• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1980

W hołdzie Powstańcom Wielkopolskim

Dokładnie 100 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie - jedyny zwycięski ruch niepodległościowy. Powiat Wągrowiecki pamięta o tym jakże ważnym wydarzeniu dla naszego kraju.

Sto lat temu Polacy radośnie manifestowali przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego światowej sławy kompozytora, a zarazem działacza politycznego. Manifestacja wywołała ze strony niemieckiej interwencję, wskutek której w stolicy Wielkopolski wybuchły zamieszki uliczne. Dzień później, 27 grudnia 1918 roku zamieszki przekształciły się w Powstanie Wielkopolskie. Był to największy w historii zwycięski zryw narodu polskiego.

Rocznicę tego doniosłego wydarzenia i pamięć ofiar Powstania Wielkopolskiego uczciły dzisiaj delegacje miasta i powiatu, składając wiązanki kwiatów i zapalając znicze przed pomnikiem Poległych Bohaterów Powstania Wielkopolskiego na cmentarzu nowofarnym. Miasto reprezentowali burmistrz Jarosław Berendt oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Jakub Zadroga, powiat zaś wicestarosta Michał Piechocki oraz sekretarz Radosław Kubisz.

Przypomnijmy, że dzisiaj pamięć o powstańcach wielkopolskich przywołały syreny alarmowe, które o godz. 16:40 zostały uruchomione na terenie miasta i całej Wielkopolski na 60 sekund.

Komentarze   

+2 #8 RE: W hołdzie Powstańcom WielkopolskimJachu 2018-12-29 17:45
A Halyny z pisu tam nie było? Nie do wiary!
Cytować
-1 #7 RE: W hołdzie Powstańcom WielkopolskimJandy 2018-12-28 21:45
Głos Wielkopolski z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego i 100 rocznicy Niepodległości przedstawił bohaterów tamtych lat i współczesnych którzy niewątpliwie na to wyróżnienie zasłużyli .Brak jednak było pilota z Ławicy Józefa Szyftera .Piszę też ze względu na to że w Wągrowcu żyła jego córka Sylweria Szyftera
Cytować
+13 #6 MouseMickey 2018-12-28 08:45
Z ciekawych informacji dotyczących Powiatu Wągrowieckiego warto poznać historię pierwszego przejęcia samolotu niemieckiego podczas Powstania Wielkopolskiego brawurowo wykonanego przez mieszkańca Wapna Franciszka Jacha. Już 27 grudnia 1918 roku dokonał on przejęcia samolotu niemieckiego i wylądował nim w okolicy swojego rodzinnego domu w Wapnie. "W nocy 27/28 grudnia bracia Franciszek i Stanisław Jachowie zamalowali, w stodole Jachów, na zdobytym samolocie czarne krzyże i przemalowali na polskie znaki rozpoznawcze – biało-czerwone szachownice[4]. 28 grudnia Franciszek Jach z bratem Stanisławem jako pasażerem wystartowali do lotu nad Wapnem[4]. Sierżant pilot Franciszek Jach był wtedy pierwszym pilotem Powstania Wielkopolskiego w ostatnich dniach 1918 roku" - źródło Wikipedia, Tadeusz Chwałczyk. Franciszek Jach. „Lotnictwo z Szachownicą”. Nr 6 (3/2003).
Cytować
+10 #5 RE: W hołdzie Powstańcom Wielkopolskimgutek 2018-12-28 06:52
Przy okazji robienia loda władzy, warto poinformować trochę ludzi o tym wydarzeniu.
BO:
30 grudnia powstańcy dokonali spektakularnego zatrzymania niemieckiego pociągu na dworcu w Luboniu. Tego samego dnia oddziały powstańcze przejęły także kontrolę nad Wągrowcem. Potem stacjonujący tam I Batalion Saperów Wielkopolskich walczył o wyzwolenie całego regionu.
itd.
Cytować
+1 #4 RE: W hołdzie Powstańcom Wielkopolskimgutek 2018-12-28 05:46
A ludzie w Wągrowcu nie wiedzą. kto to był Wegner. Gdzieś można znaleźć jakieś materiały o powstańcach z Wągrowca ?
Cytować
+1 #3 RE: W hołdzie Powstańcom WielkopolskimTolek 2018-12-27 23:38
Gdzie prawdziwi pisiorscy patrioci się pytam? Żaden(na) du.. nie ruszył, żeby oddać hołd poległym! Czy to dla nich zwykła śmierć, a tylko kaczor prawdziwie poległ? Wstyd i hańba ! Przecz z wągrowieckimi komunistycznymi pisiorami!
Cytować
+11 #2 RE: W hołdzie Powstańcom Wielkopolskimprezes 2018-12-27 22:34
POSZWA gdzie pomnik ? HONOROWY KOMITET NIEUDACZNIKÓW gdzie pomnik ?
Cytować
+19 #1 RE: W hołdzie Powstańcom Wielkopolskimluty 2018-12-27 21:30
A gdzie pomnik, wstyd i żenada.
Cytować

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Odwiedza nas 74 tys. Internautów miesięcznie, generując 900 tys. odsłon
  • Mamy najwięcej fanów spośród wągrowieckich redakcji
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ