• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1723

Rząd chce przejąć kontrolę nad internetem i telefonią

Podmiot o nazwie "Operator Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa" ma przejąć kontrolę nad internetem i telefonią komórkową. Będzie to spółka Skarbu Państwa.

"Operator narodowy" jest przygotowywany do przejęcia pośrednictwa w dostarczaniu wszystkich częstotliwości, na których operują dziś prywatne telekomy – informuje "Gazeta Wyborcza". Podobne rozwiązania funkcjonują w Rosji.

Zapis o "Operatorze Strategicznej Sieci Bezpieczeństwa" (OSSB) znalazł się w poprawce do rządowej ustawy o cyberbezpieczeństwie z 12 października. Wyjaśniono tam, że ma to być spółka Skarbu Państwa będąca jednocześnie operatorem telekomunikacyjnym. Dla OSSB projekt rezerwuje częstotliwości najnowocześniejszej sieci komórkowej 5G.

Oznacza to, że wszystkie działające w Polsce sieci telefonii komórkowej – Plus, T-Mobile, Orange i Play – aby móc w pełni świadczyć najszybszy internet 5G na terenie całego kraju - będą musiały korzystać z pośrednictwa tego operatora. Dzięki temu "operator narodowy" będzie miał możliwość pełnej kontroli nad tym, jakie dane operatorzy (czyli ich klienci) przesyłają, a nawet gdzie się znajdują.

- Według naszych źródeł OSSB - nazywany popularnie "operatorem narodowym" - przygotowywany jest do przejęcia pośrednictwa w dostarczaniu wszystkich częstotliwości, na których prywatne telekomy dziś operują – napisał w tekście Wojciech Czuchnowski, dziennikarz "Gazety Wyborczej".

Co ważne, wielu z operujących na polskim rynku telekomów w najbliższych latach kończą się dzierżawy częstotliwości, a Urząd Komunikacji Elektronicznej zwleka z odpowiedzią na ich wnioski przedłużenie dzierżaw.

- Wystarczy, że operatorom komercyjnym nie zostaną odnowione koncesje na częstotliwości. "Operator narodowy" udostępni im je wtedy jako swoją sieć bazową. Państwo odzyska monopol i kontrolę. Będzie też mogło, dyktując różne warunki cenowe za dostęp do swojej sieci, wpływać na pozycje poszczególnych telekomów na rynku. "Operator narodowy" będzie działał jak hurtownik, który może sprzedawać towar lub nie - czytamy w Wyborczej.

Jak zauważa dziennik, na podstawie istniejących już przepisów telekomy są zobowiązane do udostępniania danych służbom, ale mają nad tym pewną kontrolę, a blokowanie stron uznanych przez służby za zagrożenie dla "bezpieczeństwa narodowego" jest utrudnione. Według "Wyborczej", ma się to zmienić, gdy powstanie "operator narodowy".


 

Komentarze   

oli
-2 #10 RE: Rząd chce przejąć kontrolę nad internetem i telefoniąoli 2021-12-06 13:34
Do # 8 jak by nie ten wódz z kotem to już byś chodził w turbanie albo zapieprzał za darmo w 4 Rzeszy
Obserwujący
+7 #9 RE: Rząd chce przejąć kontrolę nad internetem i telefoniąObserwujący 2021-12-06 07:13
Do #1
Jak się nie mylę to Polonia za oceanu miała w tym duży udział.
Nie
+1 #8 RE: Rząd chce przejąć kontrolę nad internetem i telefoniąNie 2021-12-05 12:07
Gdzie to zagrozenie terrorystyczne.Co za brednie.Na Żoliborzu przeciez wodza z kotem podwójne straze pilnuja za nasza kase.
Zagrozeniem od kilku lat jest wlasnie on i jego sludzy.
Nie
0 #7 RE: Rząd chce przejąć kontrolę nad internetem i telefoniąNie 2021-12-05 12:03
Skoro ma byc jak w Korei rezimowej cenzura to prosze by oplacano mi internet,telefon panstwowymi pieniedzmi.
Teraz place ,ogladam i dzwonie wg wlasnej woli a gdy inwigilacja wejdzie i to jawna zgodna z partyjna linia pisu to no cóż .......😢
Lilik
+6 #6 RE: Rząd chce przejąć kontrolę nad internetem i telefoniąLilik 2021-12-04 13:38
I bardzo dobrze! Ciemnogród musi mieć dawkowaną i weryfikowaną wiedzę, bo obecnie łykają wszystko co im odpowiada, czyli wszystko co złe. Brawo!
olo
+3 #5 RE: Rząd chce przejąć kontrolę nad internetem i telefoniąolo 2021-12-04 12:13
Lepiej jak kontrole przejmie rząd a nie jak dziś właściciele facceboka czy innych firm
Andru
+6 #4 RE: Rząd chce przejąć kontrolę nad internetem i telefoniąAndru 2021-12-04 11:00
W Polsce mamy ogromne zagrożenie terrorystyczne z terenu Unii europejskiej,więc trzeba wprowadzić PEŁNĄ kontrolę.Dziękujemy PiS-owi,że tak strasznie dba o nasze bezpieczeństwo.
Niewolnik
-6 #3 [wpis niecenzuralny]Niewolnik 2021-12-04 10:14
Nic siè nie martwcie , biegnijcie przyjąć kolejna dawkę niewiadomo czego a wszystko będzie dobrze …to wszystko dla waszego bezpieczeństwa 🤣🤣🤣🤣
pisior
-9 #2 RE: Rząd chce przejąć kontrolę nad internetem i telefoniąpisior 2021-12-03 22:53
Ni dziwnego
Brawo
+12 #1 RE: Rząd chce przejąć kontrolę nad internetem i telefoniąBrawo 2021-12-03 21:45
Polska to jak Białoruś!!! Trzeba was krótko za pyski trzymać bo inaczej nie funkcjonujecie!!!chcieliscie dobrych zmian to macie!!! Pozdrawiam serdecznie zza oceanu

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.