odpowiedź Widzicie wylaliscie pomyje na księdza jakimś on be a sami Głowno znaczycie i gowno zrobiliście Nastepnym razem mordy w kubeł Pajace do waszej wiedzy to ja nawet do kościoła nie chodzę ślę szanuje ludzi którzy coś robia
ZXC
-9 #26 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciZXC 2022-04-23 21:06
maci - Ty chociaż jesteś szczery i piszesz ze masz żal do księdza że nie dał Ci w pierwszej kolejności z darów starych gaci po jakimś Holendrze czy Niemcu ale napewno słone masło dostałeś Bo ja raz dostałem jak poszedlem budować kościół ale ze moi rodzice ciężko na nas pracowali to mówili żebym nastepnym razem nic nie przynosił niech dobie te dary biorą niezaradni i patole Także napewno nieraz dostałeś coś od księży w prezencie
Beny
-14 #25 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciBeny 2022-04-23 20:58
Do # 24 nie znasz ani dnia ani godziny Także żebyś się nie zdziwił jak szybciej wykitujesz jak ten starzec
Pajace
-10 #24 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciPajace 2022-04-23 19:32
Oglądałem właśnie jego filmik na wręczeniu nagrody! To nie ten człowiek którego znałem!!spokojny, pokorny,opanowany!!! SZOK ojjj widzę ze dupa siadła i się boi gdyż zbliża się powoli do swojego szefa tam do góry 😂😂😂
maci
+20 #23 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej Pieczęcimaci 2022-04-23 15:05
nie do uwierzenia ze jeszcze ktos probuje tu go bronic,jak dary w 80tych latach przychodzily to najpierw smietanka wagrowiecka byla wzywana a potem dopiero pleps lachmany dostawal.
Olas8
-19 #22 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciOlas8 2022-04-23 11:06
Dalej golodupcy plujący na księdza na księdza napiszcie co zrobiliście dla innych , chociaż w 10 % jak ten człowiek. Krytykować to pierwsi ale już do roboty niema nikogo
Pola
-18 #21 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciPola 2022-04-23 08:28
Do Lva - jego duża to robi co chce , jak Ci żal to zadzwoń do Biedronia to zmienić ukuje.
Olas
-17 #20 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciOlas 2022-04-22 23:29
Ludzie nie karmcie się plotami Większości to brednie co ktoś tam pisze Na koniec poczekajmy aż kiedyś Ukraina powtórzy się w Polsce , zobaczymy ilu zacznie się modlić w schronach
iii
+22 #19 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej Pieczęciiii 2022-04-22 21:59
Ks nie znosi sprzeciwu. Taki charakter despoty narzucającego swoją wolę. W hospicjum chodzą wszyscy jak w zegarku gdy akurat starzec tam jest. Pomimo odwołania zaostrzeń pandemii nadal z łaski ksiedza rodziny mogą do hospicjum wejsc .A ostatnie słowo ON .
Lva
+25 #18 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciLva 2022-04-22 21:47
Olas durniu kogo chcesz oszukać i bajki komu opowiadać.pytanie kto na końcu nawet nie musisz odpowiadać bo dobrze wiesz.
Koto bronił dziecioroba który już nie żyje a deptał żonę jednego z Wągrowieckich właścicieli sieci sklepów spożywczych.
Kto bronił Borowiaka, pedofila i zboczeńca, kto zbierał go z pod muru przy wojciechu obszczanego a babcia Kowalska rosołki robiła żeby pedofil rano mógł msze odprawić.
Gdzie dach z kościoła który powinien być a nie ma i jest jakieś badziewie położone,
Jak pozyskał teren na hospicjum i inne budowle kościelne w oowiecie.
Co robił tam śp. Stasiu
Kto zacierał stan faktyczny kiedy po libacji ksiądz z niespodzianka w dupie karetką z plebani został wywieziony do szpitala.
Kto przez lata zmieniał auta tej samej marki o tym samym kolorze żeby ciemnota nie widziała.
Kto siostrę w hospicjum umieścił pomimo że była zdrowa żeby tylko miała opiekę
Kto traktuje chorych jak psy, tylko przez to że są inne wiary. To wszystko to relacje mieszkańców co mieli styczności czy to przy kupnie, budowie, czy przy tali kart, cz to przy spotkaniach tzw. towarzyskich. A jest ich wiele więcej choćby spotkania w klasztorze z prominentnymi śmieciami Wągrowca poprzedniego wieku i wspomnianego Borowiaka, bo Mielcarek wiedział co i jak stara Watykańska Szkoła. A to tylko wierzchołek góry. Kto??? no kto??? każdy wie a ty nie. Więc milcz 🤐
Olas
-17 #17 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciOlas 2022-04-22 18:06
Do # 5 napewno Ty wszystko załatwiłeś i on tylko sobie wybrał z listy co było potrzebne Może die pochwalisz Ty i reszta co wy zrobiliście dla innych ile pieniędzy zebraliście żeby coś wybudować Falej czekam na listę Żaden z was nawet psu budy nie postawił a wszyscy mądrzy w gębie Co do księdza z korkiem to zapewne też wierzycie w czarna Wołgę po drugie zazdrościcie przecież o ile tak było to jego odbyt a nie wasz Banda pajaców co pluje na kościół ślę jsk idą Święta to wszyscy się przygotowują i świętują jak by wierzyli
Śmieszek
+21 #16 ...Śmieszek 2022-04-22 16:22
"...Ale z diabłem... Z diabłem w duszy..." Eeee spoko, pewnie doceniają "pomoc bliźniemu", wyrazy uznania za podwózkę ksieciunia z czymś tam w tyłku na SOR he he ......
Troszkę odbiegając od tematu, ten drugi przez cały czas ma bliski kontakt z dziećmi bleeee .......
#66
+20 #15 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej Pieczęci#66 2022-04-22 15:45
#12, już go nie ma sam zrezygnował podobno, już ma żonę i dzieci i fajne wspomnienia, a wtedy jeszcze Stasiu był 🤪😉,
Wikary
+19 #14 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciWikary 2022-04-22 15:42
Taka osobowość to niech opowie tak jak opowiada w hospicjum jak mu się żyje i jak jest traktowany na własnej plebani, jak i w jakich warunkach spożywa posiłki jak spędza święta, ciekawe czy też płacił za pobyt siostry w hospicjum pomimo że była zdrowa a potrzebna była tylko opieka hahaha, jakąś przyczyną musi być, ni niech powie jeden albo drugi. Osobowości a dyche hahaha
Just
+11 #13 Po prawdzieJust 2022-04-22 15:11
Trzeba to powiedzieć dobry organizator i bob budowniczy. Gdyby byl młodszy pewnie rywalizowały z Rydzykiem haha. Płomienny kaznodzieja i dobry mówca a czlowiek?- no cóż bardzo przeciętny mówiący bracia i siostry a patrzący na wiernych jak na stado baranów.
Pani magister
+25 #12 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciPani magister 2022-04-22 13:30
a pamietacie jak wiozl kolege swego do chodziezy z korkiem w dupie po pedalskich zabawach,zeby w wagrowcu sie nikt niedowiedzial,a nawiasem mowiac,gdzie ten ksiadz pedal teraz sie obraca
.
Jamusz 2
+21 #11 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciJamusz 2 2022-04-22 13:16
Janusz 1 dokładnie sam na swoim przykładzie mogę powiedzieć osoba umierająca w hospicjum na korytarzu i jako ostatni pod opieką a tylko ze względu na to że był innego wyznania. Bardzo zła decyzja ale czego się nie robi dla.....
Rodnej
+29 #10 AniołRodnej 2022-04-22 11:34
Jakies 30 lat temu jak jeszcze była stara kaplica miałem "zaszczyt" dostac z liścia w twarz od tego czlowieka. Było to na próbie do komuni tuz przed ołtarzem. Tylko dlatego, że wyszedlem z lawki nie z tej strony bo spieszylem sie do domu, mialem wyjazd z rodzicami. Zapadł mi z tego powodu w pamięci ten "cudowny czlowiek i kapłan".
Janusz1
+27 #9 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciJanusz1 2022-04-22 10:06
Wredny człowiek, nic nie robiący sobie z umierających ludzi.
Karjar
+8 #8 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciKarjar 2022-04-22 07:34
Ło hoho w powiecie ponad 30 tysięcy ludzi, a tu tylko zaledwie 80 łapek do góry hahaha, a post już od kilkunastu godzin. Chętnie bym minusa postawił z opisem hahaha ale ta mocherowa ciemnota by mnie zajechała na osiedlu hahahaha.
Jedyny plus to za hospicjum. Osobowość hahaha
Jola
+23 #7 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciJola 2022-04-22 07:28
Zły wybór zły człowiek każdy wie, a groteską jest widok płaszczących się przed tym Panem ludzi którzy go dobrze znają. I sami siebie oszukujemy bo każdy który już przeżył w Wągrowcu zna i wie co i do czego jest zdolny Jedyne co to to że rękę trzyma na hospicjum tu akurat jest lepsze zło bo inaczej pewnie by wyglądało jak nasz szpital.
Wir
+11 #6 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciWir 2022-04-22 07:08
#3 dokładnie, szkoda gadać osobowość aż się słabo robi. Tylu w Wągrowcu mamy ciekawych i mądrych ludzi, w każdej dziedzinie znajdziemy kogoś kto swoje życie poświęcił pasji i dla Wągrowca.
Wir
+7 #5 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciWir 2022-04-22 07:05
#3 no powiedz skąd i za co i kto załatwiał materiały budowlane 😂😂😂durniu. Jak pozyskał teren pod hospicjum, jak pozyskał teren pod kaplice w kobylcu od tego zacznij później kombinuj jak go wybronić.
Bcvccx
-14 #4 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciBcvccx 2022-04-21 22:36
Do # 3 w czasach gdy budowano kościół to pieniądze to był dopiero połowa sukcesu bo jeszcze trzeba było załatwić materiały i co myślisz kto to załatwił? Po drugie teraz Ty pocgwal się ile zrobiłeś zbiórek i co za yo postawiłeś? GAMONIU jedyne co postawiłeś oprócz klocka co dzień Dawaj poczytamy co potrafisz oprócz pisania bzdur
Pajace
+10 #3 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciPajace 2022-04-21 20:42
Nie zapominajcie że hospicjum kościół czy kaplice w kobylcu nie wybudował z własnych pieniędzy tylko z tacy i darowizny!! Swoje zarobił i odłożył napewno nie jest stratny!! Pamietam jak wysyłał dzieci do sklepu po paczkę fajek„mocnych”, jak krzyczał a wręcz pysk wydzierał i zachowywał się jakby był panem nad panami!! Dla podobnych ludzi brak szacunku!!! Precz z kościołem!!
Mieszkaniec1
+18 #2 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej PieczęciMieszkaniec1 2022-04-21 19:17
Ka ten nie jest dobrym człowiekiem. Jest bardzo złym człowiekiem. To że wybudował hospicjum ok, ale jego zachowanie nie świadczy o nim dobrze. Diabeł.
mieszkaniec.
+12 #1 RE: Ksiądz Prałat Andrzej Rygielski Osobowością XX - lecia Złotej Pieczęcimieszkaniec. 2022-04-21 19:09
Gdy składam darowiznę na hospicjum myślę sobie, że może i ja kiedyś będę potrzebował tam miejsce... Dziękuję księże prałacie za działalność.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.