• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1833

Burmistrz Murowanej Gośliny usłyszał zarzuty, trafił na 3 miesiące do aresztu

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali we wtorek w Murowanej Goślinie 7 osób, w tym burmistrza Dariusza U.

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu prowadzi postępowanie dotyczące m.in. korupcji w samorządzie Murowanej Gośliny zaistniałej w latach 2019-2021.

We wtorek funkcjonariusze CBA zatrzymali siedem osób, w tym burmistrza Murowanej Gośliny, podległych mu urzędników gminnych oraz przedsiębiorców. Jednocześnie przeszukano Urząd Miasta i Gminy w Murowanej Goślinie, Ośrodek Pomocy Społecznej, Bibliotekę Publiczną oraz jedną ze spółek gminnych, a także miejsce zamieszkania zatrzymanych i prowadzenia działalności gospodarczej. Burmistrz Murowanej Gośliny Dariusz U. usłyszał 12 zarzutów, w większości o charakterze korupcyjnym.

Jak podaje Prokuratura Krajowa, z ustaleń postępowania wynika, że burmistrz w trakcie negocjacji z właścicielem jednej z firm budowlanych – Bogdanem D. domagał się przekazania mu w formie łapówki 20 proc. wartości kontraktów dotyczących remontów szkoły, biblioteki publicznej, Ochotniczej Straży Pożarnej i świetlicy, które to korzyści zostały mu następnie wręczone.

Dariusz U. przyjął korzyść majątkową w postaci utwardzenia drogi przed jego miejscem zamieszkania w zamian za wybór firmy Janusza R. do zbudowania ścieżki pieszo-rowerowej. Zgromadzone dowody wskazują, że w przestępstwie tym brała czynny udział Aleksandra U., córka burmistrza. Po otrzymaniu od Janusza R. pieniędzy, będących de facto łapówką, przelała je z powrotem na konto firmy budowlanej jako rzekomą zapłatę za utwardzenie drogi – czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Inną formą korzyści majątkowych było żądanie przez Dariusza U. od swoich podwładnych, by przekazywali mu część przyznanych przez burmistrza nagród.

Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że Dariusz U. nadużył uprawnień poprzez własnoręczne wysłanie oraz zlecenie wysłania ponad 2000 tys. tzw. SMS-ów premium ze służbowych telefonów, w celu wygrania konkursu medialnego „100 wpływowych kobiet Wielkopolski” przez osobę, którą wspierał. Łączna wartość przesłania tych wiadomości wyniosła blisko 8 tys. złotych. Tego samego czynu miał się również dopuścić, polecając poświadczenie nieprawdy w dokumencie wystawionym dla zatrudnionej w gminie Weroniki G., dzięki czemu mogła wprowadzić ona w błąd bank przy uzyskiwaniu kredytu. Nadto podjął nielegalne działania m.in. w celu wygrania przez Weronikę G. konkursu na zatrudnienie w Ośrodku Pomocy Społecznej, polegające m.in. na przekazaniu jej pytań konkursowych i odpowiedzi.

Wśród zarzutów ogłoszonych burmistrzowi znalazło się też naruszenie tajemnicy toczącego postępowania karnego. Dariusz U. dopuścił się bowiem ujawnienia m.in. w mediach społecznościowych informacji z postępowania, które prowadzone było w trybie z wyłączeniem jawności.

Ponadto w swoim oświadczeniu majątkowym za rok 2020 burmistrz zataił fakt uzyskiwania comiesięcznego wpływu 13 tys. złotych z firmy ochroniarskiej, którą wcześniej prowadził.

Poza Dariuszem U. jego córką i dwoma przedsiębiorcami zatrzymano Monikę Sz. – kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, Małgorzatę S. – dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Murowana Goślina oraz Weronikę G. – obecnie pracownicę OPS, a wcześniej podwładną burmistrza U. Przedsiębiorcy usłyszeli zarzuty łapownictwa, córka burmistrza zarzut pomocnictwa do przyjęcia łapówki, Monika Sz. zarzuty przekroczenia uprawnień majątkowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, pomocnictwa do oszustwa oraz poświadczenia nieprawdy w dokumencie, Małgorzata S. zarzuty przekroczenia uprawnień służbowych, a Weronika G. zarzuty oszustwa.

Z uwagi na obawę matactwa procesowego wobec rozwojowego charakteru sprawy oraz wysokie zagrożenie karą przestępstw zarzucanych Dariuszowi U., prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów policji oraz poręczeń majątkowych. Ponadto, w stosunku do przedsiębiorców podejrzanych o przekazanie łapówek, prokurator zastosował środek w postaci zakazu ubiegania się o zamówienia publiczne, a Dyrektora Biblioteki i Kierownika OPS zawiesił w czynnościach służbowych.

Wczoraj Sąd Rejonowy Stare Miasto w Poznaniu przychylił się do wniosku prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy dla burmistrza Murowanej Gośliny.


 

Komentarze   

Zink
-1 #6 RE: Burmistrz Murowanej Gośliny usłyszał zarzuty, trafił na 3 miesiące do aresztuZink 2022-01-16 11:37
Dobrze ze my mamy tak Wspaniałego Prawego burumistrza
urzędnik
+16 #5 kiedy CBA w Wągrowcu?urzędnik 2022-01-14 22:00
czas na lysego i lodziarę
adan
+2 #4 RE: Burmistrz Murowanej Gośliny usłyszał zarzuty, trafił na 3 miesiące do aresztuadan 2022-01-14 16:09
Zawsze mówili ze to tylko pisowcy kombinują ?
brejza i Sienkiewicz
0 #3 RE: Burmistrz Murowanej Gośliny usłyszał zarzuty, trafił na 3 miesiące do aresztubrejza i Sienkiewicz 2022-01-14 16:07
To sprawa polityczna bo on należy do PO
sss
+6 #2 RE: Burmistrz Murowanej Gośliny usłyszał zarzuty, trafił na 3 miesiące do aresztusss 2022-01-14 11:39
To prawda i w gminie, mieście i w powiecie
Andrzej1972
+24 #1 RE: Burmistrz Murowanej Gośliny usłyszał zarzuty, trafił na 3 miesiące do aresztuAndrzej1972 2022-01-14 08:54
Zapraszamy CBŚ do Wągrowca:)) w mieście czy gminie też mieliby co robić :))

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.