- Opublikowano:
- Wyświetlono: 665
Zmiany w programach profilaktycznych dotyczących mammografii i cytologii
Zmiany w programach profilaktycznych dotyczących mammografii i cytologii finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), które weszły w życie 1 listopada 2023 r. Zmiany te rozszerzają dostępność badań na szerszą grupę kobiet.
Od 1 listopada 2023 r., program profilaktycznej mammografii obejmuje kobiety w wieku 45–74 lata. Wcześniej zakres ten obejmował kobiety w wieku 50–69 lat. Badanie jest bezpłatne i nie wymaga skierowania. Finansowane jest przez NFZ. Mammografia powinna być wykonywana co dwa lata.
Program profilaktyki raka szyjki macicy obejmie teraz kobiety w wieku od 25 do 64 lat, wcześniej był to zakres 25–59 lat. Podobnie jak w przypadku mammografii, cytologia jest bezpłatna, finansowana przez NFZ i nie wymaga skierowania. Zaleca się wykonywanie badań cytologicznych co trzy lata, a co roku dla kobiet obciążonych czynnikami ryzyka (np. zakażonych wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV typu wysokiego ryzyka).
Rak szyjki macicy, wykryty na wczesnym etapie, jest wyleczalny w 99% przypadków.
Te zmiany mają kluczowe znaczenie ze względu na wysoką częstotliwość występowania raka piersi i szyjki macicy w Polsce. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet, z około 20 tysiącami nowych przypadków rocznie. Rak szyjki macicy jest wykrywany u około 3 tysięcy kobiet rocznie, co stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Wczesne wykrywanie zmian nowotworowych jest kluczowe dla skutecznego leczenia, dlatego regularne badania profilaktyczne są niezwykle ważne.
Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.
Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!