• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 2928

Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w Wągrowcu

Przerdzewiałe urządzenia, brakujące stopnie w drabinkach, a nawet wystające gwoździe. Czy tak powinny wyglądać place zabaw dla dzieci?

Z lotu ptaka wągrowieckie place zabaw wglądają pięknie, kiedy jednak spojrzymy na nie z bliska, nie jest już tak kolorowo. Place dla dzieci są zniszczone i niebezpieczne.

W trakcie kontroli placu zabaw na Os. Berdychowo przeprowadzonej 15 kwietnia br. okazało się, że stanowi on zagrożenie i został zamknięty.

Kilka dni temu w Parku 600-lecia przy ulicy Lipowej urwała się huśtawka, która uderzyła 2-letniego chłopca w głowę. Skończyło się na rozcięciu głowy.

Pozostałe place zabaw nie wyglądają lepiej.

Urządzenia na placu zabaw przy Miejskim Żłobku zaczynają rdzewieć, schodzi farba, deski zaczynają się rozchodzić i pękać. Zniszczenia widać na zdjęciach pod artykułem.

Dlaczego miasto nic z tym nie robi? Czy naprawdę musi dojść do tragedii, żeby była reakcja? A może burmistrzowi nie zależy na utrzymywaniu takich miejsc i dąży do ich zamknięcia, podobnie jak to zrobiono w kwietniu na Os. Berdychowo.

Według obecnego stanu prawnego, urządzenia na placach zabaw, takie jak: huśtawki, drabinki, piaskownice kwalifikowane są jako obiekty małej architektury i w związku z tym podlegają obowiązkowej kontroli okresowej co najmniej raz na 5 lat, w zakresie stanu technicznego i przydatności.

Wystąpiliśmy do burmistrza miasta o protokoły ostatnich kontroli, jakie zostały przeprowadzone na wszystkich placach zabaw w Wągrowcu.

Zdjęcia urządzeń na placu zabaw przy miejskim Żłobku.


Komentarze   

Szok, szok, szok
+2 #25 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w WągrowcuSzok, szok, szok 2021-06-11 19:37
Jakieś te dzieciaki teraz nadpobudliwe czy to chłopiec czy dziewczynka, nie ważne. Efekt zerowego wychowania. Nie słychać słów proszę, przepraszam ani dziekuje. Tylko ja , ja, tupanie, rzucanie się na ziemię, rzucanie kamieniami, czym popadnie,tylko agresja. Widocznie w zaciszu domowym rodzice tak samo się zachowuja, a dziecko na to patrzy i się uczy. Biedni będą ci rodzice kiedy dzieciaki będą nastolatkami.
PIS-Janowy
-5 #24 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w WągrowcuPIS-Janowy 2021-06-11 14:54
Mieszkanie klatki - dwojak dzieci i kolejne w drodze? Pozostaje tylko pogratulowac madrosci zyciowej i tobie wspolczuc glupoty. Zdrowe dzieci ZAWSZE beda biegac i halasowac. Tak ajest ich natura i TRZEBA im POZWOLIC na to. Jesli dziecko nie jest zywe i skaczace to cos jest z nim nie tak. Gwarantuje ci to jako ojciec rodziny patologicznej (3 dzieci i wiecej)/ Powinnes sie cieszyc, ze masz rozwojowa rodzine za sasiadow a nie zjebana lesbe Lampert. Mieszkaniec- bedzietny jestes, co? Prze zto masz taki chlew w glowei? Zawsze mozesz sie wyprowadzic do jakiego domu stacow - tam cisza i spokoj zapewnione.
mieszkaniec klatki
+1 #23 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w Wągrowcumieszkaniec klatki 2021-06-11 09:43
Na wschodzie podobnie dosyć że wynajmują mieszkanie to jeszcze synuś i córka biegają po schodach jakby nadal mieszkali na wsi w chlewie . Oczywiście mamusi z brzuchem to nie przeszkadza .
Hagiede
+4 #22 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w WągrowcuHagiede 2021-06-11 08:29
Karać rodziców, którzy nie reagują na wybryki swoich dzieci. Nieletnich po 22 odprowadzać do domu, a rodziców pod sąd za złe wypełnianie roli rodzica. Tylko do tego potrzeba odpowiednich służb, których po 22 w mieście nie uświadczysz. A na ławce przy szalecie miejskim w Parku patola ma doskonały punkt by drżeć się i robić rozróby. Szalet doskonale ich zasłania z każdej strony. Zlikwidować ławkę przy kibelku, ewentualnie przestawić w widoczne miejsce, by banda nie miała kryjówki.
Tobi
+4 #21 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w WągrowcuTobi 2021-06-11 08:17
Uszami mi wychodzą te place zabaw! Ojej zniszczone. A kto je zniszczył? Same się zniszczyły? Gdzie kochający rodzice, którzy całymi dniami przesiadują z dziećmi, nawet w 35 stopniach w cieniu, obiad to buła kupiona w markecie, deser to kilka lodów z okolicznych budek które wyrastają jak grzyby po deszczu. Spokój od wychowania dzieci przez cały dzień, a za kilka latek kolejna patola wyrośnie i do tego otyła. A takie piękne tereny dookoła miasta, ciche, zdrowe powietrze w lasach i nad jeziorami.Tylko lenie chodzą na place zabaw.
głos z Osady
+10 #20 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w Wągrowcugłos z Osady 2021-06-10 23:05
Oszczędzać to by można w ratuszu - na przykład można zmniejszyć liczbę urzędników. Po co ich tam tyle??
filip
+5 #19 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w Wągrowcufilip 2021-06-10 14:18
Po co płacić podatki w tym mieście, skoro tak prozaiczne rzeczy jak np. dziurawe chodniki, przepalone latarnie, niebezpieczne place zabaw, brak koszy na odpadki na ulicach itd. są trudne do ogarnięcia?
Ja
+8 #18 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w WągrowcuJa 2021-06-10 13:42
No cóż póki dotacje sa stawiaja dookoła place zabaw,siłownie .Gdy juz okres gwarancji na sprzet minie to niech tam swoim życiem owo wyposazenie funkcjonuje.
Swoja droga monitoring podciagnac i wszystkich co niszcza do odpowiedzialnosci karnej i finansowej pociagnac .Niech mlodzi i ci starsi podchmieleni wiedza ze za szkody odpowiedziec trzeba i je naprawic.
A gdy rodzicom przyjdzie za smarkacza zaplacic to wreszcie przypomna sobie ze dzieciak w rodzinie jest.
mama dziecka
0 #17 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w Wągrowcumama dziecka 2021-06-10 12:50
Plac zabaw jest osobno dla żłobka. A ten, o którym mowa jest stary, tylko przeniesiony z poprzedniego miejsca i administrowany przez OSiR. Tego gwarancja już nie obejmuje pewnie. Jak dbasz, tak masz...
Ja
0 #16 NadzórJa 2021-06-10 12:02
Po godz.22 Policja lub Agencja Ochrony powinny odwiedzić plac zabaw przy żłobku, a nie tylko przejechać ul. Mikołajczyka.
Zaniepokojony
0 #15 Niebezpieczne place zabawZaniepokojony 2021-06-10 07:46
Place zabaw nalwzące do placówek typu przedszkole szkoła czy złobek piwinny byc zamknięte po to jest miejski plac zabaw zeby na niego isc a nie dzieci zaczynają tam się bawic jak idą do przedszkola i jest tam dosłownie wszystko jednym słowem wielki syf i dewastacja .A po drugie nieczarujmy się te place kosztowały mega duzo pieniędzy ktoś je zrobił i ktoś wybrał wlaśnie te projekty z atestami one nie są po to by pachnieć i ogladac z daleka lecz do uzytkowania i to ciągłego bo jak to w zlobku dzieci duzo z niego korzysta więc chyba to tormalne ze uzytkowany ale ja pytam gdzie gwarancja na to dlaczego burmistrz niesklada reklamacji przeciez widac ze to bubel za kupe pieniędzy to mialo stsrcxyc na lata co 5lat kontrole a ten niewytrzymał 2lat w złobku .Więc jak zawsze w Wągrowcu ktoś kładzie grubą kase i niepulnuje na co to idzie dokładnie a inwestor jedzie jak najmniejszym kosztem .byle się nachapać .A zas jest jak jest .
XxMxX
0 #14 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w WągrowcuXxMxX 2021-06-10 00:34
Nic nie jest wieczne, ceny w górę, jakość w dół... jeżeli coś się użytkuje to niestety z czasem trzeba wymienić lub odnowić. Nie zmienia to faktu, że bez względu na to należy o to dbać... zwracać uwagę, reagować. Do tych wszystkich oburzonych rodziców, którzy to co złe widza w innych może czas porzucić te telefony, przestać śledzić każda bzdurę opisana w internecie i skupić się na swoich dzieciach. Na tym co robią, gdzie, są z kim i czy przypadkiem czegoś nie niszczą. Od dłuższego czasu przyglądam się m.in na placach zabaw, zachowaniu nie tylko młodzieży ale głównie rodzicom którzy nie reagują. Także rodzicom tych małych dzieci które biegają po placu i omijają siedzących dryblasów z tyłkami na zjeżdzalniach, blokujących huśtawki, przeklinających tak ze aż uszy więdną... a wystarczy zwrócić uwagę, zapytać czy nie mogą usiąść i rozmawiać na ławce a nie zarywając kolejne zjeżdżalnie. Młodzież podpala opuszczone budynki, atakuje bezdomnych, dewastuje kosze na śmieci, ławki, przystanki, rowery miejskie... wszystko po to by zwrócić na siebie uwagę może i tez Waszą. gdy przyjdzie czas na sprawiedliwość to rodzice wybiegają jak tarcze obronne przed dziecko nie pozwalając powiedzieć nic złego i zarzekając się ze ich syn/córka z pewnością tego nie zrobił to z pewnością jakieś nieporozumienie. Młodzież nie jest zła, młodzież jest niewychowana i niedopilnowana... dziś rodzice oczekują od nauczycieli i za wszystko ich obwiniają a to nie oni są od wychowywania, lecz od nauczania i wspierania w wychowaniu... wydaje się ze kamery na placach zabaw mogłyby rozwiązać problem niszczenia... nie... zawsze się znajdzie osiłek co i kamerę zniszczy, a dookoła nie znajdzie się ani jeden świadek który potwierdzi te wersje zdarzeń. Znowu znajdzie się kolejna mama, tata którzy zapłacą za zniszczona kamerę byle nic się nie wydało.... a może właśnie zamiast płacić za kamerę należałoby pozwolić dziecku odpracować zniszczenie pracą na rzecz miasta? Są schroniska dla zwierząt, gdzie brakuje rąk do pracy, domy opieki gdzie przyda się pomoc i towarzystwo młodych ludzi. Z pewnością wasze pieniądze nie naucza ich niczego prócz próżności i lenistwa a taka praca może przełożyć się na zwiększenie tolerancji oraz szacunek do osób starszych którego bardzo dziś brakuje. Szkolne wolontariaty jeszcze kilka lat temu przepełnione były młodymi, chętnymi do niesienia pomocy innym a dziś są siła wyciągani i na palcach u jednej ręki można by zliczyć te empatyczne dusze... Wiec może każdy obwiniający pracowników kontrolujacych place zabaw, zarzucający brak zainteresowania władzą miasta po prostu zanim znów napisze coś obraźliwego zastanowi się przez chwile co można zrobić żeby dbać o to co już jest i na co zwrócić uwagę przy kolejnym niedzielnym spacerze z rodziną... :)
Wiecznie niezadowole
+5 #13 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w WągrowcuWiecznie niezadowole 2021-06-09 23:16
Piwo w reke, papieros w pape i idziemy na plac sie bawić !!! Kto wiecej zniszczy!!! Wiwat Wągrowczanie !!! Robcie tak dalej
Zawsze wie
-10 #12 DZawsze wie 2021-06-09 23:10
Halo pierdoły Wagrowieckie. Ciągle Zle i ciągle na nie. Może tak do roboty i każdy niech kupi 5 na 5 działkę i robi rekreację. Wy tylko męczenie i zerowanie na dzieciakach. A chlaliśta tam piwo i wino za mojego. A teraz że coś pęka. Co zrobiłeś dla tego miasta? Niby podatniku....
Kamien bez winy
-2 #11 Niech 1y rzuciKamien bez winy 2021-06-09 22:55
Place i inne miejsca rekreacji są miejskie. A czy ktoś sprawdził ile jest na to kasy. Atesty naprawy i konserwacja. Inna prawda że co innicjatwa to plac zabaw tylko ile kasy na to postawić łatwo....było 10 l temu a kto myślał i zabezpieczał naprawę. One są do likwidacji a nie wymiany deski czy pomalowania. Takie prawdy czasu. Dobrego Życia Wiecznie Niezadowolony Wagrowcu
2021
-3 #10 Chciało by sie2021 2021-06-09 22:45
Czekam na dobre rozwiazania. TYLKO rozdawać i zapewniać a reszta. Gdzie inicjatywa społeczna. Połowa z was nigdy na placu nie była a druga niszczyła. Może by tak w lustro i trochę Pozytwizmu bo juz Miasto na psy ...I pies by nie osikał. Ale morale i wspólne działanie nie ciągle na zle. Szkoda Wagrowiec ....szkoda
Pijaku
-2 #9 PoPijaku 2021-06-09 22:40
Lata użytkowania i brak dofinasowania. Pytanie ile miasto ma kasy. I kto z tego korzysta. Do tego wielkie wymagania przy zerowym z angażowaniu wszystkich krzykaczy. Ludziska wszystko wina ....kogo. A wy piwo w rękę i opisy przy klawiatura. Przykre ale prawdziwe
Małe Miasto
-9 #8 Ech, brak nadzoruMałe Miasto 2021-06-09 22:10
No cóż place zabaw chyba należą pod OSiR, czyżby dyrektorka nie ogarniała tematu?
PIS-Janowy
-11 #7 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w WągrowcuPIS-Janowy 2021-06-09 21:15
Elwira - a jakim trzeba byc glupim, zeby tego nie wiedziec, nie przewidziec? Dlatego stalowa albo betonowa, uzbrojona lawka jedna i plac z trawa - wystarzy , a nie miliony w jakies cuda i dziwy teczowe. Tylko torche rozsadku trzeba ... ale w wagrowcu i teczowej Polsce tego nie znajdziesz ...
Elvira
+5 #6 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w WągrowcuElvira 2021-06-09 20:36
Plac zabaw przy żłobku powinien być zamknięty i tylko dla dyspozycji placówki. Wieczorem zbiera się towarzystwo starszej i młodszej młodzieży i hulaj dusza. Potłuczone szkło, pety, śmieci, jednym słowem syf, którego nie powinno być w miejscu dla dzieci.
ooh
+2 #5 !ooh 2021-06-09 20:12
Plac zabaw postawic z wielką pompą to nie sztuka. Sztuka jest dbac o taki plac zabaw żeby sluzyl dzieciom jak najdłużej. W Wągrowcu niestety wszystko tak samo się kończy czy chodzi o place zabaw czy o chodniki, ścieżki rowerowe. Wszystko zniszczone, zaciśnięte, bo dbac o to nie ma kto.
Tobi
+3 #4 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w WągrowcuTobi 2021-06-09 19:47
Najważniejsze, że trawa koszona co dwa dni do piasku i kamieni, żeby żyjątka wystraszyć i aby kupki psie było dobrze widać. Ja nie wiem jak w ogóle rodzice mogą przebywać na tej Saharze z dziećmi tuż przy ruchliwej i głośnej autostradzie w fetorze spalin. Ja wolę lasy i tereny nad jeziorkami, gdzie jeszcze jest czyste powietrze.
Gość
-9 #3 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w WągrowcuGość 2021-06-09 19:42
Jak jest kontrola to pewnie zaraz naprawa
Jk
+1 #2 KontrolaJk 2021-06-09 19:41
Czy firma dokonująca kontroli placów zabaw sporządziła tylko raport czy fizycznie faktycznie oglądała urządzenia na placu????
Matka
-5 #1 RE: Niebezpieczne place zabaw dla dzieci w WągrowcuMatka 2021-06-09 19:31
Nic nie jest wieczne, a rodzice mogą to pewnie gdzieś zgłaszać

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.