• Media
  • Opublikowano:
  • Wyświetlono: 1466

Studia pedagogiczne – odpowiadamy na pytania kandydatów

Wraz z ostatnimi egzaminami maturalnymi rozdzwoniły się telefony w dziekanacie mieszczącym się przy ulicy Kcyńskiej 48 w Wągrowcu – pytań od kandydatów co roku jest mnóstwo.

W Filii Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium w Wągrowcu większość z nich dotyczyła oferty na rok akademicki 2022/2023, a kandydaci mogą wybierać spośród studiów I stopnia na Kierunku Pedagogika i Zarządzanie. Zebraliśmy najczęściej poruszane tematy w jednym artykule – jeżeli myślisz o studiach pedagogicznych, koniecznie przeczytaj!

Jakie studia pedagogiczne wybrać?

Po maturze możesz wybrać studia pedagogiczne na kierunku Pedagogika (studia licencjackie 3-letnie) – zajęcia w Wągrowcu lub Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (studia jednolite magisterskie 5-letnie), które prowadzone się tylko w Gnieźnie.

Po obu Kierunkach absolwenci mogą kontynuować naukę na studiach podyplomowych, zdobywając kwalifikacje przedmiotowe oraz przygotowanie pedagogiczne, niezbędne do pracy w oświacie.

W ofercie GSW Milenium znajdują się również studia II stopnia na kierunku Pedagogika.

Jakie przedmioty trzeba zdawać na maturze na studia pedagogiczne?

Kandydaci na studia pedagogiczne powinni wybrać przedmioty humanistyczne, język polski, historię oraz język obcy nowożytni, ponieważ są to przedmioty zazwyczaj najwyżej punktowane w procesie rekrutacji. Natomiast w Gnieźnieńskiej Szkole Wyższej Milenium rekrutacja przebiega bez liczenia punktów, ważna jest kolejność zgłoszeń.

Czym różni się Kierunek Pedagogika od Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej?

Na kierunku Pedagogika studia trwają 6 semestrów – 3 lata, natomiast na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna 10 semestrów – 5 lat i kończą się tytułem magistra. Absolwent Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej posiada przygotowanie pedagogiczne i kwalifikacje do pracy jako nauczyciel w żłobku, przedszkolu oraz szkole podstawowej w klasach I-III. Natomiast absolwent Pedagogiki na licencjacie nie posiada przygotowania pedagogicznego – może je zdobyć w ramach BEZPŁATNYCH studiów podyplomowych organizowanych przez uczelnię całkowicie online i w skróconym trybie (2 semestry). Kierunek pedagogika uprawnia do pracy w placówkach pozaoświatowych, np. zakładach poprawczych, placówkach socjoterapeutycznych, klubach seniora, szpitalach, a w połączeniu ze studiami podyplomowymi – również w oświacie, np. jako nauczyciel w szkołach podstawowych i średnich lub jako pedagog szkolny.

Dlaczego na pewne kierunki trwa ostatnia rekrutacja?

Ostatnia rekrutacja dotyczy kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna oraz specjalności Edukacja elementarna z profilaktyką logopedyczną w ramach studiów II stopnia. Oznacza to, że po raz ostatni studia na tych kierunkach rozpoczną się wraz z nadchodzącym rokiem akademickim 2022/2023. Sytuacja wynika z regulacji prawnych ustanowionych przez Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Więcej na temat ustawy przeczytasz TUTAJ. Z powodu sytuacji epidemicznej termin ostatniej rekrutacji został przesunięty i uczelnie mogą prowadzić w tym roku ostatni raz rekrutację na wyżej wymienione kierunki. Tym samym to ostatnia szansa, żeby zdobyć kwalifikacje do nauczania w przedszkolu i klasach I-III w ramach studiów 5-letnich magisterskich (Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna) lub posiadając dyplom ukończenia studiów I stopnia uzupełnić wykształcenie do stopnia magistra w zakresie nauczania w przedszkolu i klasach I-III (Edukacja elementarna z profilaktyką logopedyczną). Warto zaznaczyć, że GSW Milenium jako jedyna uczelnia w regionie oferuje takie studia.

Jak zostać nauczycielem?

Nauczycielem może zostać osoba posiadająca wykształcenie wyższe oraz przygotowanie pedagogiczne. Wymagania są ściśle określone przez Ministerstwo. W praktyce, aby zostać nauczycielem w przedszkolu lub szkole podstawowej w klasach I-III należy wybrać studia na Kierunku: Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. Drugą ścieżką kariery są studia pedagogiczne na licencjacie połączone ze studiami podyplomowymi nadającymi kwalifikacje do pracy w szkole. Absolwent takich studiów może pracować jako nauczyciel w szkole podstawowej i średniej.

Jak zostać nauczycielem w przedszkolu?

Jeżeli nie posiadasz wyższego wykształcenia pedagogicznego, aby zostać nauczycielem w przedszkolu musisz ukończyć studia jednolite magisterskie 5-letnie na kierunku Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna. To jedyna na ten moment ścieżka zgodna z rozporządzeniem Ministerstwa dla osób bez wykształcenia pedagogicznego.
Natomiast dla osób z wyższym wykształceniem pedagogicznym trwa ostatnia rekrutacja na studia 2-letnie magisterskie na kierunku „Edukacja elementarna z profilaktyką logopedyczną” które uzupełniają kwalifikacje umożliwiając absolwentom pracę w przedszkolu i szkole podstawowej w klasach I-III.

Kwalifikacje nauczycielskie a przygotowanie pedagogiczne

To dwa zupełnie inne pojęcia! Kwalifikacje nauczycielskie to potwierdzone kwalifikacje uprawniające do nauczania konkretnego przedmiotu (absolwent filologii angielskiej ma podstawy do nauczania języka angielskiego, a absolwent kierunku Matematyka na Politechnice do nauczania matematyki). Kwalifikacje nauczycielskie do nauczania konkretnego przedmiotu można zdobyć również w ramach studiów podyplomowych.

Natomiast przygotowanie pedagogiczne to uprawnienia niezbędne do pracy w systemie oświaty. Zgodnie z rozporządzeniem MEN osoba nieposiadająca przygotowania pedagogicznego nie może pracować z uczniami w szkołach. Przygotowanie pedagogiczne zdobywa się w ramach studiów podyplomowych. Kierunek Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna również nadaje takie uprawnienia.

[Artykuł sponsorowany]


 

 

Komentarze   

BERET
+4 #1 RE: Studia pedagogiczne – odpowiadamy na pytania kandydatówBERET 2022-05-25 10:05
Wągrowiecki oxford... rekrutacja kto pierwszy ten lepszy xD

Portal WRC

  • Portal WRC powstał w 2009 roku
  • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
  • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
  • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
  • Telefon: +48 503 142 937
  • mail: [email protected]
  • Zobacz nasz profil na:

Reklama

  • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
  • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
  • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
  • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.