• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 7762

Odpowiedzialność za długi małżonka

Czy w przypadku pozostawania we wspólności majątkowej małżonek odpowiada za dług współmałżonka, jeżeli  nie wyraził zgody na zaciągnięcie przez niego zobowiązania?


ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Małżonkowie odpowiadają wspólnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich bez zgody drugiego  w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny np. związanych z wydatkami na żywność, zakupem podstawowego sprzętu domowego, odzieży,  opłat eksploatacyjnych za  mieszkanie.

Zatem, jeżeli małżonek zawarł bez zgody współmałżonka umowę kredytu na zakup lodówki, to współmałżonek też będzie odpowiedzialny za spłatę zobowiązania. Nawet jednak w takich sytuacjach sąd może na żądanie jednego z małżonków postanowić, że za powyższe zobowiązania odpowiedzialny jest tylko ten małżonek, który je zaciągnął (art. 30 § 1 i 2 KRIO).

W przypadku innego rodzaju zobowiązań tj. takich, które nie dotyczą zwykłych potrzeb rodziny a powstały bez zgody małżonka,  współmałżonek nie będący dłużnikiem tylko w ograniczonym stopniu odpowiada za dług.  Egzekucja co do zasady  odbywa się  z majątku osobistego dłużnika oraz jego wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw autorskich i praw pokrewnych, prawa własności przemysłowej oraz innych praw twórcy, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa  ( art. 41 § 2 i 3 KRIO).

Przykład: Małżonkowie pozostają w ustawowym ustroju majątkowym. Mąż bez zgody żony zawarł umowę kredytu celem zakupu luksusowego samochodu. Żona będzie musiała znosić egzekucję z wynagrodzenia   męża, które w świetle przepisów standowi majątek wspólny. Komornik sądowy nie będzie mógł jednak skierować egzekucji np. do wynagrodzenia żony dłużnika albo do samochodu lub nieruchomości stanowiących majątek wspólny małżonków. Ale od tej zasady jest pewien wyjątek. Jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przez dłużnika przedsiębiorstwa, egzekucja może być prowadzona także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa a stanowiących majątek wspólny.

Zadaj pytanie prawnikowi i poczekaj na publikację odpowiedzi na łamach Portalu WRC
Swoje pytanie wyślij na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., porady udzielane są bezpłatnie!


Komentarze   

krecik
+6 #1 Pożyczkikrecik 2014-10-13 20:44
Taka mała dygresja, owszem, tego rodzaju sytuacje określa twarda litera prawa i wydawałoby się, że każdy sobie winien. Jest jednak pewne ale - często nie sami ludzie są sobie winni, tylko zachłanne działania banków. Ludzie ufają w słodziutkie słowa milutkich panienek i do głowy im nie przyjdzie, że to zwykłe naciąganie. Przykład? - proszę......mam z żoną wspólne konto w banku, pewnego dnia miła pani oferuje mojej żonie kredyt na niespotykanie korzystnych warunkach bez wiedzy współmałżonka :). Pytam, co to ma być? - i nie ciśnie mi się na usta nic cenzuralnego, to z jednej strony chamstwo w najwyższym wydaniu, z drugiej zaś oszukiwanie tego za plecami współmałżonka. Na szczęście dobrze sobie z czymś takim radzę, jednak to instytucje popychają naiwnych ludzi w matnię problemów. Dlatego przed podjęciem decyzji o pożyczce, powiedzcie chociaż pani, że potrzebujecie trochę czasu i konsultacji w rodzinie :). Kredyt nie ucieknie, gorzej z jego spłatą - komornicy nie są już tacy mili. Można by na ten temat długo, resztę zostawiam do przemyślenia...........

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.