• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 8569

Bezpieczny zakup używanego samochodu

Kupując używany samochód należy sprawdzić nie tylko jego stan techniczny, ale także stan prawny. W przeciwnym razie można zostać niemile zaskoczonym informacją, że pojazd jest kradziony bądź obciążony zastawem. Kupujący może zostać bez pojazdu i bez pieniędzy.


ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przed zakupem używanego samochodu należy:

1. Sprawdzić dokumenty (dowód rejestracyjny, polisę OC, badanie techniczne, kartę pojazdu – o ile w dowodzie nie figuruje adnotacja, że jej nie wydano), jeżeli sprzedaż dotyczy pojazdu sprowadzonego zza granicy należy zażądać od sprzedawcy kompletu dokumentów niezbędnych do rejestracji, w tym kopii umowy komisowej między właścicielem komisu a komitentem lub faktury VAT).

2. Sprawdzić rejestr zastawów  (listę sądów prowadzących rejestr znajdziemy na stronach internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości http://bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/rejestr-zastawow/wykaz-sadow-prowadzacych-rejestr-zastawow, zgodnie z ustawą o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów, w razie ustanowienia zastawu na samochodzie, informacja o tym powinna znaleźć się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, ale adnotacji dokonuje się na wniosek właściciela lepiej więc sprawdzić  rejestr.

3. Udać się do najbliższej jednostki policji z prośbą o sprawdzenie czy auto nie widnieje w ewidencji pojazdów skradzionych (w kartotece nie znajdą się np. auta skradzione niedawno, jeżeli właściciel nie zdążył jeszcze zgłosić ich zaginięcia). Można także skorzystać ze strony www.cepik.gov.pl

4. Dokładnie obejrzeć samochód, warto sprawdzić czy auto nie ma uszkodzonej stacyjki i zamków w drzwiach oraz czy ma oryginalne kluczyki.

W sytuacji, gdy kupiony pojazd okazał się skradziony,  kupujący może stać się jego właścicielem, ale pod pewnymi warunkami (art. 169 par. 2 k.c.):

1. pojazd został kupiony w dobrej wierze (kupujący był w błędnym, ale usprawiedliwionym przekonaniu, że pojazd pochodził od osoby uprawnionej, kupujący dołożył wszelkich starań, aby upewnić się, że zbywca auta był jego właścicielem)
2. upłynie okres 3 lat od momentu kradzieży pojazdu;
3. w chwili kiedy nabycie własności stanie się możliwe kupujący nadal będzie w dobrej wierze

Kiedy okazuje się, że kupione auto zostało skradzione kupujący ma prawo:

- odstąpić od umowy i żądać zwrotu ceny
- żądać odszkodowania

Roszczenia przeciwko komisantowi

W przypadku dokonania zakupu samochodu w komisie, należy kierować roszczenia bezpośrednio przeciwko komisantowi. W przypadku umów zawartych po  25.12.2015r.  komisant nie może zwolnić się od odpowiedzialności za wady pojazdu, jeżeli kupującym był konsument.   Wobec komisanta jako podmiotu, który profesjonalnie zajmuje się sprzedażą samochodów  wymaga się, aby wykazał się szczególną starannością przy sprawdzaniu czy rzecz oddana do sprzedaży komisowej  nie pochodzi z kradzieży. Prowadzenie komisowej sprzedaży samochodów używanych oznacza, że komisant musi liczyć się ze zjawiskiem wprowadzania do obrotu pojazdów kradzionych i dlatego obowiązany jest dokładnie sprawdzać numery identyfikacyjne oraz dokumenty pojazdu przyjętego do sprzedaży”. (wyrok Sądu Najwyższego z 24.06.1997 r., II CKN 224/97).


Komentarze   

mietek
+1 #5 RE: Bezpieczny zakup używanego samochodumietek 2015-02-21 10:56
Ludzie są jednak głupi i myślą że jak jest prawo po ich stronie to wygrają .Skuteczny nie jest ten adwokat co zna prawo ,tylko ten co zna sędziego
rrrr
+1 #4 bbbbbrrrr 2015-02-21 10:04
co ma pruszków do wągrowieckich komisów?
bury
-1 #3 RE: Bezpieczny zakup używanego samochodubury 2015-02-20 22:27
Takie są prawne sposoby że pruszków wychodząc nadsal żyje z tego co odłozył Przepisy może są ale sędzia też człowiek
zenobuisz
+3 #2 RE: Bezpieczny zakup używanego samochoduzenobuisz 2015-02-20 22:09
Prowadzisz komis w Wągrowcu ? Pytam bo dość dobrze orientujesz się w temacie.
Są prawne sposoby by dobrać się do babci ;-)
olo
-1 #1 RE: Bezpieczny zakup używanego samochoduolo 2015-02-20 21:37
Ty chcesz od komisanta zwrotu kasy za samochód a on wszystko już dawno przepisał na babcie Także wasze porady w d.. sobie włóżcie Co innego przepisy a co innego życie

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.