• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 11920

Czy da się odzyskać zaległe alimenty sprzed 17 lat?

Pytanie do prawnika. Tym razem chodzi o zaległe alimenty. Na pytanie odpowiada radca prawny Beata Koczorowska-Muszyńska.

Jeżeli masz pytanie, na które ma odpowiedzieć prawnik,
napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. i poczekaj na odpowiedź.
Odpowiedzi publikujemy na Portalu WRC - BEZPŁATNIE!
W temacie maila wpisz: PYTANIE DO PRAWNIKA a w treści zadaj pytanie.
Beata Koczorowska-Muszyńska
radca prawny

Pytanie Internauty

Czy istnieje szansa odzyskania zaległych alimentów z około 17 lat, mam w tej chwili 22 lata, ojciec nie płacił alimentów w ogóle lub przez bardzo krótki okres, alimenty miałem przyznane przez Sąd. Nie wiem, czy ma to jakiś wpływ, ale dodam, że nadal się uczę zaocznie i jestem na własnym utrzymaniu.

Odpowiedź prawnika

Dzieci niepełnoletnie, dzieci pełnoletnie lub osoby pełnoletnie uprawnione do alimentów, które mają alimenty zasądzone Wyrokiem Sądu lub Ugodą sporządzoną przed Sądem mogą w każdej chwili złożyć u Komornika wniosek egzekucyjny wraz z odpisem Wyroku, lub Ugody, w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów. Komornik sądowy prowadzi wówczas egzekucję alimentów z całego okresu, jaki zostanie wskazany we wniosku egzekucyjnym.

Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 137 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „Roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech”. Przepis ten oznacza, że na bez problemu możemy odzyskać alimenty niezapłacone do 3 lat od dnia wniesienia wniosku egzekucyjnego. Natomiast, aby odzyskać alimenty, które nieopłacone zostały po 3 latach od dnia wniesienia wniosku egzekucyjnego, musi nastąpić przerwanie biegu przedawnienia przez wniesienie wniosku egzekucyjnego.

W związku z powyższym każda osoba uprawniona do alimentów musi pamiętać, aby z ww. wnioskiem egzekucyjnym wystąpić 3 lata od chwili wymagalności pierwszej raty alimentacyjnej. Wówczas następuje przerwanie biegu przedawnienia i przedawnienie rozpoczyna się na nowo. Dlatego też pomimo zaległości w płatności alimentów sprzed 17 lat, przy założeniu, że następowało przerwanie biegu przedawnienia w ww. terminach, będzie możliwe dochodzenie alimentów.

Natomiast gdy z wnioskiem o wszczęcie egzekucji wystąpimy później niż 3 lata od daty zapłaty pierwszej raty alimentów zasądzonych Wyrokiem lub Ugodą wówczas zobowiązany do zapłaty alimentów może złożyć powództwo przeciwegzekucyjne, podnosząc przedawnienie, na którego skutek sąd pozbawi Wyrok lub Ugodę wykonalności w odniesieniu do części alimentów przedawnionych. Oznacza to, że jeśli zobowiązany ojciec nie wniesie powództwa przeciwegzekucyjnego, wówczas komornik będzie prowadził egzekucję z całego okresu obejmującego nieopłacone alimenty.

Odrębną sprawą jest wniesienie pierwszego powództwa o alimenty w przypadku nieposiadania wcześniej Wyroku czy też Ugody, gdzie również możemy wnosić o zasądzenie alimentów ponad 3 lata od wniesienia powództwa. Niestety Sąd na zarzut pozwanego o przedawnieniu tychże alimentów oddali powództwo powyżej 3 lat od dnia wniesienia powództwa, natomiast w przypadku niepodniesienia tego zarzutu przez pozwanego Sąd zasądzi alimenty za cały żądany okres.

Odnosząc się do wieku osoby uprawnionej do alimentów, wskazać należy, iż rodzice są zobowiązani do alimentów wobec swych dzieci również po osiągnięciu przez nie pełnoletności w przypadku gdy pełnoletnie dziecko uczy się i nie jest się w stanie samodzielnie utrzymać, alimenty również się mu należą (art. 133 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Alimentów takich dochodzimy na podstawie Wyroku czy też Ugody wydanych przed osiągnięciem pełnoletności przez dziecko. Pełnoletnie dziecko może również wytoczyć odrębne powództwo o alimenty lub też o podwyższenie alimentów.Komentarze   

jola
-1 #1 alimentyjola 2017-04-25 19:18
z co z alimentami kiedy dłużnik przebywa za granica i uporczywie uchyla się od alimentacji, za granica wykazuje minimalny dochód byleby nie płacić na dziecko

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.