• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 13761

Rozwód... i co dalej?

Orzeczenie rozwodu pomiędzy małżonkami nie zawsze jest końcem prawnych konsekwencji byłego małżeństwa. Problemy poruszane w mailach wyjaśnia Agnieszka Budka, radca prawny.

Jeżeli masz pytanie, na które ma odpowiedzieć prawnik,
napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i poczekaj na odpowiedź.
Odpowiedzi na Portalu WRC udzielane są BEZPŁATNIE!
W temacie maila wpisz: PYTANIE DO PRAWNIKA a w treści zadaj pytanie.

Agnieszka Budka, radca prawny

Po rozwodzie do „załatwienia” pozostaje kilka kwestii, których nie można rozstrzygnąć w trakcie sprawy rozwodowej.

Wiele osób po uzyskaniu rozwodu decyduje się na powrót do nazwiska noszonego przed ślubem. Nie zawsze jednak byli małżonkowie rozstają się w dobrych relacjach. Co istotne – sąd w wyroku rozwodowym nie rozstrzyga o zmianie nazwiska – ta kwestia leży w gestii Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Z reguły to kobiety po uzyskaniu rozwodu podejmują decyzję o powrocie do nazwiska, którym posługiwały się przed zawarciem małżeństwa.

Zdarzają się także sytuacje, gdy mężczyźni chcieliby zmusić byłą już żonę do zmiany nazwiska i powrotu do nazwiska panieńskiego po rozwodzie. Takiej możliwości nie ma.

Powrót do nazwiska panieńskiego to tylko i wyłącznie decyzja kobiety (nazwisko jest bowiem dobrem osobistym chronionym przez prawo). Jeśli więc była żona nie podejmie samodzielnej decyzji w sprawie powrotu do nazwiska sprzed ślubu, to żądanie byłego małżonka, by porzuciła nazwisko, będzie bezskuteczne. Powrót do panieńskiego nazwiska nie jest trudny, należy tylko dopilnować terminu.

Zmiana nazwiska jest możliwa w ciągu trzech miesięcy od uprawomocnienia wyroku rozwodowego. W tym czasie należy złożyć w Urzędzie Stanu Cywilnego niezbędne dokumenty.

W trakcie trwania małżeństwa małżonkowie gromadzą majątek, który po orzeczeniu rozwodu najczęściej są zmuszeni podzielić.

Majątek małżeński nie musi być koniecznie dzielony przez sąd. Byli małżonkowie mogą w celu uniknięcia kolejnego postępowania sądowego zawrzeć odpowiednią umowę o podziale majątku np. w formie aktu notarialnego, gdy w skład majątku wspólnego wchodzi nieruchomość.

Sąd może orzec o podziale majątku już w wyroku rozwodowym na wniosek jednego z małżonków. Warunkiem jest, aby nie prowadziło to do nadmiernej zwłoki w postępowaniu. W większości przypadków zatem, o podziale majątku sąd nie będzie orzekał w procesie rozwodowym.

Byli małżonkowie dokonują zwykle podziału majątku w odrębnym postępowaniu, toczącym się po sprawie rozwodowej. Co do zasady małżonkowie mają równy udział w majątku wspólnym. Powinni podzielić się nim zatem "pół na pół". Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku (art. 43 KRO). Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.

W obecnych czasach wiele małżeństw posiada wspólny kredyt, który wciąż będzie obciążał oboje byłych małżonków po rozwodzie.

Kredyty mieszkaniowe należą do najczęstszych zobowiązań, które obciążają budżety rodzinne. Z punktu widzenia banku prywatne losy kredytobiorców nie mają praktycznie żadnego znaczenia tak długo, jak kredyt jest terminowo spłacany. Zarówno sąd orzekający w sprawie rozwodu, jak i sąd zajmujący się sprawą podziału majątku dorobkowego po ustaniu małżeństwa, w zasadzie nie zajmują się problemem zobowiązań obciążających małżonków.

Sytuacja taka wynika z tego, iż bank jako kredytodawca jest osobą trzecią względem rozwodzących się kredytobiorców, więc sądy rozstrzygające sprawy pomiędzy małżonkami nie mogą kształtować praw i obowiązków banku, np. zawieszając spłatę rat czy dokonując zwolnienia jednego z małżonków z długu z jednoczesnym obarczeniem obowiązkiem spłaty drugiego. Gdy rozwodząca się para kupiła wspólnie mieszkanie na kredyt, a teraz tylko jedna osoba chce spłacać kredyt dalej, wszelkie formalności trzeba rozpocząć od ustanowienia rozdzielności majątkowej. Po jej uzyskaniu możliwe będzie przejęcie długu przez jednego z małżonków.

W takim przypadku osoba przejmująca zobowiązanie powinna mieć zdolność kredytową, którą bank sprawdzi w trakcie formalności. Jeśli weryfikacja ze strony banku jest pozytywna, bank wyraża najczęściej zgodę na zawarcie stosownego aneksu do umowy kredytowej, mocą, którego jeden z małżonków zostaje zwolniony z długu.


Komentarze   

Eve
0 #3 Rozwód... i co dalej?Eve 2017-04-27 19:15
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this,
like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this
is great blog. A fantastic read. I'll definitely be back.


Feel free to visit my homepage - fuck: https://cacuoc247.com/
Booker
0 #2 Rozwód... i co dalej?Booker 2017-04-22 08:14
Wonderful goods from you, man. I have understand
your stuff previous to and you are just extremely magnificent.
I actually like what you have acquired here, certainly like what you are saying and the
way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it wise.

I can't wait to read much more from you. This is actually a wonderful site.


Here is my web blog: sex toys: https://cacuoc247.com/
Aga 5
+10 #1 RE: Rozwód... i co dalej?Aga 5 2017-03-09 12:51
W takich sprawach najlepiej wychodzi prawnik :)

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.