• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1995

Zapomniana Historia, od stycznia 3 sezon

„To, co pozwoliło nam przetrwać to język, kultura, tradycje, ale też i historia”. 3 stycznia rusza trzeci sezon Zapomnianej Historii.

Przed rozpoczęciem trzeciego już sezonu „Zapomnianej Historii” rozmawialiśmy z Hubertem Jezierskim, prezesem stowarzyszenia „Zapomniana Historia”.

Skąd pomysł na stworzenie „Zapomnianej Historii”?

Miał to być projekt społeczny realizowany w kilkuosobowym zespole w ramach olimpiady dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych „Zwolnieni z teorii”. Postanowiliśmy zająć się historią Wągrowca. Nagraliśmy 10 krótkich filmików, które streszczały dzieje Jakubowego Grodu. Po konkursie projekt miał zostać zakończony.

Tak jednak się nie stało. Co było tego powodem?

To fakt. Olimpiada została rozstrzygnięta, a my projektu nie skończyliśmy. Prawda jest taka, że bardzo nam się to spodobało. Postanowiliśmy, że będziemy robić to dalej, ale od teraz na skalę powiatu, a nie tylko Wągrowca.

I tak powstał drugi sezon waszego programu. Co się zmieniło?

Przede wszystkim skład. Z poprzedniej ekipy został tylko Michał Kliszewski i ja. Samuel Nowak i Mikołaj Bączkowski zrezygnowali z dalszej współpracy. 10 kolejnych filmów nagraliśmy tylko we dwoje. Później zaangażowaliśmy również Dawida Wyszyńskiego, który zmontował większość filmów z 2. sezonu. Jak można zauważyć został w Zapomnianej Historii do teraz.
Założyliśmy również Stowarzyszenie, by sformalizować naszą działalność.

Na czym polega praca w tym stowarzyszeniu?

Celem naszego Stowarzyszenia jest promowanie historii lokalnej na terenie powiatu wągrowieckiego w jak najbardziej przystępny i ciekawy sposób. Robimy to za pomocą różnych działań m.in. w tym roku zorganizowaliśmy Piknik z historią, który okazał się dużym sukcesem. Mimo to naszą główną działalnością wciąż pozostaje program internetowy.

Już niedługo premiera 3. sezonu. Czego tym razem możemy się spodziewać?

Dużej poprawy jakości naszego programu. Dołączyła do nas Weronika Szłapka, która zajęła się pisaniem scenariuszy. Pod względem tworzenia filmów również zrobiliśmy duży progres. Mam nadzieję, że dzięki temu nowe odcinki będzie się oglądać przyjemniej.

Czy możesz zdradzić, o czym będą nowe filmiki?

Trzeci sezon będzie krótszy niż pozostałe, gdyż będzie miał 5 odcinków. Tym razem poruszymy tematy takie jak katastrofa górnicza w Wapnie, dzieje wągrowieckich Żydów, historię Skoków czy też życie w zakonie cysterskim. Nie zabraknie również legend.

Jak wyglądały wasze przygotowania?

Przygotowania były dokładniejsze niż w poprzednich sezonach. Prace zaczęliśmy już w czerwcu, a ostatnie sceny były dogrywane jeszcze w listopadzie (przypominam jednak, że ten sezon jest o połowę krótszy od poprzednich). Dzięki odpowiednio dobranej porze roku, te filmy będą prezentowały się o wiele lepiej od poprzednich. Każdy z członków zespołu dał z siebie wszystko, co również ma na to wpływ.

Niedawno obchodziliśmy rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Teraz czas na obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W przyszłym roku będzie to 100. Rocznica, niewątpliwie bardzo ważna dla całego narodu. Co Ty, jako młody działacz, sądzisz o niepodległości?

Niepodległość jest dla Polaków niesamowicie ważną wartością. Gdy Rzeczpospolita zniknęła z map na 123 lata, to nie zniknęła z serc i świadomości Polaków. To, co pozwoliło nam przetrwać to język, kultura, tradycje, ale też i historia. Moim zdaniem niepodległość jest dziś zagrożona najbardziej od 99 lat. Tym razem zagrożeniem nie jest obce państwo, lecz globalizacja. Coraz więcej młodych ludzi nie utożsamia się z Polską. Jeszcze mniej przywiązuje wagę do miejsca, z którego pochodzą. Pojęcie „małej ojczyzny” jest dziś całkiem obce. Ludzie dziś coraz mniej interesują się polską kulturą, coraz mniej przestrzegają tradycji, robią coraz więcej błędów w języku ojczystym i coraz słabiej znają swoją historią, a zwłaszcza tą lokalną.

I właśnie temu chcecie zapobiec?

Owszem. Chociaż my akurat zajmujemy się tylko historią, i to w dodatku tylko tą lokalną. Właśnie ten aspekt naszej tożsamości uważamy za najbardziej zagrożony.

Masz jakieś plany wychodzące poza 3 sezon? Zapewne będą dotyczyły obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.

Oczywiście. Nie moglibyśmy nie pozostawić swojego akcentu przy okazji tak ważnej rocznicy. Już teraz mogę państwa zapewnić, że to będzie coś wielkiego. Natomiast co dokładnie ogłosimy najprawdopodobniej na początku 2018 roku.


Trzeci sezon Zapomnianej Historii będzie można oglądać już od 3 stycznia 2018 r. Odcinki będą publikowane m.in. na Portalu WRC, który objął patronat medialny nad tą produkcją.

Komentarze   

+2 #4 RE: Zapomniana Historia, od stycznia 3 sezonstreuko 2017-12-31 13:07
Cytuję Jarek:
Wielki ukłon za inicjatywę i pomysł, oglądałem odcinki przygotowane wcześniej byłem pod wielkim wrażeniem. Mam nadzieję że kolejne będą równie interesujące. Bardzo się cieszę i mam jednocześnie nadzieję że Wągrowiec "młodymi" kreatywnymi ludzmi będzie rozkwitał. Szczególne wyrazy uznania dla Huberta.

GRATULACJE.
W Wągrowcu nigdy nie brakowało kreatywnych ludzi. Niestety,żeby coś osiągnąć musieli stąd spierdalać bo ty nikt ich nie docenił.
Taka specyfika ludzi w tym mieście.
Cytować
+2 #3 gratulacjeJarek 2017-12-30 21:42
Wielki ukłon za inicjatywę i pomysł, oglądałem odcinki przygotowane wcześniej byłem pod wielkim wrażeniem. Mam nadzieję że kolejne będą równie interesujące. Bardzo się cieszę i mam jednocześnie nadzieję że Wągrowiec "młodymi" kreatywnymi ludzmi będzie rozkwitał. Szczególne wyrazy uznania dla Huberta.
Cytować
+9 #2 mlodziezduma 2017-12-27 22:13
Brawo. Tak to się powinno robić, brawo młodzieży. Jest parę obiecujących młodych w tym mieście, Jezierski, Wyszyński, Kamiński, Brzeziński, Komasiński, Bagrowski, Piotrkowski, Garnetz, Pytlińska czy już starszy Zadroga to ludzie, na których nasze miasto może później oprzeć swoje barki, trzymajmy kciuki za dobre kształcenie bo może z nich cos być.
Cytować
+13 #1 RE: Zapomniana Historia, od stycznia 3 sezonMieszkanka 2017-12-27 20:11
Gratulacje. Pomysł niesamowity i bardzo ciekawy.
Cytować

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ