• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2417

Poetycki mural poświęcony twórczości Jolanty Nowak-Węklarowej

Na ścianie kamienicy przy ulicy Gnieźnieńskiej 2 w Wągrowcu powstał mural poetycki. Mural poświęcony jest twórczości wągrowieckiej poetki Jolanty Nowak — Węklarowej.

Miasto przed rozpoczęciem prac musiało uzyskać od konserwatora zabytków wszystkie potrzebne zgody. Ostatecznie udało się rozpocząć prace pod koniec ubiegłego roku. Kapryśna pogoda nie przeszkodziła w realizacji tego zadania. Dzisiaj można już podziwiać końcowy efekt prac.

Poetycki mural poświęcony jest twórczości wągrowieckiej poetki Jolanty Nowak — Węklarowej. Termin wykonania muralu zbiega się z wydaniem tomiku dotychczas niepublikowanych wierszy pt. „Mówię o sobie ciszą” oraz piątą rocznicą śmierci poetki, która przypada 12 stycznia 2021 r.


Tak powstawał mural...

Komentarze   

PIS-Janowy
0 #26 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jPIS-Janowy 2021-01-15 13:40
Firefox - ty tak samo bystry jak Golem jestes widze. Ludzie z miasta spierdalaja jesli tylko moga sobie na to pozwolic. Ten trend jest widoczny w Poznaniu coraz mocniej od kilku lat i w Wagrowcu tez jest to zauwazalne. Zyc pomiedzy takimi szczurami jak ty i Golem - w zyciu!! To juz wole prostych PGR-us ow jak to okresla twoj kolega ciota golem ...
PIS-Janowy
0 #25 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jPIS-Janowy 2021-01-15 13:36
Golem - nie zapowietrz sie tym PGR-usem, synalku Ormowcs przywiezionego wagonem ze wschodu. To twoi przodkowie zakladali PGR-y a nie moi. A swoim wpisem dokladnie udowodniles swoj szcunek dla takich ludzi i udowodniles co napisalem - wsrod tych "elit" chwalacych sie "wyksztalceniem " jest o wilee wiecej szamba niz wsrod prostych ludzi na wsi. Zjadliwego, msciwego, perfidnego chamstwa miejskiego ktorego na wsi nie spotkasz. I na koniec tepu przyglupie - bez sedziow , prawnikow i calego tego syfu da sie zyc spokojnie. Bez inzynierow nie da - oni dostarczaja rzeczu pierwszej potrzeby. Chyba ze znow chcesz srac w krzaki i w jaskini zyc. Z tym chyba nie bedziesz polemizowa - tym bardziej , ze ty wszakze te po polibudze , ha, ha, ha!!!
Firefoxada
+2 #24 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jFirefoxada 2021-01-15 07:11
Janowy ty to musiałeś mieć pod górkę w szkole i przez swoje dziwactwa wyniesione z wiochy zero kolegów. Teraz przez całe swoje życie mścisz się na tych z miasta wykształconych. Tylko ciekawe po co tacy teraz hurtowo pchają się do miasta? Chyba tylko po to by uprzykrzać teraz życie innym w odwecie, bo PGR zlikwidowali i nie ma co głabać, a robić w polu się nie chce nygusy. Kultury za grosz.
Mwdw
+3 #23 Odp do #22Mwdw 2021-01-15 06:55
Co racja to racja. Tylko, że teraz większość tych nowobogackich która osiedla się w miastach, to właśnie potomkowie pegeusów, cwaniacy kombinatorzy, nie wychowani w szacunku dla innych ludzi ciągłej rywalizacji młodzi ludzie, którzy dorobili się na zmywaku.. Życie obok takich ludzi jest strasznie uciążliwe, bo sąsiad dla niego to wróg, a jeśli jeszcze sąsiad ma wykształcenie lub trochę więcej niż on to bez względu na to jak będzie miły jest celem ataków i niszczenia. Dokładnie tak jak na wsi, kiedy sąsiadowi na polu wyrosły lepsze i więcej buraków. Taka to ich mentalność.
GOLEM
+3 #22 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jGOLEM 2021-01-15 02:05
PiS-Janowy, swoim ostatnim wpisem udowodniłeś wszystkim skąd jesteś i skąd się wywodzisz. Jesteś tylko żałosnym potomkiem po PGRowców. Rodzie okradali PGRy, a tera ty chciałbyś kraść jak rodzice. Czym skorupka nasiąkła w młodości, to dziś sprzedaje swoim dzieciom i próbuje sprzedać na forach publicznych.
PiS-Janowy, jesteś żałosnym potomkiem, byłych pracowników PGRu. Nauczono ciebie od dziecka kraść i kombinować, a później nazywali to cwaniactwem Polaków. Wbij sobie do tego pustego łba, że nie wszyscy Polacy kradli i kombinowali. To była domena ideologii PGR.
Co do opluwania innych ludzi i warstw społecznych, to nie wiem głąbie czy wiesz, że naplułeś swoim wpisem nam wszystkim. Bo nas wszystkich uczyli nauczyciele, leczyli lekarze i osądzali prawnicy, a ty na nich wszystkich plujesz. Czyżby nagle Polibuda (Politechnika Poznańska) kształciła idiotów twojego pokroju?!Bez inżynierów nie da się przeżyć?! Twoje pijackie wpisy, są tendencyjne i dorównują poziomowi zapijaczonych PGRowców. Podaj choć jeden argument na obronę tych zapijaczonych PGRowców.
Niestety jesteś tylko zapóźnionym potomkiem PGRowców, którzy tęsknią za PRL-em.
Co ty chcesz wmówić ludziom? Czyżby nagle wizja PiS, To była nowa wizja twojego śwista z TVPiS i TVP INFO?! Jak ciebie nie stać, na zakup normalnej TV, to nie polecaj TV, rodem z TVPiS lub TVP INFO.
Pis-Janowy
-5 #21 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jPis-Janowy 2021-01-14 13:52
Golem - idioto skponczony po POlibudzie - jak twierdzisz. Zawsze jechalem w kaste bozkow w togach, plułem na strajkujacych nauczycieli ktorzy tylko pokazali jak sa denni podczas tych strajkow, wale w zula cwaniaka owsika, wsciekle macice bezdzietne pouczajace inne samice co z dzeicmi robić, developera Adamowicza i podobnych, NIGDY nie waliłem w zwykłego pracownika, zawsze bronilem rolnika bo jak sie z takich najbiedniejszyc h warstw wywodze i wiem jakie ciezkie tam jest zycie. Wyrwalem sie z tego dna na gore i nie dowierzam bo tutaj, wsrod tych "wykształconych " jest o wiele wieksze szambo niz wsrod tej biedy. Ty tego nie wiesz - jako syenk BU-eka z wagrowca zawsze miales lepiej - od samej kolyski. Efekt pracy humanistow widze w postaci wojen, rozwijajacego sie pedalstaw, prostowania banaow przez tuskopodobnych, odbieraniu glosow w kraju urzedujacemu prezydentowi, itd. Efekty pracy technikow i inzynierow widze na kazdym kroku w posatci drog, domow, aut, Intenetu, komunikacji i setek innych. Wyksztalcenia nie dal mi zaden humanista (nienawidzilem zadan typu " a teraz powiedz mi co poeta mial na mysli, piszac ...") ale nauczyciel nauk scislych. A teraz skoryguj swoje bzdury o smiertelnosci w Szwecji i Polsce bo zaden absolwent polibudy (obojetne czy dzienny czy zaoczny) takich idiotyzmow nigdy by nie napisal i zapierdalaj zalatwic sobie szczepioneczke bo juz przywiezli - moze stary ma wejscia i zalatwi jak to zrobila twoja idolka janda czy bajor michal z millerem (idole wagrowieckie).. .
GOLEM
+6 #20 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jGOLEM 2021-01-14 03:21
PiS-Janowy, nie wiadomo jak wielkim jesteś inżynierem. Wiadome, że nie szanujesz nikogo i niczego. Wychwalasz się tutaj jako że jesteś inżynierem, jednocześnie pokazując, że nie masz szacunku do zwykłego pracownika. Wbij sobie do tej pustej pały, że nie tylko inżynierowie są ważni, ponieważ potrzebni są im zwykli pracownicy, którzy będą umieli wykonać, to co inżynierowie wymyślą. Problem w tym, że pokazując swoją wyższość nad pracownikiem niższego szczebla, stawiasz siebie jako inżyniera na pozycji bufona zadufanego w sobie, mającego tylko niby lepsze wykształcenie.
Nie szanując sprzątaczki, portiera, ekspedientki, szwaczki, stolarza, tapicera, frezera, tokarza, spawacza, czy również nauczyciela, prawnika lub lekarza, to nie masz szacunku do ludzi i ich wyborów. Napchałeś sobie do łba propagandę z TVPiS oraz TVP INFO i uważasz się za lepszy sort. To właśnie wtłoczono do łbów, takim idiotom jak ty, aby osiągnąć efekt podziału podzielonej Polski. To PiSdzielce podzielili Polskie społeczeństwo na lepszy i gorszy sort. To niby ty, przygłupie, jesteś lepszym sortem. Chcesz być ułomie lepszy, to sobie bądź, ale nie obrażaj innych, mniej wykształconych. Zapamiętaj ułomie, że każdy człowiek coś buduje. Takie ułomy jak ty, tylko burzą, to co inni zbudowali i cieszą się, że ich ułomność wzięła górę.
GOLEM
+6 #19 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jGOLEM 2021-01-14 03:00
PiS-Janowy ty jesteś porąbany jak sterta drewna na opał. Gdyby nie humaniści nie zdobył byś żadnego wykształcenia i nie skończył byś żadnej szkoły. Poza tym taki jełop jak ty, tylko przez przypadek mógł skończyć Polibudę. Już wcześniej pisałem, że skończyłeś co najwyżej zaocznie Polibudę, a tam program nauczania był znacznie okrojony. Wielokrotnie nam powtarzano na wykładach, że na tym kończy się wiedza, dla studentów zaocznych, a od nas oczekuje się większej wiedzy.
Kolejna kwestia, to że jest się inżynierem, nie oznacza, że jest się twórcą. Wiele wynalazków nie stworzyli inżynierowie. Jako inżynier pochwal się własnym wyrobem, który powstał od szkicu do twojego projektu. Jesteś w stanie się pochwalić własną myślą techniczną, czy tylko kopiujesz pomysły innych i dumny jesteś z tego, że jesteś inżynierem znającym funkcję "ctrl+C" i "ctrl+V"?!
tolo
+5 #18 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jtolo 2021-01-11 10:19
Jaką mamy dziś inteligencje to można co dziś wyczyniają lekarze rodzinni którzy się do tej grupy zaliczają , zero wartości i zasad .
robol
0 #17 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jrobol 2021-01-11 09:27
Co by nie powiedzieć mural jest na prawdę ładny
Pis-Janowy
-6 #16 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jPis-Janowy 2021-01-11 01:18
Bygfdsa - ty widze kolejna z wagrowca z mozdkiem jahiry? Problemy z czytaniem ze zrozumieniem na kazdym miejscu, dopisywanie swoich teorii ...Napisz mi kozo, gdzie ja neguje role inteligencji? Ja stwierdzam rzeczowo, ze inteligencja ktora coś tworzy, rusza ten swiat do przodu to ta techniczna, inzynieryjna, "z cyferkami" w glowie , paniusiu. Gdyby nie ta to dalej bys prala swoje pranie nad Welna i ciagnela wozek z balią. A dzieki tymi z cyferkami masz pralkę i nawet nie wiesz jak przebiega proces prania ... A co nam wnoszą humanisci do naszego swiata? Bełkot i wojny głównie ...
Luki
+10 #15 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jLuki 2021-01-10 20:57
Większosć tych dzisiejszych magistrów to skończyła takie uczelnie jak mgr. dekarz Adam Małysz . Czy wy ślepi jestescie ze dzisiejsze studia to jak podstawówka zaraz po wojnie . Wy nawet koło inteligencji nie staliście .
Bygfdsa
+11 #14 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jBygfdsa 2021-01-10 19:16
Janowy a kto jak nie ineligent nauczył tego co buduje odróżniać cegłę od kamienia i piasek od cementu? Kto nauczył go liczyć gwoździe , śruby, kto nauczył go pisać, żeby wystawił fakturę i mógł zgarnąc niezłą kasę? Czyżby nie inteligent? Wszyscy dla wszystkich drogi robotniku.
Bygfdsa
+9 #13 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jBygfdsa 2021-01-10 19:11
Hej Janowy ten po polbudzie zamiast mózgu ma cyferki, a zamiast serca skarbonkę na kasę. Brr strach się bac
gustaw
+3 #12 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jgustaw 2021-01-10 17:55
Inteligencja polska wygineła w czasie 2 wojny . Takze trzeba pokoleń żeby ją odbudować , Dziś w większości tzw . inteligencja wywodzi się z nurtu komunistyczno- kolobaranckiego budowniczych prl . Zrozumcie że większości z was jest tylko półinteligentam i po sobotnio niedzielnych płatnych uczelniach .Kończąc polski inteligient jest patriotą a nie sługusem makreli
Pis-Janowy
-13 #11 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jPis-Janowy 2021-01-10 14:49
Inteligencja - tak jak ty to moze tylko myslec jakis natchniony naiwniak po jakim humanistycznym badziewiu. Ja jestem inzynierem i wiem dokładnie, ze bez dachu nad glową budowanego przez wielbiciela Zenka, bez maszyn skonstruowanych przez inzynierów ci poeci i humanisci chodziliby w lachmanach i zebrali na ulicy. NAJPIERW PODSTAWY A PÓŻNIEJ PIERDOLY! Rozumiesz to?
Humanista
+5 #10 Odp#4Humanista 2021-01-10 14:36
Andrzejek z #4 Widocznie nie dla ciebie było LO. Powinieneś być w zawodówce.
Inteligencja pracuja
+13 #9 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jInteligencja pracuja 2021-01-10 14:29
Prosty lud tu hejtuje. W szkole pod górkę, długopis ich parzył, w głowie pustki, a korzenie głęboko w ziemię zapuszczone. Znają tylko przelicznik euro na złotówki. Nawet nie wiedzą, co to mural , poezja , kultura. Dla nich kultura jest Zenek, flaszka i zwyczajna z gryla
Na marginesie ...w delegację jeżdżą inteligenci, nie tirowcy
Gm
+6 #8 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jGm 2021-01-09 23:51
Bardzo pięknie. Pomysł przedni. Już nie mogę doczekać się efektu na wiosnę, kiedy pojawią się liście na gałązkach.
malarz
+6 #7 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jmalarz 2021-01-09 10:06
Więcej murali bedzie się na co patrzeć i potykać o dziurawe chodniki jak pisze janowy .Jak ktoś chce więcej murali to niech płaci ze swoich chyba że to pan Jan z alei zasłużonych to on nioema z czego bo szuka pracy. Napewno za muralem tęskni.
urzędniczka
+14 #6 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jurzędniczka 2021-01-09 10:03
Dziś każda krytyka to hejt . A najbardziej się na to burzą ci co tak sie prowadzą czy też robią takie rzeczy że budzi to duże kontrowensje innych
PIS-Janowy
-11 #5 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jPIS-Janowy 2021-01-08 23:46
Frano - jestem clowiekime ktory stoi twardo na ziemi. I gdy widze krzywy chodnik z zaoadajcymi sie plytami a z boku zachwyt nad obrazkiem na scianie nazwanym "MURAL" (oj jak to brzmi) to zaraz mi sie kojarzy sadzenie tulipanow na podworku zalanym gnojowka. I pytam sie - kto pozwolill na to kase wydac gdy wieksze potrzeby sa w innym miejscu? Chyba, ze jest to kasa czysto prywatna - z ajkis zbiorek czy darowizna. Aaaaa!! To wtedy bardzo przepraszam. A teraz zapierdalaj do prokuratury zameldowac "hejt" ...
andrzejek
+5 #4 nudleandrzejek 2021-01-08 21:16
Nieraz męczyła Nas na lekcji tymi wierszykami .
Iiiiiiiiii
+8 #3 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jIiiiiiiiii 2021-01-08 21:01
Świetna inicjatywa. Mam nadzieję, ze w naszym miesciw pojawi sie wiecej murali. Brawo!
Frano
+11 #2 Re1Frano 2021-01-08 20:16
Kim ty jesteś?
Pis-Janowy
-30 #1 RE: Poetycki mural poświęcony twór czości Jolanty Nowak-Węklarowe jPis-Janowy 2021-01-08 18:14
A teraz pytanie podstawowe - ile to go..o kosztowało, ile bedzie kosztowalo jego utrzymnaie w takim stanie i KTO za to zaplaci? Mam nadzieje, ze ci ktorzy o zrobieniu tego chłamu zadecydowali ...

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 501 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.