• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 28934

„Wspólny” dom na gruncie żony

Żona Internauty kupiła na własność działkę budowlaną jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego. Małżonkowie ze środków pochodzących z majątku wspólnego postawili na tej działce dom. Internauta zwrócił się z pytaniem czy po kilkunastu latach małżeństwa z mocy prawa jest współwłaścicielem domu, a jeżeli nie, to jakie najtańsze czynności należy podjąć by nieruchomość stała się także jego własnością?


ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Niestety dom nie jest własnością Internauty. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym (art. 33 pkt 2)  grunt nabyty przed zawarciem małżeństwa stanowi majątek osobisty małżonka, a ponieważ obowiązuje zasada, że wszystko, co znajduje się na gruncie (poza pewnymi wyjątkami), jest własnością właściciela gruntu, wybudowany dom należy tylko do żony Internauty.

Okres trwania małżeństwa nie powoduje nabycie prawa własności domu. Można rozważyć możliwość zasiedzenia udziału we współwłasności nieruchomości, ale konieczne byłoby wykazanie  samoistnego posiadania domu wraz z działką (władania tak jak właściciel)  przez okres 20 lat w dobrej wierze lub 30 lat przy złej wierze. W  tym przypadku mamy do czynienia ze złą wiarą tj. Internauta wie lub powinien przy dołożeniu należytej staranności wiedzieć, że nie jest właścicielem nieruchomości.  Z całą pewnością Internauta nie nabył przez zasiedzenie udziału we współwłasności nieruchomości.

Najtańszym sposobem uzyskania prawa własności jest zawarcie w formie aktu notarialnego umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej  wspólność o przedmiotową nieruchomość.

Koszt umowy notarialnej to ok. 400zł plus VAT oraz koszty wypisów. Opłata za wpis do księgi wieczystej to 200zł

Włączenie do majątku małżonków, w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową, nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie jest nabyciem przez drugiego małżonka tej nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. ( por. wyrok NSA z 09.04.2002r.  sygn. akt III SA 2717/00 ).

Innym sposobem uzyskania prawa własności jest darowizna udziału w przedmiotowej nieruchomości, jednakże zawarcie umowy majątkowej rozszerzającą wspólność jest rozwiązaniem najtańszym.

W sytuacji gdyby małżonek nie chciał zawrzeć umowy majątkowej rozszerzającej wspólność lub darowizny, to w sprawie o podział majątku wspólnego także można  zgłosić roszczenie o przeniesienie  własności udziału w części nieruchomości zajętej pod budynek wzniesiony kosztem majątku wspólnego (uchwała  SN z dnia 11 marca 1985 r., sygn. akt III CZP 7/85).

Zadaj pytanie prawnikowi i poczekaj na publikację odpowiedzi na łamach Portalu WRC
Swoje pytanie wyślij na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., porady udzielane są bezpłatnie!


Komentarze   

Masełko01
+1 #4 sytuacjaMasełko01 2017-08-16 11:28
To na takiej działce będzie chciało małżeństwo wybudować dom na kredyt, to najpierw też musi dojść do zrobienia z małżonka współwłaściciela. Już praktycznie wybrałem kredyt dzięki https://hipoteki.com/ a teraz mam zagwozdkę
bolek
+4 #3 RE: „Wspólny” dom na gruncie żonybolek 2014-11-13 21:34
Jak żona doprawi mężowi rogi to czyje one są?
GrzegorzWieklki
+7 #2 RE: „Wspólny” dom na gruncie żonyGrzegorzWieklki 2014-11-13 20:17
zgadzam się :)
ja
+13 #1 RE: „Wspólny” dom na gruncie żonyja 2014-11-13 09:02
Porady udzielane na tym portalu są bardzo przydatne, z życia wzięte i wszystko wyjaśnione jest tak, żeby wszyscy mogli to zrozumieć.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.