• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1876

Kwota budowy nowej oczyszczalni owiana tajemnicą

Wiosną rozpoczną się prace przy rozbudowie i modernizacji oczyszczalni ścieków w Wągrowcu. Już ogłoszono przetarg na wykonanie tego zadania.

MPWiK Wągrowiec oraz miasto Wągrowiec na czele z burmistrzem chwalą się inwestycją, zaplanowaną do realizacji w tym i kolejnym roku. Chodzi o rozbudowę i modernizację oczyszczalni ścieków w Wągrowcu. Nikt jednak nie podaje kwoty, ile nowa oczyszczalnia ma kosztować.

- Po zmianie sposobu realizacji projektu z „zaprojektuj i wybuduj” na osobno „zaprojektuj” i osobno „wybuduj” po szczegółowej jego analizie z udziałem Inżyniera Kontraktu, w stosunku do pierwotnego kosztorysu zwiększeniu uległ zakres niezbędnych prac koniecznych do zapewnienia bezpiecznego dla środowiska prowadzenia inwestycji oraz należało uwzględnić inne, niż pierwotnie założono warunki gruntowe. Spółka posiada na chwilę obecną kosztorys wstępny, jednak w związku z faktem, że jesteśmy tuż przed ogłoszeniem przetargu w celu uzyskania jak najkorzystniejszej ceny, nie możemy na tym etapie przekazać informacji o budżecie, jaki MPWiK zamierza przeznaczyć ostatecznie na realizację tego zadania — poinformował Leszek Starzyński, prezes MPWiK w Wągrowcu.

Zwiększenie prac to zwiększenie wydatków. MPWiK już teraz szuka dodatkowych środków.

- Środki na finansowanie inwestycji: dofinansowania środkami UE (dotacja) w kwocie 24.587.065,89 zł, pożyczka z NFOŚiGW w kwocie 9.000.000,00 zł, środki własne w kwocie 5.000.000 zł. W związku ze zwiększeniem zakresu spółka złożyła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o zwiększenie dofinansowania w formie dotacji. Ostateczna kwota inwestycji, w tym dofinansowania środkami UE, będzie znana po zakończeniu procedur przetargowych — wylicza prezes MPWiK.

Nie ma żadnej pewności, że NFOŚiGW zwiększy kwotę dofinansowania, czy wtedy spółka sięgnie do kasy miejskiej po brakujące środki. Prezes MPWiK zapewnia, że nie.

- Nie było i nie ma planów przekazania środków z miejskiej kasy w związku z prowadzoną inwestycją rozbudowy i modernizacji oczyszczalni ścieków — dodaje Leszek Starzyński, prezes MPWiK w Wągrowcu.

W ramach zadania Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Wągrowcu przewiduje się następujące działania:

🔸 przebudowę obiektu piaskownika przy ul. Klasztornej wraz z kompleksowym remontem pomieszczeń i urządzeń,
🔸 budowę stacji oczyszczania szlamów powstałych podczas czyszczenia studzienek kanalizacyjnych na terenie Wągrowca,
🔸 przebudowę budynku socjalnego,
🔸 modernizację i rozbudowę części mechanicznej oczyszczalni i biologicznej, a także budowę nowych obiektów części biologicznej – budowa nowych reaktorów biologicznych, budowa osadników wtórnych, remont zbiornika retencyjnego, nowa stacja zlewcza itp.,
🔸 przebudowę istniejących obiektów i urządzeń do prowadzenia gospodarki osadami,
🔸 renowację rurociągów tłocznych od centralnej przepompowni przy ul. Klasztornej do oczyszczalni ścieków (metodą wykopową w ciągu ul. Klasztornej i bezwykopową w ciągu ul. Skockiej).

Spora część mieszkańców już obawia się smrodu. Zgodnie z tym, co mówi prezes MPWiK, nowa oczyszczalnia będzie miała otwarte osadniki wtórne, jednak przetwarzanie osadów ma odbywać się w pomieszczeniach zamkniętych.

- W nowej oczyszczalni osadniki wtórne będą otwarte. Obecnie na oczyszczalni ścieków osadniki wtórne i komory reakcji są otwarte. Nie są one istotnym źródłem substancji złowonnych. Źródłem takim jest gospodarka odseparowanymi ze ścieków osadami. W celu maksymalnego zmniejszenia uciążliwości dla mieszkańców w nowym projekcie, przetwarzanie osadów będzie odbywać w zamkniętym pomieszczeniu, co znacznie ograniczy emisję odorów — tłumaczy prezes MPWiK Leszek Starzyński.

Warto przypomnieć, że to nie pierwszy przetarg na budowę wągrowieckiej oczyszczalni. 21 stycznia 2019 roku po otwarciu kopert okazało się, że miasta nie stać na inwestycję.

Pierwsza oferta pochodziła od firmy WUPRINŻ S.A. z Poznania na kwotę 59 980 286,59 zł i druga od ATA- TECHNIK Sp. z o.o. S.K.A z Budzynia. ATA-TECHNIK zaoferowała wykonanie zadania za kwotę 59 260 129,74 zł.

Wtedy było to 60 MILIONÓW C, teraz nic nie wskazuje na to, aby było taniej. Czy miejska spółka zdoła sfinansować to zadanie bez dodatkowych kredytów i podwyżek cen wody?

Z uwagą będziemy śledzić kolejne kroki podejmowane przy budowie nowej oczyszczalni. Oby nie okazało się, że kwota zaproponowana przez wykonawcę wyłonionego w konkursie, przerośnie możliwości finansowe miejskiej spółki, a nawet miasta.

Komentarze   

Wyborca
+3 #14 RE: Kwota budowy nowej oczyszczalni owiana tajemnicąWyborca 2021-01-15 14:15
Czas na referendum! Berendt rozłoży to miasto. Kto za łapka w górę, kto przeciwko w dół.
Rozumny
+2 #13 RE: Kwota budowy nowej oczyszczalni owiana tajemnicąRozumny 2021-01-15 13:40
Prezes wodociągów jest tylko marionetką bo to burmistrz kazał unieważnić pierwszy przetarg a wcześniej odwołał wszystkich szefów spółek zależnych od miasta i powstawiał przypadkowych ludzi. Rozszerzony zakres robót - kupa śmiechu, a co chłopina ma mówić ? Zobaczymy po przetargu ile straciliśmy przez niekompetentnyc h ludzi.
Kongresman
+4 #12 Beret na 100% wystartuje na posłaKongresman 2021-01-07 23:45
On ma ambicje poselskie od wielu lat i jeśli wygrzebie się ze sprawy sądowej w Bydgoszczy, to nie ma siły aby nie wystartował w wyborach na posła. On będzie chciał uciekać z Wągrowca, pytanie tylko czy dzieciaki rządzące miastem się na niego wypną, czy on namaści Narcyza na następcę?
Anty-Jarek
+17 #11 RE: Kwota budowy nowej oczyszczalni owiana tajemnicąAnty-Jarek 2021-01-07 12:03
Berendt posłem :P:POn nigdy nie wygrał wyborów. Dwa razy był w sejmiku ale dwa razy wszedł przez kuchenne drzwi za Janyskę i Ajchlera. Wybory na burka wygrał, bo kampanię robili mu inni, sam przebywał w poznańskim szpitalu, co sprytnie zostało ukryte w trakcie kampanii.
pilot
+14 #10 RE: Kwota budowy nowej oczyszczalni owiana tajemnicąpilot 2021-01-07 11:25
Poseł z prezydentem Poznania dziś leci do USA ,zrobić tam porządek z trampkiem . Chcieli napisać list ale zabrakło tuszu . Wylot z lądowiska straży pożarnej Łęgowie
Makus
+6 #9 RE: Kwota budowy nowej oczyszczalni owiana tajemnicąMakus 2021-01-07 09:59
Ta inwestycja pochłonie 100 milionów, zobaczycie po przetargu.
Z antenką
+13 #8 USA płonieZ antenką 2021-01-06 23:20
Czy poseł Beret potępił już atak na Kapitol w USA? :lol:
olo
+5 #7 prz t.olo 2021-01-06 22:54
Czysta okazja, wałki,to dopiero się zacznie.To okazja na va bank- szmalec.
Młody January
-2 #6 Kwota budowy nowej oczyszczalni .Młody January 2021-01-06 20:19
Tak bardzo powoli ale nareszcie usprawni się odbiór ścieków .na co dzień jeszcze nie odczuwamy smrodów ale jak bąba wybuchnie to będzie !.
Ja
+2 #5 Bzdury piszecieJa 2021-01-06 16:03
Osadniki wtórne nie są emitorem zlowonnego powietrza tak jak reaktory biologiczne. Na wspomnianych Koziegłowach smrod pochodził z części wstępnej a głównie z osadników wstępnych
feliks
+12 #4 RE: Kwota budowy nowej oczyszczalni owiana tajemnicąfeliks 2021-01-05 19:58
Zapewne bedzie powtórka z rozbudowy szpitala gdzie powiat musiał dołożyć 6 mln przez zły nadzór inwestora .
ttt
+14 #3 RE: Kwota budowy nowej oczyszczalni owiana tajemnicąttt 2021-01-05 16:12
Panie Starzyński co za głupoty Pan opowiada . Jaki zakres zwiększyliście. Zmniejszyliście zakres wykonania . Gdzie budowa nowego kolektora tłocznego ? Gdzie remont pompowni na Klasztornej ? Wyłączyliście to z przetargu i chcecie na to ogłaszać osobny przetarg. Czyli koszt całości zadania o wiele przekroczy cenę z pierwszego przetargu. A za niekompetencje Pana zapłacimy my wszyscy mieszkańcy Wągrowca . Bo nie przecież mieszkańcy SKOKÓW. WSTYD i hańba niech pan mówi prawdę
wojtas
+6 #2 RE: Kwota budowy nowej oczyszczalni owiana tajemnicąwojtas 2021-01-05 14:03
Bardzo potrzebna inwestycja w Wągrowcu. Miejmy nadzieję, że Wagrowiec dostanie większe dofinansowanie, przetarg przebiegnie pomyślnie, a Janusze z Berdychowa nie będą skomleć przez otwarte osadniki, w tekscie jest napisane jak BYK, że tak samo były otwarte do tej pory.
Wodniak
+13 #1 RE: Kwota budowy nowej oczyszczalni owiana tajemnicąWodniak 2021-01-05 13:19
Co w tym mieście się wyprawia, otwarte osadniki, zaraz z w mieście będzie smród jak w Kozieglowach 20 lat temu, ceny nieruchomości na Berdychowie spadną :(

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 501 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.