Premier Mateusz Morawiecki ogłosił Tarczę Solidarnościową. Ceny prądu w 2023 roku zostaną zamrożone, ale czy dla wszystkich?
Jak poinformował premier, gwarancja ceny energii elektrycznej z 2022 roku dotyczyć będzie gospodarstw, które nie przekroczą zużycia energii na poziomie 2 tys. kWh. Wyższa granica, 2600 kWh dotyczyć będzie rodzin z Kartą Dużej Rodziny (rodziny z minimum trójką dzieci), rolników oraz rodzin z osobami niepełnosprawnymi.
- Konkretne rozwiązania Tarczy Solidarnościowej to po pierwsze brak wzrostu kosztów energii elektrycznej od stycznia. Dla każdego gospodarstwa domowego bez wyjątku dajemy gwarantowaną cenę energii co najmniej do poziomu 2000 kWh rocznie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Według premiera zamrożenie cen energii przyniesie oszczędność gospodarstwom domowym na poziomie 150 złotych miesięcznie. Rząd przygotował także dodatkowe premie. Przy zmniejszeniu zużycia energii o 10% w porównaniu z rokiem 2022 nastąpi obniżenie rachunków także o 10%.
Oszczędzać mają wszyscy.
Szef rządu poinformował o zmianach, jakie nastąpią w obiektach administracji rządowej i samorządowej. Już od 1 października tego roku urzędy będą miały obowiązek zmniejszenia zużycia prądu o 10%.
- Energooszczędne oświetlenie zewnętrzne i uliczne to kolejny duży krok i rozwiązanie, które wypracowaliśmy razem z samorządami i będzie służyło Polakom i oszczędności energii. Chcemy, żeby było zmodernizowane tak, aby zużywało, jak najmniej energii – dodaje premier.
Na wsparcie mogą również liczyć przedsiębiorstwa energochłonne. Według zapewnień szefa rządu na dofinansowania do zakupu energii i gazu przeznaczone zostanie 5 miliardów złotych. Dotyczy to branż z ponadstandardowymi kosztami zużycia energii. Wsparcie będzie przyznawane pod warunkiem min. 100% wzrostu cen energii.
Zużycie prądu za rok 2021 sprawdzicie na swoich rachunkach. Mieścicie się w wyznaczonym limicie?