• Media
 • Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1692

Strażacy inwentaryzowali budynki i poszukiwali schronów

Państwowa Straż Pożarna przeprowadziła ogólnopolską inwentaryzację obiektów budowlanych służących do schronienia ludności.

Wyniki tej akcji zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej, która odbyła się 6 kwietnia br. w siedzibie Komendy Głównej PSP. W ramach inwentaryzacji strażacy zinwentaryzowali 234 735 budynków, które zostały sklasyfikowane jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS). Pojemność tych obiektów przekracza populację Polski, co oznacza, że w przypadku zagrożenia może się w nich schronić ponad 49 mln osób.

W ramach inwentaryzacji zostały poddane badaniu wszystkie pomieszczenia, które należą do instytucji państwowych, samorządowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni oraz te należące do podmiotów gospodarczych, prowadzących działalność pożytku publicznego. Nie inwentaryzowano obiektów prywatnych.

Inwentaryzacja była ogromnym wyzwaniem dla Państwowej Straży Pożarnej. Blisko 13 tys. strażaków brało udział w inwentaryzacji, a całe zadanie trwało 85 dni, czyli ponad 171 tys. godzin roboczych.

Podczas konferencji prasowej wiceminister MSWiA, Maciej Wąsik, poinformował o uruchomieniu aplikacji SCHRONY, przygotowanej przez PSP. Dzięki tej aplikacji każdy może znaleźć najbliższy schron, ukrycie lub miejsce doraźnego schronienia. Jest to ważne narzędzie, które może pomóc w sytuacjach zagrożenia.

Wiceszef MSWiA nawiązał również do projektu ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej. Według wiceministra inwentaryzacja to dopiero początek drogi, a na ochronę ludności czy obronę cywilną potrzebne są środki. Projekt ustawy przewiduje utworzenie Funduszu Ochrony Ludności, na którym miałyby być zgromadzone środki na takie cele. Rząd liczy na przyjęcie ustawy i przeprowadzenie jej procedury w Sejmie. Trwają jeszcze rozmowy z samorządami na temat finansowania tych działań.

Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, komendant główny PSP, podkreślił, że inwentaryzację przeprowadzili doświadczeni strażacy. PSP ma dobrze wyszkoloną kadrę i jest ekspertem w dziedzinie rozpoznawania zagrożeń. Komendant zaznaczył także, że w planach PSP jest prowadzenie działań edukacyjnych i informacyjnych.

Zielone punkty naniesione na mapie, to potencjalne schrony na terenie Wągrowca


 

 

Komentarze   

Rychu
+6 #7 RE: Strażacy inwentaryzowali budynki i poszukiwali schronówRychu 2023-04-08 13:53
Za chwilę Kamiński da polecenie generałowi żeby policzył ile strażacy mają działek wodno - pianowych i zaksięgują je jako armato- haubice .W tedy będziemy mieli największą artylerię na świecie , o amunicję nie będzie nie trudno , hydranty , zbiorniki wodne itd .Generał wypełni każdy rozkaz.
Rychu
+12 #6 RE: Strażacy inwentaryzowali budynki i poszukiwali schronówRychu 2023-04-08 11:26
Za tych rządów w kilka lat można z elektryka samochodowego zrobić generała to i z każdej piwnicy schron przeciwatomowy .
z Brzozowej
+8 #5 RE: Strażacy inwentaryzowali budynki i poszukiwali schronówz Brzozowej 2023-04-08 11:21
Bartuś nie rób z siebie pośmiewiska. Według Twojej logiki to każdy większy karton można by umieścić na Twojej mapie . Czy Wy już nas macie za kompletnych idiotow ?Przed liczeniem wszyscy spece nawet w tvp mówili że schronów mamy tyle ilu członków władz i ważniejszych osób w państwie a Ty poszukałeś na 48 mln .
Olo
+1 #4 RE: Strażacy inwentaryzowali budynki i poszukiwali schronówOlo 2023-04-08 11:14
Oki
dyzma
+7 #3 RE: Strażacy inwentaryzowali budynki i poszukiwali schronówdyzma 2023-04-08 10:59
Na papierze kolego (a nie papieże), nie wciągaj w to Watykanu, bo jeszcze gotowi przyjechać święcić obiekty:-) A swoją drogą niezły kit wciskają: nie wiedziałem że piwnice w blokach to schrony... W takim razie nie ma się czego bać!
Olo
+5 #2 RE: Strażacy inwentaryzowali budynki i poszukiwali schronówOlo 2023-04-08 08:32
Papierowy generał to i schrony papierowe .Armie tez mamy mocną na papieże bo tylko umowy podpisane na zakupy .Ogłupianie społeczeństwa
Joker
+9 #1 KłamstwoJoker 2023-04-08 08:22
Bartek czy Ty głupi jesteś uważając bloki z płyty gipsowej i styropianu z schrony ? Widzę że w te kłamstwa wciągłeś wszystkich strażaków .

TRWA CISZA WYBORCZA
komentowanie zostało wyłączone do 21.04.2024 r. do godziny 21:10

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.