• Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1792

265 seniorów skorzystało z usług DDOM

Wszechstronną opiekę osobom starszym oraz pomoc ich opiekunom niesie pierwszy w Wielkopolsce Dzienny Dom Opieki Medycznej, który funkcjonuje w Wągrowcu już od roku.

DDOM to placówka kompleksowego, dziennego wsparcia dla mieszkańców powiatu wągrowieckiego, przeznaczona dla osób, które z powodu choroby lub z innych przyczyn są niesamodzielne i wymagają pomocy.

Dzienny Dom Opieki Medycznej utworzony został w ramach projektu pn. Program usług zdrowotnych i społecznych świadczonych w społeczności lokalnej 7 gmin powiatu wągrowieckiego dla niesamodzielnych osób starszych przez Centrum Kompetencji Grupy Szkoleniowo-Doradczej A. Gawrońska.

W trakcie trwania projektu tj. w okresie dwóch lat wsparcie otrzyma łącznie 265 niesamodzielnych osób starszych i ich 265 opiekunów faktycznych. Celem tego projektu jest skrócenie liczby i czasu trwania nieuzasadnionych medycznie hospitalizacji, ale także rozwój nowych form dziennej opieki nad osobami niesamodzielnymi, poprawa stanu ich zdrowia oraz rozwój wsparcia opiekunów osób niesamodzielnych (edukacja, wsparcie psychologiczne).

- Jestem bardzo dumny z tego, że miasto Wągrowiec jest partnerem w tym ważnym dla wągrowieckich seniorów projekcie. Po rozmowach z uśmiechniętymi i zadowolonymi seniorami, którzy korzystają już ze wsparcia DDOM, mogę zachęcić do skorzystania z fachowej opieki, jakiej udziela ta placówka — powiedział burmistrz Jarosław Berendt.

Osoby korzystające ze wsparcia DDOM poddane są Całościowej Ocenie Geriatrycznej (COG), która obejmuje kilkanaście testów przeprowadzanych przez specjalistów z różnych dziedzin.

COG to wielowymiarowy, interdyscyplinarny i zintegrowany proces diagnostyczny służący do określenia problemów zdrowotnych i funkcjonalnych (medycznych, fizycznych, psychicznych, socjalnych i społecznych) pacjentów. Wyniki testów przeprowadzonych w COG są podstawą do opracowania Indywidualnego Planu Terapii (IPT). IPT jest odpowiedzią zespołu terapeutycznego (lekarza, pielęgniarki, fizjoterapeuty, psychologa, opiekuna medycznego, asystenta osób starszych) na pytanie czego pacjent na obecnym etapie najbardziej potrzebuje i obejmuje takie działania jak: planowanie różnego rodzaju terapii, pielęgnacja, rehabilitacja pacjenta, działania opiekuńcze i organizacyjne w środowisku. Zastosowanie terapii przewidzianych w IPT daje szansę pacjentom na powrót do większej samodzielności i niezależności w ich miejscu zamieszkania po zakończeniu pobytu w DDOM.

Po zakończonym pobycie w DDOM każdy z pacjentów może otrzymać dalsze wsparcie poprzez uczestniczenie w spotkaniach w Klubie Seniora, a także siedmiodniowy pobyt w Mieszkaniu Wspomaganym.

W skład personelu wchodzi lekarz specjalista w dziedzinie geriatrii, psycholog oraz logopeda, dietetyk, pielęgniarka, fizjoterapeuta, opiekun medyczny, terapeuta zajęciowy.

Dzienny Dom Opieki Medycznej funkcjonuje przez cały rok, przez wszystkie dni robocze, co najmniej 8 godzin dziennie (w godzinach dostosowanych do potrzeb pacjentów i ich rodzin). Czas pobytu w DDOM jest ustalany indywidualnie przez zespół terapeutyczny i nie jest krótszy niż 30 dni roboczych i nie dłuższy niż 120 dni roboczych.

Należy dodać, że wsparcie skierowane jest do niesamodzielnych osób powyżej 60. (kobiety) i 65. (mężczyźni) roku życia, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawienie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a nie wymaga przy tym całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego. Skierowania na wsparcie dokonują lekarz prowadzący leczenie szpitalne albo lekarz podstawowej opieki medycznej.

Ważne! Z dziennego domu opieki medycznej mogą korzystać wyłącznie osoby ubezpieczone.

Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny. Więcej informacji na jego temat znaleźć można na stronie https://centrum-kompetencji.pl/ oraz pod numerami telefonów 797 811 110 lub 798 922 786.


 

 

Komentarze   

Janush
0 #1 gośćJanush 2020-08-29 15:36
Szkoda że nie wspomniano, że partnerem projektu jest także wągrowiecki szpital - gdyby nie ten fakt, to DDOMu w Wągrowcu by nie było, bo żadna inna lokalizacja (tj. poza terenem szpitala) nie spełniała wymagań projektu; DDOM korzysta nie tylko z pomieszczeń szpitalnych, ale także ze sprzętu rehabilitacyjnego i części fachowego personelu oraz zabezpiecza udzielanie pomocy lekarskiej w nagłych przypadkach. Gdzie dziennikarska rzetelność?

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.