• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 4318

W Poznaniu OC droższe niż w Warszawie

Gdzie w Polsce za komunikacyjne OC płaci się najwięcej, w których regionach jest taniej? – eksperci multiagencji CUK Ubezpieczenia przygotowali cenową mapę Polski.

Wyliczenia przeprowadzono przy założeniu, że kupującym nową polisę jest 33-letni kierowca, który prawo jazdy ma od 10 lat i posiada 60% zniżek w OC. Wybrany do ubezpieczenia samochód to wyprodukowany i zarejestrowany w 2005 r. Opel Astra o pojemności 1.4l i mocy 90KM.

- Mapa obrazuje sposób kształtowania się kosztów OC w różnych województwach. Oczywiście ceny dotyczą ściśle określonych parametrów - kierowcy i auta – zmiana choćby jednego z elementów to inne koszty polisy. Wszystkie zmienne jest w stanie wziąć pod uwagę i korzystnie cenowo wyliczyć polisę tylko profesjonalny doradca, mający dostęp do ofert przynajmniej kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

W Poznaniu ceny wysokie

W Poznaniu wybrany do porównania kierowca Astry za obowiązkową polisę OC musi zapłacić 463 zł. To niewiele taniej niż w najdroższym wśród miast wojewódzkich Gdańsku. Tam według wyliczeń CUK Ubezpieczenia kierowcy muszą zapłacić co najmniej 469 zł. Interesująca wydaje się w tym zestawieniu pozycja Warszawy. Znani ze swobodnej interpretacji przepisów ruchu drogowego warszawiacy za OC zapłacą 454 zł, czyli o kilkanaście złotych mniej niż w stolicy Pomorza. A jak jest w innych miastach województwa wielkopolskiego? Na przykład w Koninie trzeba liczyć się z wydatkiem na poziomie 369 zł. Na ubezpieczeniowej mapie Polski nietrudno znaleźć miejsca, w których składki są znacznie niższe niż w Wielkopolsce. Według danych CUK Ubezpieczenia najtańszych polis w wojewódzkich metropoliach należy szukać w świętokrzyskim, lubelskim i podkarpackim. Zaledwie 315 zł za OC w Kielcach i Lublinie oraz 319 zł w Rzeszowie to odpowiednio 67 i 68 proc. gdańskiej ceny. Na cenowej mapie polis komunikacyjnych widać też wyraźny podział Północ-Południe. W stolicach województw leżących w północnej części Polski minimalne ceny OC, jakie można uzyskać wg doradców CUK Ubezpieczenia dla przyjętego w wyliczeniach profilu kierowcy, są o kilkadziesiąt złotych wyższe niż w miastach wojewódzkich na południu.

Im dalej od miasta wojewódzkiego, tym taniej

Im dalej od stolic województwa, tym ubezpieczenie OC można kupić w niższej cenie, choć nawet mniejsze miasta województwa wielkopolskiego nie należą do najtańszych. W oddalonym o 50 km od Poznania Grodzisku Wielkopolskim OC dla przyjętego profilu kierowcy - jak sprawdzili doradcy CUK Ubezpieczenia - kosztuje tyle, ile w Koninie,  co najmniej 369 zł. To o 93 zł mniej niż cena dla poznanian. Na tle innych polskich miast ceny nie prezentują się już tak korzystnie. OC tańsze niż w niezbyt dużym Grodzisku znaleźć można w kilku miastach wojewódzkich. W mniejszych miastach innych części kraju rozbieżności cenowe mogą okazać się jeszcze większe. Na przykład w liczącej blisko 60 tys. mieszkańców Białej Podlaskiej za OC kierowca Astry, jeśli skorzysta z pomocy doradcy CUK Ubezpieczenia, zapłaci zaledwie 267 zł. Tak duże różnice w cenach OC wynikają z ilości szkód komunikacyjnych w danym mieście i województwie. Każde towarzystwo dokładnie analizuje te dane, które są potem podstawą do wyliczania wielkości składek.

Z doradcą wszędzie taniej

Bez względu na lokalizację i wielkości miasta rozpiętość pomiędzy najniższa możliwą do uzyskania ceną a najwyższą jest bardzo duża i zazwyczaj wynosi kilkaset złotych.

- Niezależnie od cen w poszczególnych województwach czy miastach każdy kierowca może oszczędzić na składce, jeśli poradzi się doświadczonego doradcy. Podstawą jest porównanie ofert różnych ubezpieczycieli, dotyczy to wszystkich miast. Na przykład w Poznaniu ceny dla tego samego kierowcy i za ten sam samochód wahają się pomiędzy 463 zł a aż 1037 zł! W znacznie tańszym Koninie jest podobnie – tu rozpiętość cen to aż 251 złotych – tłumaczy Maciej Kuczwalski z CUK Ubezpieczenia.

Polska mapa cen OC – dane CUK Ubezpieczenia


 

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.