• Media
 • Opublikowano:
 • Wyświetlono: 3918

Lustracja na niespotykaną skalę. Tysiące urzędników może stracić pracę

Zmiany w ustawie o Służbie Cywilnej, które wchodzą w życie dzisiaj, dotkną tysięcy urzędników państwowych. Przełożeni tych urzędników mają przekazać do Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) odpowiednie dokumenty w ciągu najbliższego tygodnia.

Lustracja, która dotknie tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy urzędników, skupia się na tych, którzy urodzili się przed 1 sierpnia 1972 roku. To oznacza, że najbardziej doświadczeni pracownicy, którzy mają powyżej 51 lat i którzy współpracowali ze służbami bezpieczeństwa, mogą stracić pracę.

To, co bulwersuje w tej sytuacji, to brak możliwości odwołania. To IPN zdecyduje, zweryfikuje dokumenty i wyśle je do pracodawcy. Jeśli znajdą się dowody ich współpracy ze służbami PRL-u, urzędnicy automatycznie stracą pracę i obejmie ich zakaz zatrudnienia w administracji.

Sami zaś urzędnicy w wieku 51 i więcej lat od dziś mają 30 dni na złożenie oświadczeń lustracyjnych. Ich niezłożenie albo potwierdzenie w nich współpracy ze służbami PRL także automatycznie doprowadzi do utraty pracy, i to w ciągu 15 dni po tym terminie.

Ustawa wprowadza odpowiedzialność zbiorową, która z mocy prawa pozbawi pracy osoby, które były zatrudnione w określonych instytucjach w czasie PRL-u, nawet jeśli ich działalność niekoniecznie miała związek ze wspieraniem państwa totalitarnego.

Ustawą objęty został każdy organ, który podlegał Ministerstwu Spraw Wewnętrznych, począwszy od żłobków, przedszkoli, które były prowadzone przez MSW po domy wczasowe. Dotknie to także osoby, które wykonywały czynności administracyjne czy techniczne w tych instytucjach, bez prawa do odwołania się do sądu i bez prawa do indywidualnej oceny zachowania i postawy danej osoby. Pracownik po zwolnieniu ewentualnie może odwołać się do sądu, co może trwać latami.

Prace mogą stracić tysiące urzędników w Polsce. Ta ustawa doprowadzi do zwolnienia bardzo doświadczonych urzędników, takich, którzy być może mają dzisiaj dwudziestoletni czy trzydziestoletni staż w danej instytucji.

W uzasadnieniu czytamy, że to konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa szczególnie w sytuacji podwyższonego zagrożenia w związku z trwającym konfliktem zbrojnym wywołanym przez Rosję w Ukrainie.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński twierdzi, że takie osoby, które współpracowały nieważne jak, ale jakkolwiek, ze służbami bezpieczeństwa PRL, nie dają rękojmi rzetelności wykonywanych obowiązków służbowych, a to może wskazywać na zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego państwa stąd taka restrykcyjna ustawa.

Przedstawiciele IPN przyznają, że 3 tysiące osób złożyło już oświadczenia, w których przyznały się do współpracy. Nie wiadomo, ilu wciąż pracuje w urzędach. Stracą pracę, nawet jeśli pracują tam 15-20 lat.


 

 

Komentarze   

Olo
+1 #10 RE: Lustracja na niespotykaną skalę. Tysiące urzędników może stracić pracęOlo 2023-06-28 22:54
Skoro chcieli komuny to teraz wysłać ich do Korei Północnej lub do minimum obciąć emerytury .Niech poczują jak w tamtych latach żyli noslni ludzie.
Holol
#9 RE: Lustracja na niespotykaną skalę. Tysiące urzędników może stracić pracęHolol 2023-06-28 22:46
I bardzo dobrze.Tysiace normalnych pracowników w latach 90 też na bruk wyrzucono i nikt się nie przejął losem ich rodzin.
Kolega z pracy
#8 RE: Lustracja na niespotykaną skalę. Tysiące urzędników może stracić pracęKolega z pracy 2023-06-28 17:38
1965r data urodzenia.
Znam kolegę kozaczka, bardziej kundla i co tu teraz.
Pająk
+2 #7 RE: Lustracja na niespotykaną skalę. Tysiące urzędników może stracić pracęPająk 2023-06-28 17:26
Tzn. Jeśli ktoś jest przez 74 rocznikiem, pracował w milicji, działał z ormo i zomo itp. strukturach to nie ma co szukać w urzędzie jako burmistrz, wójt, zastępca burmistrza i zastępca wójta itd.
No to będzie ciekawie ciekawe jak psiarstwo się wygumkuje.
LOLEK
+10 #6 RE: Lustracja na niespotykaną skalę. Tysiące urzędników może stracić pracęLOLEK 2023-06-28 00:08
Czy ta Ustawa dotyczy także spółek miejskich?
nik
+8 #5 RE: Lustracja na niespotykaną skalę. Tysiące urzędników może stracić pracęnik 2023-06-27 21:35
Złodziej uciekając krzyczy "Łapać złodzieja ". Cała filozofia tej ustawy . Tak uważam .
Je komune
+3 #4 RE: Lustracja na niespotykaną skalę. Tysiące urzędników może stracić pracęJe komune 2023-06-27 20:32
Do # 3 już się trzęsiesz. Taka lustracja powinna być zrobiona w 1989r .to przez te lata żaden absolwent wieczorowego uniwersytetu marksizmu - leninizmu nie był by przy korycie a tak siedzą z ryjami w korycie do dziś
.
ja
+12 #3 Polowanie na czarownice.ja 2023-06-27 17:36
PiSiury zaczęły sezon polowań na czarownice. W Wagrowcu była swoja i też ją kościólek zlikwidował paląc na stosie w Kutonowie. Tak teraz bedzie wszystko spalone,ale ciekawi mnie czy niejaki pan M i pan K też będą wywaleni na bruk z rządu?. Pożyjemy zobaczymy dla kogo jest ta lustracja , bo dla swojich napewno nie.
Je komune
+6 #2 RE: Lustracja na niespotykaną skalę. Tysiące urzędników może stracić pracęJe komune 2023-06-27 17:05
To pani kapral Basia funkcjonariusz aparatu bezpieczeństwa PRL też może się pakować. To już druga osoba z kierownictwa starostwa .Ja się pytam dlaczego tak późno. Jeszcze takim komuchom jak Wilczyński I mu podobni powinni obciąć emerytury do minimum a ebekom którzy prowadzą swoje firmy podwyższyć podatki na maksa
Maralago
+8 #1 RE: Lustracja na niespotykaną skalę. Tysiące urzędników może stracić pracęMaralago 2023-06-27 16:40
No to pozamiatane, Piechocki poleci, on nawet ma kartę w IPN:
- Zastępca Kierownika w Rejonowym Ośrodku Pracy Partyjnej w Wągrowcu, partia PZPR, data rozpoczęcia: 16-09-1988; data zakończenia: 15-10-1989.
Kto jeszcze? Wiecie kto współpracował?

TRWA CISZA WYBORCZA
komentowanie zostało wyłączone do 21.04.2024 r. do godziny 21:10

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.