• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 19170

Odrzucenie spadku przez małoletnie dziecko

Ojciec Internautki pozostawił po śmierci dług znaczenie przewyższający wartość składników majątkowych wchodzących w skład spadku. Internautka odrzuciła spadek. Czy w takiej sytuacji dług odziedziczy jej kilkuletnia córka? Jak odrzucić spadek w imieniu małoletniego dziecka?


ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Z  chwilą gdy odrzucimy spadek, nasz udział spadkowy będą dziedziczyły nasze dzieci.  Odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka wymaga uzyskania  zgody sądu opiekuńczego.  W tym celu rodzic powinien złożyć do sądu opiekuńczego  odpowiedni wniosek. Przykładowy wzór takiego wniosku  znajdziesz TUTAJ.

W uzasadnieniu wniosku należy wskazać powody, dla których nie chcemy, aby dziecko otrzymało spadek np., że spadkodawca pozostawił  w spadku same długi lub wartość składników majątkowych wchodzących w skład spadku jest  mniejsza niż wartość długów.

W takim postępowaniu sąd opiekuńczy oceni czy udzielenie zezwolenia będzie zgodne z dobrem dziecka, czy jego majątek nie ucierpi na skutek wyrażenia zgody na odrzucenie spadku. Sąd wyda postanowienie, w którym  udzieli takiej zgody lub oddali wniosek.

Po otrzymaniu prawomocnej zgody sądu, należy  złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w sądzie lub przed notariuszem z powołaniem na otrzymane postanowienie. Termin do założenia oświadczenia o odrzuceniu spadku jest krótki, wynosi 6 miesięcy od momentu, gdy spadkobierca dowiedział się o tytule powołania. W przypadku, gdy małoletnie dziecko staje się spadkobiercą na skutek złożenia przez rodzica oświadczenia o odrzucenia spadku, termin należy liczyć od dnia złożenia takiego oświadczenia. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z dnia 20.11.2013r. w sprawie I CSK 329/13, termin do złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku przez małoletniego, rozpoczynający bieg od dnia, w którym jego przedstawiciel ustawowy dowiedział się o tytule powołania do dziedziczenia, ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania przed sądem opiekuńczym w przedmiocie uzyskania zgody na odrzucenie spadku.  

Przykład: Rodzic odrzucił spadek 1.08.2014r. od tego momentu biegnie 6-miesieczny termin do odrzucenia spadku przez małoletnie dziecko. W dniu 1.09.2014r. ( po upływie  1 miesiąca) Rodzić  wystąpił do sądu o stosowną zgodę na odrzucenie spadku. Na czas trwania postępowania przed sądem  termin do  złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku ulega zawieszeniu. Po uprawomocnieniu się postanowienia  termin biegnie dalej, zatem rodzic ma jeszcze 5 miesięcy na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku w imieniu dziecka.

Zadaj pytanie prawnikowi i poczekaj na publikację odpowiedzi na łamach Portalu WRC
Swoje pytanie wyślij na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., porady udzielane są bezpłatnie!


Komentarze   

tyż prawnik
+4 #5 RE: Odrzucenie spadku przez małoletnie dzieckotyż prawnik 2016-12-06 11:44
Eliza Napisz prosto -mam w dup.... ten spadek
eliza
-4 #4 odrzucenie spdkueliza 2016-12-06 10:52
witam.mam pytanie.jak moge uzasadnic wniosek o odrzucenie spadku przez moje nieletnie dzieci.tata zmarl i nie mial dlugow a mieszkanie chcemy przepisac dla siostry gdyz ona mieszka w kawalerce z dzieckiem i mezem.
prawnik
+2 #3 Odrzucenie spadku przez małoletnie dzieckoprawnik 2014-11-03 16:45
Cytuję Zainteresowana:
A co gdy rodzic nie wystąpił do sądu i nie odrzucił zadłużonego spadku w imieniu swojego dziecka, a termin już minął. Czy wnuczka będzie dziedziczyła długi po dziadku?

Jest jeszcze możliwość uchylenia się od skutków braku takiego oświadczenia w terminie. Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu. Uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku wymaga zatwierdzenia przez sąd. Jeżeli Sąd uzna, że rodzic mógł i powinien złożyć oświadczenie w terminie lecz w sposób zawiniony tego zaniedbał, to nie zatwierdzi takiego uchylenia i dziecko małoletnie będzie dziedziczyło dług. Na szczęście małoletni dziedziczą z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że nie odpowiadają za długi powyżej stanu czynnego spadku ( wartości składników majątkowych wchodzących w skład spadku). Np. jeżeli w skład spadku wchodzą długi o wartości 30.000 i samochód o wartości 15.000zł, dziecko będzie odpowiadało do kwoty 15.000zł.
zenon
+5 #2 RE: Odrzucenie spadku przez małoletnie dzieckozenon 2014-11-03 16:40
tak
Zainteresowana
+2 #1 RE: Odrzucenie spadku przez małoletnie dzieckoZainteresowana 2014-11-03 15:12
A co gdy rodzic nie wystąpił do sądu i nie odrzucił zadłużonego spadku w imieniu swojego dziecka, a termin już minął. Czy wnuczka będzie dziedziczyła długi po dziadku?

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.