• KW
 • Opublikowano:
 • Wyświetlono: 1118

Radni przekazali brakująca kwotę na próbny odwiert geotermalny

Wągrowieccy radni niemal jednogłośnie zdecydowali o przeznaczeniu brakujących 600 tysięcy złotych na wykonanie próbnego odwiertu geotermalnego.

Decyzja ta otwiera drogę do podpisania umowy z firmą UOS Drilling S.A., a tym samym do odwiertu, który najprawdopodobniej przesądzi o przyszłości energetyki cieplnej w Wągrowcu. Miasto otrzymało na to zadanie dofinansowanie.

Zanim radni podjęli tę kluczową decyzję, na pierwszym w tym roku posiedzeniu Rady Miejskiej, perspektywy związane z energetyką cieplną opartą na źródłach geotermalnych przedstawił uczestnikom sesji Prezes Zarządu Geotermia Polska Sp. z o.o. Łukasz Białczak.

Radni dowiedzieli się między innymi tego, jak rozwijała się energetyka geotermalna w kilku miastach w Polsce i jakie korzyści z tego tytułu mają dzisiaj mieszkańcy tych miejscowości. Prezes Białczak, podkreślił, że Wągrowiec staje przed wielką szansą przestawienia się na tanie, odnawialne źródło ciepła.

W optymistycznym wariancie, po uzyskaniu korzystnych danych z odwiertu próbnego i drugim odwiercie, wągrowczanie mogliby korzystać z instalacji geotermalnej w perspektywie 3-4 lat.

Oczywiście konieczne by było uzyskanie kolejnych dofinansowań, bowiem odwierty oraz budowa instalacji i sieci geotermalnej są kosztowne. Według prezesa Białczaka geotermia mogłaby zastąpić drogi gaz i dostarczać ok. 70% ciepła w Wągrowcu. Dodał przy tym, że jego firma jest potencjalnie zainteresowana zakupem udziałów w wągrowieckiej spółce ciepłowniczej, które od kilku miesięcy chce sprzedać spółka Veolia.

W dyskusji wziął udział również burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt, który podkreślił, że podjęta przed laty decyzja o przejściu w ogrzewaniu systemowym z węgla na gaz była bardzo dobra dla miasta i mieszkańców, jednak teraz konieczny jest mikst paliwowy, który ograniczy koszty produkcji energii cieplnej. Głównym elementem tego mikstu powinna być geotermia.

Zacytował też prezesa wągrowieckiej Veolii Sławomira Jurczyńskiego, który na niedawnym spotkaniu w ratuszu powiedział, że gdyby powstała instalacja spalania termicznego odpadów komunalnych, to dzisiaj wągrowczanie nie odczuliby w żaden sposób skutków podwyżek opłat za ogrzewanie, płacąc za ciepło systemowe najwyżej 10% więcej.

- W imieniu mieszkańców miasta, płacących dzisiaj ogromne rachunki za ogrzewanie, dziękuję bardzo radnym, że podjęli tę odpowiedzialną i ważną dla przyszłego rozwoju miasta decyzję. Wierzę, że wspólnymi siłami doprowadzimy ten śmiały projekt do szczęśliwego końca – mówi burmistrz Wągrowca Jarosław Berendt.


 

Komentarze   

Rychu
0 #8 RE: Radni przekazali brakująca kwotę na próbny odwiert geotermalnyRychu 2023-01-18 20:19
Obecnie spółdzielnia bierze 50 % z kwoty płaconej za ciepło jako koszty stale I tylko głupi może uwierzy w to że jak będzie ciepłownia to będzie taniej Podobne bajki słyszę w tvp i TVN że pieniądze z KPO spowodują że energia w Polsce bedzie tania Tania to już jest i będzie do tych co zarabiają 20 tys miesiecznie .Zobaczcie miasto ma swoje wodociągi i co woda jest tania ?
Ooo
+4 #7 RE: Radni przekazali brakująca kwotę na próbny odwiert geotermalnyOoo 2023-01-18 18:32
Kłamali albo kilka lat temu mówiąc" nie możemy zagwarantować iż cena ciepła będzie tańszą po wybudowaniu spalarni,gdyż inwestycja będzie droga i musi się zwrócić " albo teraz kłamią.
Obstawiam to drugie,i jak traktować takie stanowiska,takich ludzi?
Palacz
+4 #6 RE: Radni przekazali brakująca kwotę na próbny odwiert geotermalnyPalacz 2023-01-18 17:39
Poznan Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych podwyżka veoli za CO i CW od lutego 2023 r wyniesie 70 % a w Wagrowcu prezes mówi że jakby była spalarnia to by podnieśli tylko 10 % To jakiś żart?
Jurekk
+2 #5 RE: Radni przekazali brakująca kwotę na próbny odwiert geotermalnyJurekk 2023-01-18 13:14
Za chwilę ten z Veoli powie ze tam gdzie są spalarnie to ciepło jest za pół darmo.Chlopie przestań bzdury gadać.7
Jurekk
+1 #4 RE: Radni przekazali brakująca kwotę na próbny odwiert geotermalnyJurekk 2023-01-18 13:12
Berent ale zabłysnąłeś mówiąc zs było dobre przejście z węgla na gaz , to wszyscy wiemy się powinieneś fokonczyc ze to że Wilczyński rozwalił mieć to już nie Towarzysz wizjoner sprzedał co mógł i żeby szczerzył .Jak miasto robi odwiert próbny to niema chętnego żeby wejść do spółki ale jak by się później okazało że się to opłaci to już kolejka udziałowców Zaryzykować niema komu, żadnych udziałowców bo będzie jak z Veolia niby miasto ma 50 % a nic do gadania CIekawe co za debil taka umowę podpisał?
Cxz
+7 #3 RE: Radni przekazali brakująca kwotę na próbny odwiert geotermalnyCxz 2023-01-18 11:57
Czy pani prezes spółdzielni mieszkaniowej była na sesji , przecież w blokach mieszka tysiące osób. Po drugie udziały to powinna wykupić spoldzielna żeby mieć coś do powiedzenia Pani prezes czas się obudzić i pomyśleć o tych którzy pani płacą a nie tylko siedzieć w biurze .
Wryto
+3 #2 6Wryto 2023-01-18 10:30
Ale ze obligacje zastopowali i całe miasto bez ruchu. Jednostki bez pieniędzy to już opisu brak. Wielcy Rajcy ekonomiści z koziej dup....Wstyd jak głosowali. Skarbnik mówił ile miesięcznie bedzie straty. A oni swoje bo kolejne rady beda zwoływali.
Olas
-3 #1 RE: Radni przekazali brakująca kwotę na próbny odwiert geotermalnyOlas 2023-01-18 10:16
Ile lat ma ten prezes wagrowieckiej Veoli ? Taki kit że ciepło byłoby nieznacznie droższe jak by była spalarnia to może mówić kumplom w przedszkolu Dziś gaz jest tańszy jak przed wybuchem wojny w Ukrainie a cieplondrogie To może niech spojrzy na cenę ciepła w Poznaniu gdzie jest spalarnia Podgrzanie wody w spółdzielni kosztuje 100 zł metr3 w tym połowa to koszty stale I tu by było podobnie Dziś też rząd ograniczył skalę podwyżek za ciepło a spółdzielnia i tak kasujesz do maksymalnej stawki Już też słyszeliśmy że mamy wymienić zarowki na energoszczedne bo zapłacimyniej i co .Każda firma będzie doiła ludzi na maksa nawet jak teraz lokalne wodociągi Jeat za odwiertem ale nie wierzę że będzie dużo taniej

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.