• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 3418

Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzenia

Urząd Miejski w Wągrowcu ma olbrzymie problemy finansowe. Teraz, aby funkcjonować, burmistrz wydaje zarządzenia i dokonuje przesunięć.

Burmistrz Jarosław Berendt zmniejszył o 100 tysięcy kwotę, jaką miał zabezpieczoną na zakup energii w Urzędzie Miejskim. Zrobił to Zarządzeniem. Wszystko po to, aby zwiększyć plan wydatków na zakup usług pozostałych.

- Sytuacja wyjątkowo kuriozalna. Kolejny rok z rzędu burmistrz przesuwa środki na tzw. usługi pozostałe, które pozwolą mu na podpisanie umowy lub umów z dowolnymi podmiotami. Prawdopodobnie chodzi o dalsze finansowanie usług kancelarii, z którą burmistrz współpracuje nie od dziś i nie tylko na niwie publicznej. Na sesji nie chciał ujawnić szczegółów, zasłonił się odpowiedzią na piśmie. Zabranie 100 tys. zł z "zakupu energii" świadczy o wyjątkowym braku wyobraźni — tłumaczy radny Krzysztof Poszwa.

To jednak nie koniec, bo kwota na zakup usług pozostałych w Urzędzie Miejskim została powiększona o... 160 tysięcy.

Brakujące 60 tysięcy pochodzić będzie z zaplanowanych wydatków Urzędu Stanu Cywilnego. Tam również zmniejszono kwotę na zakup energii o 30 tys. oraz zmieniono plan wydatków na zakup materiałów i wyposażenia o 10 tys. i dodatkowo zabrano 20 tys., które USC miał zaplanowane na zakup usług pozostałych.

Głos w sprawie wydanego Zarządzenia na ostatniej sesji zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej w Wągrowcu Jakub Zadroga, który poprosił burmistrza o wyjaśnienie, dlaczego doszło do takich przesunięć i kto o tym zdecydował. Przewodniczący pytał też, czy dokonano kalkulacji kosztów energii, bo za chwilę może się okazać, że w drugim półroczu zabraknie pieniędzy na zapłacenie rachunków.

Burmistrz Jarosław Berendt lakonicznie odpowiedział, że decyzję podjął osobiście, a co do samego pytania, to ustosunkuje się na piśmie.


 

Komentarze   

Mieszkańcy
+15 #23 WągrowcaMieszkańcy 2023-01-22 17:01
Prezesa z karton ,Bieniak do obrzycka! Jutro !!!!
MPWiK pracowałem tam
+14 #22 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaMPWiK pracowałem tam 2023-01-21 21:36
Rada Nadzorcza ma coś sprawdzić :POto skład: Przewodniczący Maciej Bieniek, członkowie: Grzegorz Tomaszewski i Honorata Bukowska.
Te nazwiska mówią wszystko. MPWiK za chwilę trafi pod młotek. Kiedyś Berendt chciał to ratować i dokonał zmian prezesa, teraz wrócił do tej samej rzeki. To koniec miejskiej spółki.
Kurka
+16 #21 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaKurka 2023-01-21 21:26
Do Gę gę - prezes Garnetz pakował jedzenie w reklamówki z Biedry? Oj to chłopa przydusiło, inwestycja nie idzie czy jak?
Polityka
+14 #20 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaPolityka 2023-01-21 21:23
Bieniuk to były wicewojewoda wielkopolski, on nic tutaj nie zrobi. Człowiek który dużo wiedział i znał się na robocie już został zwolniony.
Jack
+16 #19 odp.Maria 1983Jack 2023-01-21 20:40
Czesc Maria ! Jezeli Burmistrz odwolal swego czasu obecnego Prezesa to widocznie byly ku temu b.wazne przeslanki o ktorych nie wiemy.( moze niektorzy wiedza)Powolanie ponowne p.Garnetza na to stanowisko w MPWGiK w Wagrowcu daje powody do roznych domyslow.Ja uwazam , ze chodzi o doprowadzenie MPWGiK ...do bankructwa! ( oczywiscie to " czarny" scenariusz) Zadaje sobie pytanie - Jaka jest rola Rady Nadzorczej ? Dlaczego nikt z Rady nie zaintersowal sie szerzej inwestycjami obecnego Prezesa poprzednio jak sprawowal te funkcje?Powtorze sie jeszcze raz " najlatwiej wydaje sie NIE swoje pieniadze '' Tym bardziej ,ze jest ich ciagly ,systematyczny doplyw.
Rn
+16 #18 PobudkaRn 2023-01-21 18:29
Rada nadzievza - organ kontrolny pobudka , ostani zgasi światło, bieniuuuuk
Gls
+16 #17 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaGls 2023-01-21 18:26
Gdzie prezes naprawia porsche i glsa ? Który Bosz serwissss?
Maria1983
+30 #16 MPWIGKMaria1983 2023-01-21 15:19
Jack. Odwołuje się prezesa a po jakimś czasie powołuje tego samego. O co chodzi?
Petent
+11 #15 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaPetent 2023-01-20 18:52
Panie Burmistrzu.
Proszę oszczędzać energię elektryczną i ciepło wysyłając urzędników na pracę zdalną do domów - niech w domu piją kawy.
Ludzie będą mogli przynajmniej zaparkować pod urzędem, bo urzędasy nie pozajmują miejsc na 8 godzin i dłużej.
Gę gę
+32 #14 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaGę gę 2023-01-20 08:09
Jack, co tam paliwo ⛽, miałem okazję z nimi być na zabawie w siedleczku jakis czas temu i wyobraź sobie że na koniec zabawy reklamówka z biedry w ręce i ze stołu znikały półmiski z mięsem, w zasięgu ręki wszystko zwinęli. Cwaniaki, pasożyty i oszuści.
Jack
+29 #13 Finansowa desperacjaJack 2023-01-20 07:40
Dzien dobry !w budzecie panstwa czy miasta zawsze bedzie brakowalo pieniedzy!Nasuwa sie pytanie skad je pozyskać.Najprosciej ze spolek ,w ktorych ma udzial miasto,np.MPWIGK Wagrowiec."Slowiki"spiewaja ,ze ostatnie zwolnienia w tej firmie oraz szykujace sie kolejne maja na celu zwiekszenie dywidendy do kasy miasta.Rada nadzorcza nie patrzy na rece obecnego prezesa ,ktory czyni zakupy ( stary samochod do odsnieżania )bez jakiekolwiek rachunku ekonomicznego.Obowiazuje zasada ,ze najlatwiej wydaje sie nie swoje pieniadze,A obecny Prezes ,ktory rozlozyl na lopatki swoje poprzednie firmy zabiera sie do kolejnej tym razem MPWGiK .Brak kontroliczyni samowole.To nie jest PRYWATNY FOLWARK p.Prezesa ! MY jako mieszkancy placimy za wode,ale tez domagamy sie liczenia naszych pieniedzy! ps.p Prezesie niech pan zaplaci rachunek za paliwo w jednej ze stacji paliw.
Oczy przetarte
+20 #12 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaOczy przetarte 2023-01-20 07:37
Brak wyobraźni!!
Uchwalając budżet na 2023 z kilkunasto milionowym deficytem w czasie,gdy trudno przewidzieć co się może wydażyć na scenie geopolitycznej?
Odpowiedzialne i iście profesjonalne podejście,a przy obecnym burmistrzu i jego "ekonomicznemu geniuszu"
to prosta droga do kłopotów.
Najbardziej przetarte oczy będą mieli mieszkańcy .
Myślałem że jak w Radzie zasiada były burmistrz z zastępcą słusznie byłym również, to dopilnują tego obecnego geniusza i jakżesz się nie dziwię,iż te byłe jakby takie same.
Jakie wnioski?
Jaś
+15 #11 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaJaś 2023-01-20 07:13
Do #9
No i o tym właśnie pisze w 2022 miasto tzn. Burmistrz i rada oddała z kasy miasta na same prezenty dla nie publicznych instytucji i fanaberii jednej radnej ok milion złotych, więc jeśli piszesz że miasto potrzebuje 500 tysięcy to jeden rok rozdawnictwa pokrył by dwa lata opłat co by pomogło przetrwać ciężki okres, a trzeba też powiedzieć że takie działania trwają od lat.
I tu zmiana burmistrza i rady miejskiej nic nie zmieni.
Olas
+11 #10 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaOlas 2023-01-20 02:55
Do #9 ale żeś mi zaimponował wiedzą. Nie trzeba zawodowo zajmować się energia żeby nie wiedzieć że w rachunku mamy tyle kosztów że to zazwyczaj połowa kwoty do zapłacenia. Pan burmistrz wie o tym doskonale bo spółki miejskie czyli MPWiK i Veolia w ten sposób doją mieszkańców miasta .
Sąsiad zza miedzy
0 #9 Czy leci z nami pilot ?Sąsiad zza miedzy 2023-01-19 22:38
Tak się akurat składa, że zawodowo zajmuję się kwestiami związanymi z energią elektryczną. W zasadzie "prawie" wszystko jest wiadome. Ceny, wnioski zamrożenia itd. Jest tylko jedno małe ale.

Ilu w państwa doczytało informację o drastycznej podwyżce opłat za PRZYSYŁ energii elektrycznej ? Część z nich to opłaty stały, za które miasto płaci bez względu na to czy używa energii czy nie.

Jest po podwyżka rzędu 60% !!! W przypadku takiego miasta jak Wągrowiec to kwota około 500 tys zł rocznie.

Także tego.... wszyscy burmistrz, urzędnicy i radni mogą już zacząć poszukiwania brakującej kasy.
Kolo
+19 #8 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaKolo 2023-01-19 21:51
Skoro miasto niema kasy bo Berent I radni nie potrafią się gospodarzyć z tego co jest to proponuję Berentowi i zastąpcie obciąć pensje do minimalnej krajowej a radnym zabrać diety .Tak jest w normalnej firmie albo Ci tną pensje albo na bruk jak się nie nadajesz .
Na Maksa.
0 #7 ErCeWu.Na Maksa. 2023-01-19 21:33
Czy ktokolwiek chciałby być moim wspoĺniczką i założyć portal k9nkurencyjny,, ale w opozycji ErCeWu no.isru
Jaś
+17 #6 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaJaś 2023-01-19 20:46
No i fajnie kilka tygodni temu jeszcze obdarował dotacjami Wągrowieckie parafie, prywatny klub sportowy razem pewnie ponad milion złotych, te fanaberie pani radnej Trytt na zakup czujników to jedno ale i ciągły serwis i opieka nad nimi firmy zewnętrznej. No i fajnie a co tam 🥳 🥳 🥳
Ano
+25 #5 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaAno 2023-01-19 20:15
A miało być tak pięknie,obligacje miliony zadłużenia,wizerunek poprawny,a tu błysnęli radni i nie dali,ale spoko- jak skasują za dodatkowe komisje, sesje ito się zgodzą i dadzą.Pewnie żeby zachować twarz to lekko okroją wielkość emisji ( jak na to wpadną)
Nie zmienia to jednak faktu,że to radni decydowali o budżecie i to radni są odpowiedzialni za zadłużanie miasta oraz za podwyżki podatków.
Burmistrz przecież jest organem wykonawczym !!!
To radni cierpią na " brak wyobraźni"
Bartas
0 #4 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaBartas 2023-01-19 15:29
Z brakiem kasy to Pan burmistrz sobie poradzi , za czasow szkoły też dobie radził jak nie było kasy .
MieszkaniecGminy
+23 #3 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaMieszkaniecGminy 2023-01-19 14:00
Uczy się od Pinokia Mateuszka, ten jest dobry w kreatywnej księgowości...
Pół-żartem,pół serio
-5 #2 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaPół-żartem,pół serio 2023-01-19 13:04
Jak obniżyć rachunki za prąd i ogrzewanie w urzędach i innych miejscach pracy?
Pracowników wysłać na pracę zdalną niech sobie w domu świecą, grzeją i po sprawie.
Proste? Proste. :-*
Johan
+24 #1 RE: Burmistrz "desperacko" szuka pieniędzy wydając zarządzeniaJohan 2023-01-19 12:36
Mistrz szuka kasy, zadłuża miasto ale jakieś śmieszne tablice mierzące predkosc za milion zlotych postawił xD Zachowanie jak pato matka czynsz nie zaplacony ale na szlugi i paznokcie pieniadze sie znajda albo dzwoni sie do czapli czy innej firmy po gotoweczke xD Brawo brak slow.

W ramach sprostowania odblaski na przejsciu spoko ale te tablice komus to potrzebne i ktos uwaza ze to dziala ???? Tak btw za ta kase mogli podswietlic przejscia aby byl widoczny a pieszym zrobic kampanie jak bezpiecznie przechodzic przez przejscie

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.