• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1708

Coraz więcej pacjentów zgłasza się do punków pobrań w Wielkopolsce

W związku z coraz większą liczbą pacjentów kierowanych na testy w kierunku koronawirusa WOW NFZ przypomina jak przygotować się do badania.

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina, w jaki sposób można uzyskać zlecenie na test, gdzie się zgłosić na pobranie wymazu i jak się do niego przygotować.

W czasie IV fali pandemii WOW NFZ uruchamia kolejne punkty pobrań, a w dotychczas działających wydłużane są godziny pracy.

Trzy nowe punkty zostały otwarte w ostatnim czasie w Poznaniu, od 1 grudnia zaczyna przyjmować pacjentów dodatkowy punkt w Lesznie przy ul. Niepodległości 49.

W załączniku przesyłamy listę miejsc w Wielkopolsce, do których można zgłosić się na pobranie wymazu do testu w kierunku obecności koronawirusa. Wykaz znajduje się także na stronie internetowej: TUTAJ

Na bezpłatne pobranie wymazu w punkcie pobrań mogą zgłosić się osoby, które posiadają zlecenie na test w kierunku Sars-Cov-2. Zlecenie takie może wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (tzw. wieczorynki), a także lekarz, który nie posiada umowy z NFZ. Zlecenie może zostać wystawione w trakcie teleporady. Pacjent otrzymuje wtedy numer skierowania, z którym może zgłosić się do dowolnego punktu pobrań.

Osoby, które podejrzewają u siebie lub u dziecka zakażenie koronawirusem, mogą wypełnić formularz on-line i jeśli ryzyko wystąpienia COVID-19 zostanie określone jako wysokie, automatycznie takiej osobie zostanie wystawione zlecenie wykonania testu. W takim przypadku termin oraz adres najbliższego punktu pobrań zostaną podane w SMS-ie. W wiadomości znajdzie się także link do strony internetowej, na której można dokonać zmiany wskazanego pierwotnie terminu.

Przypominamy, że testy w kierunku koronawirusa są bezpłatne dla osób posiadających zlecenie. Koszty takiego badania pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.

Przypominamy, że po wystawieniu zlecenia na test obowiązuje kwarantanna, którą można opuścić na czas dojazdu do punktu pobrań i powrotu. Jeżeli wynik testu jest negatywny, zwolnienie z kwarantanny jest automatyczne. W przypadku wyniku pozytywnego, kwarantanna automatycznie zostaje zmieniona na izolację.

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Aby dobrze przygotować się do pobrania wymazu, minimum 2 godziny przed badaniem nie należy:

- spożywać posiłków i napojów — żuć gumy;
- płukać jamy ustnej i nosa;
- myć zębów;
- przyjmować leków;
- palić papierosów.

Po wykonaniu testu, jego wynik można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta. Niektóre laboratoria udostępniają pacjentom własny system elektroniczny, w którym można sprawdzić swój wynik. Dane do logowania otrzymamy wtedy w punkcie pobrań. Jeśli wykonanie testu zlecił lekarz rodzinny, powinien on poinformować swoich pacjentów o wyniku. Jeśli wynik testu okaże się pozytywne, z taką osobą skontaktuje się pracownik sanepidu, który przeprowadzi wywiad epidemiologiczny i poinformuje o dokładnym czasie izolacji.

Przypominamy, aby osoby, które otrzymały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, uważnie obserwowały swoje objawy, a w momencie pogorszenia się samopoczucia natychmiast skontaktowały się ze swoim lekarzem rodzinnym lub zadzwoniły na numer 112.


 

Komentarze   

Napoleon
+4 #5 RE: Coraz więcej pacjentów zgłasza się do punków pobrań w WielkopolsceNapoleon 2021-12-10 23:17
Janowy Polacy wygrali bitwe po Grunwaldem przez to że dzień przed bitwą Krzyżacy otrzymali 3 szpryce i stąd nasze zwycięstwo . Z tego co mi mówił uczestnik tej bitwy to szczepiła ich sama Merkel z Gebelsem Także główną przyczyną tej porażki było szczepienie a nie brak paliwa i sroga zima Kopiuj dalej Tobie uwierzą
kolo
+3 #4 RE: Coraz więcej pacjentów zgłasza się do punków pobrań w Wielkopolscekolo 2021-12-10 23:06
Janowy teraz coś o Apaczach albo samym Winetu , poszukaj info czy Zorro był zaszcepiony bo sierżant Garsija był i zmarł aha jeszcze sprawdz Bolka i Lolka bo dzieci też szczepią .
PIS Janowy
-8 #3 RE: Coraz więcej pacjentów zgłasza się do punków pobrań w WielkopolscePIS Janowy 2021-12-10 22:44
Kolo - w lotnictiwe amerykanskim jest tez draka niezla - lekarka ktora dopuszcza pilotow do lotow w kilka miesiecy po wyszczepieniu tych mlodych chlopakow stwierdzila pubicznie, ze cos sie zlego dzieje z nimi i co drugiemu nie musila by dawac zezwolenia na loty ze wzgledu na zle wyniki badan ... Kolo - o tym tez pewnie nie slyszales? No bo skad? Z oltarzyka niebieskiego z wisielcem w roli bozka ?
kolo
+2 #2 RE: Coraz więcej pacjentów zgłasza się do punków pobrań w Wielkopolscekolo 2021-12-10 22:15
janowy odleciałeś a może wiesz ilu Apaczów jest zaszczepiuonych i ilu zmarło . Patolu skąd ty bierzesz czas na szukanie głupot i powielanie z czego ty skur..... żyjesz . Zapewne jesteś na garnuszku podatników
PIS Janowy
-7 #1 RE: Coraz więcej pacjentów zgłasza się do punków pobrań w WielkopolscePIS Janowy 2021-12-10 20:14
A wiecie moze ile aktywnych pilotow rok w rok zglasza sie nagle do swietego Piotra? Tutaj dane z USA
- w 2019 to byl 1
- w 2020 bylo to 6
- do 1 pazdziernika 21 bylo ich 109 ....
Praktycznie wszystkich pioltow (wojskowych na pewno) wyszczepiono dokumentnie ...

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.