• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 9502

Czy warto zwiedzić Kos?

Kos to niewielka, malownicza grecka wyspa położona na Morzu Egejskim, w archipelagu Dodekanez. Słynie ze wspaniałych piaszczystych plaż i doskonałej kuchni, przez co uważana jest za idealne miejsce wakacyjnego leniuchowania. Jednak i miłośnicy aktywnego wypoczynku nie będą zawiedzeni.

Kos jest jedną z mniejszych turystycznych wysp Grecji: jej długość to zaledwie 50 km, a szerokość – 10 km, przez co samochodem można objechać ją całą w ciągu godziny. Choć wśród polskich turystów ma łatkę „wyspy do plażowania” (Kos jest znana ze swojej malowniczej 112-kilometrowej linii brzegowej), jednocześnie pełna jest wspaniałych, wartych odwiedzenia miejsc. To idealny pomysł na spokojny rodzinny urlop, romantyczny wypad we dwoje czy wycieczkę krajoznawczą – na Kos każdy bez trudu znajdzie coś, co go zauroczy.

Co warto zwiedzić na Kos? Turystyczne TOP 5

Mimo stosunkowo niewielkiej powierzchni Kos kryje w sobie bogactwo turystycznych atrakcji (tu podpowiedzi wycieczek lotniczych na Kos). To prawdziwa kopalnia nie tylko malowniczych pejzaży, ale też wspaniałych zabytków architektonicznych i pomników kultury, a także urokliwych greckich miasteczek, odkrywających przed zwiedzającymi swe tajemnice. Jakie miejsca warto odwiedzić na Kos, by docenić jej urok i poczuć niepowtarzalny klimat prawdziwej Grecji?

Miasto Kos – stolica wyspy

Największe miasto współczesnej Kos i świadectwo bogatej historii wyspy. W stolicy  zachwyca mieszanka zabytków różnych kultur i epok (fragmenty starożytnych murów obronnych i zabudowy miejskiej, świątynie Heraklesa i Afrodyty, starochrześcijańskie bazyliki czy XV-wieczny zamek-twierdza joannitów), a miłośników przyrody urzeknie malowniczy widok na port i kilkusetletni, monumentalny platan Hipokratesa, rosnący w samym centrum miasta. Będąc w Kos warto zajrzeć również do ruin amfiteatru, Muzeum Archeologicznego i Casa Romana z doskonale zachowanymi fragmentami ściennych malowideł.

Asklepion / Asklepiejon

Ruiny świątyni boga medycyny Asklepiosa oraz pierwszej na świecie szkoły medycznej i szpitala, wzniesionych w IV w p.n.e. i położonych na wzgórzu ok. 4 km od miasta Kos. W przeszłości trzypoziomowy kompleks architektoniczny, dziś najważniejsze stanowisko archeologiczne i najbardziej rozpoznawalny zabytek na wyspie.

Siarkowe termy w Agios Fokas

Naturalne greckie SPA z termami, położone zaledwie kilka kilometrów od stolicy wyspy. Kameralna plaża otoczona monumentalnymi klifami skrywa lagunę, w której bijąca z gorącego źródła Embros Therma woda (wypływając ze skalnych szczelin ma temperaturę nawet 50°C) miesza się z orzeźwiającą morską wodą. Lecznicze właściwości greckim termom zapewnia bogactwo związków siarki, magnezu i potasu.

Plaka Forest

Malowniczy las piniowy, w którym spotkać można dziko żyjące pawie indyjskie. Doskonała atrakcja dla dorosłych i dzieci: ptaki w swoim naturalnym środowisku zachowują się przyjaźnie i chętnie przychodzą po przyniesione im przysmaki, a chłód iglastego lasu zapewnia odpoczynek w upalne dni. Oprócz pawi indyjskich w Plaka Forest „mieszkają” dzikie greckie koty oraz żółwie.

Plaża Agios Stefanos

Jedna z najbardziej znanych greckich plaż. W jej pobliżu znajdują się niemal 1500-letnie ruiny bazyliki świętego Stefana oraz malownicza miniaturowa wysepka z kościołem (można się na nią dostać rowerem wodnym lub dopłynąć wpław), z której rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na panoramę Kos.

Kos to doskonałe miejsce na letni wypoczynek – zwłaszcza, że ta wspaniała grecka wyspa kusi nie tylko słoneczną pogodą, niepowtarzalnym klimatem i doskonałą kuchnią, ale też bardzo atrakcyjnymi cenami. Korzystając z ofert biura podróży można cieszyć się wakacjami na Kos już od ok. 1100 zł/os. Jeśli nie lubimy samodzielnie organizować noclegu, wyżywienia czy wycieczek fakultatywnych, taka opcja będzie dla nas strzałem w dziesiątkę.

Artykuł przy współpracy z Fostertravel.pl

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 501 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.