• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 3469

Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?

Na płocie nowo budowanego przedszkola przy ulicy Bobrownickiej w Wągrowcu pojawił się baner „Tu powstaje nowe Przedszkole Publiczne w Wągrowcu”. Pojawiły się spekulacje i obawy.

Informacja zamieszczona na płocie nowo budowanego przedszkola zelektryzowała mieszkańców, spore obawy pojawiły się u rodziców dzieci uczęszczających do Przedszkola nr 3 w Wągrowcu przy ulicy Cysterskiej. Rodzice zaczęli się obawiać, czy dojdzie do likwidacji przedszkola.

Przedszkole nr 3 w Wągrowcu to nieruchomość kościelna.

Mało kto wie, ale budynek Przedszkola nr 3 w Wągrowcu oraz teren wokół przedszkola należy do Zakonu Paulinów. Prześledziliśmy historię tej nieruchomości.

Działka, na której znajduje się budynek użytkowany przez Przedszkole nr 3 w Wągrowcu, pierwotnie stanowiła własność Justyny Kosmalskiej i Walentego Kosmalskiego, którzy 27 grudnia 1834 r. zbyli ją na rzecz Ewangelickiej Parafii Kościelnej w Wągrowcu.

Decyzją Naczelnika Miasta Wągrowca z dnia 02.12.1987 obiekt został przekazany na czas nieograniczony w zarząd Miejskiemu Zespołowi Ekonomiczno-Administracyjnemu Szkół w Wągrowcu, jako teren objęty przepisami obowiązującymi od dnia 1 stycznia 1986 r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości.

Decyzją Urzędu Wojewódzkiego w Pile z dnia 02.03.1990 działki, na których znajdują się budynki gospodarcze, stanowiące mienie poewangelicko-unijne, zostały przekazane nieodpłatnie na własność Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Wągrowcu.

Na podstawie książki obiektu budowlanego dla Przedszkola nr 3 w Wągrowcu ustaliliśmy, że dla zaspokojenia potrzeb w zakresie opieki przedszkolnej budynek służy miastu od 1 września 1961 roku.

Co ciekawe miasto nie posiada żadnej umowy dzierżawy, a zatem miasto nie wnosi z tytułu użytkowania przedszkola żadnych opłat. Miasto korzysta z nieruchomości jako jej samoistny posiadacz.

Takie rozwiązanie jest bardzo niekorzystne dla miasta, pojawiają się problemy z uzyskaniem dofinansowania czy remontami tego budynku. Wielu rodziców zauważa, że przedszkole już teraz wymaga sporych nakładów finansowych.

Przedszkole na Osadzie prywatne czy publiczne?

W momencie planowania inwestycji, inwestor zwracał się do władz miasta z pytaniem: "Czy powstanie nowego przedszkola publicznego na terenie miasta jest zasadne". Patrząc na brak miejsc w miejskich przedszkolach, odpowiedź była na TAK. Nowe przedszkole z pewnością mogłoby rozwiązać problemy lokalowe obecnych przedszkoli. W tamtym okresie, nie było jeszcze pewne czy powstanie Przedszkole na Osiedlu Wschód. Inwestor rozpoczął budowę.

Dementując wszystkie krążące informacje, na dzisiaj miasto nie ma żadnej umowy z inwestorem. Sytuacja może się zmienić, w momencie ukończenia budowy i zarejestrowania obiektu, jako Przedszkole Publiczne.

Takie rozwiązanie jest dla rodziców korzystne. Miasto zapłaci prywatnemu podmiotowi subwencję oświatową w wysokości 100% (około 1000 zł na dziecko), a właściciel straci prawo do pobierania czesnego. Rodzice dopłacać będą tylko za godziny nadprogramowe i wyżywienie. W przypadku Przedszkola Prywatnego subwencja oświatowa wynosi 75%, a rodzice płacą czesne.

Warto też dodać, że miasto buduje Przedszkole na Osiedlu Wschód, patrząc na dane demograficzne, te dwa nowe przedszkola mogą rozwiązać problem braku miejsc i ograniczyć koszty, związane z opłatami w prywatnych przedszkolach.

Czy planowana jest likwidacja "Trójki".

Mimo braku umowy z zakonnikami, burmistrz nie zamierza likwidować Przedszkola nr 3 w Wągrowcu. Jeżeli dojdzie do "konfliktu" na linii miasto — zakon, może zapaść decyzja o wygaszeniu przedszkola przez wstrzymanie dalszej rekrutacji. Jednak to rozwiązanie wydaje się mało prawdopodobne, bo miasto korzysta z tego obiektu ponad 60 lat, można tutaj zastosować zapisy prawne dotyczące zasiedzenia.

Zasiedzenie jest jednym ze sposobów nabycia własności (czyli zostania właścicielem) cudzej rzeczy. Co ważne, do zasiedzenia dochodzi nie na podstawie zawartej umowy, lecz na podstawie przepisów prawa oraz na skutek upływu czasu.

Podsumowując.
Wszystkie obawy aktualnie są bezzasadne, nie ma żadnych wiążących umów. Ustaliliśmy, że burmistrz spotka się z inwestorem budującym nowe przedszkole przy ulicy Bobrownickiej w przyszłym tygodniu. Możliwe, że wtedy pojawi się więcej informacji, o których z pewnością napiszemy.


Komentarze   

koiuytrewdfhjjj
+2 #17 Do#15 i resztykoiuytrewdfhjjj 2023-03-17 06:49
I jeszcze szczują emerytura za 4 dzieci. Jeszcze czegoś takiego swiat nie słyszał. A co jak przyjdą inni i zabiorą…. Myśleć ludzie!!!!!Myślenie nie boli, bieda tak.
koiuytrewdfhjjj
0 #16 Do#15 i resztykoiuytrewdfhjjj 2023-03-17 06:45
Jakby się uczyli, to by wiedzieli. Teraz tak jak kiedyś kupę dzieciaków maja przeważnie ci niezbyt myślący.Ci, którzy nie rozmawiają ze swoimi dziadkami, rodzicami. Gdyby tak było nikt rozsądny za chwilowe pare zlociszy nie zdecyduje się na tyle dzieci. Zapytaj jeden z drugim ojca, matkę, babcie , ciotkę ile w latach 70,80 ludzie mieli dzieci?Jedno, góra dwoje… a jeśli ktoś mial 3 to już była pato.A dziś… rodzą bez bólu przez cesarskie, pieluch nie pióra, jedna na dzień, za darmo im wychowają… tylke, ze to nie potrwa wiecznie, a co potem z tymi dziećmi…
BabciaHalyna
+10 #15 RE: Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?BabciaHalyna 2023-03-17 06:26
No i sprawdza się wizja. Muszą pobudować przedszkola, bo co zrobią ze swoją liczną gawiedzią nieroby żerujące na cudzych podatkach, kiedy skończy się dobre i będzie NAKAZ pracy? Tylko zastanawia mnie kto będzie się nimi opiekował? Znowu będą przeczkolanki , panienki do opieki po liceum , co już zaczyna być widoczne, a mamuśki do roboty. To już było, tylko wystarczyło w szkole uczyć się historii. Co tam dojazd, co tam plac zabaw, będą się modlić żeby im przyjęli dziecko. Zresztą kiedyś do przedszkola chodziły tylko dzieci pracujących rodziców, a nie matek które się lenią w domu, a dzieci do wychowania za darmo podrzucają obcym ludziom, a jeszcze jakie roszczenia mają. Chyba z nudów i dobrobytu coś się pomieszało.
Donata
+5 #14 RE: Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?Donata 2023-03-16 22:06
A gdzie infrastruktura tzn. plac zabaw, parking, miejsce na odpady itd. Za budynkiem zaraz tory kolejowe, przed rów z wodą, na wprost wjazdu pasy dla pieszych. Wątpię żeby mieszkańcy osiedla pozwolili na parkowanie i zrobienie sobie zajezdni na ich terenie. Pozostanie parkowanie pod sklepem Pana Dąbka. Kto to wymyślił?
Adela
+5 #13 KowalskaAdela 2023-03-16 20:08
Mnie ciekawi, który architekt zgodził się na budynek przedszkola w tym miejscu. Działka mała z dostępem do rowu, budynek stoi na ukos (trochę wygląda śmiesznie), brak parkingu, brak miejsca na jakikolwiek plac zabaw, wjazd do przedszkola?, chyba że parkingiem będzie parking sklepu albo teren wspólnoty po drugiej stronie ulicy a dzieci bawić się będą na placu oddalonym od przedszkola. Z jednej strony garaże, z drugiej strony sklep a z tyłu tory. Super lokalizacja modne są teraz budowy na ukos!!!!!!
Ojciec m
+1 #12 RE: Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?Ojciec m 2023-03-16 14:00
Osada nie ma potencjału żeby tam budować przedszkole Za chwilę Ci co się T pobudowali będą mieli dorosłe dzieci a tam zadne blokowisko nie powstanie Będzie jak teraz na Berdychowie , średnia wieku 60 lat Ale to nie przeczy temu że osoba prywatna nie może tam budować, może nawet drugi aquapark postawić. W Wrc jedyne szczęście do gruntów i budów mają większe deweloperzy i Pinek
Stefania
+6 #11 RE: Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?Stefania 2023-03-16 13:11
Niektórzy boją się konkurencji Pewnie będą donosy żeby się szybko nie otworzyło Ale Brawo Więcej takich przedszkoli i szkol
Wuja8
+12 #10 RE: Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?Wuja8 2023-03-16 09:44
Nie pracujące matki wysyłają dzieci do przedszkola bo musi wychodzić z psem na spacer czy jechać z nim do fryzjera itd
Oligo
+8 #9 RE: Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?Oligo 2023-03-16 09:25
Fakt faktem brakuje tu Specjalnego Przedszkola Publicznego bezpłatnego. Poniższy wpis minusuje chyba jakiś prywaciarz, bojąc się o swój biznes. Jest tyle dzieciaków, które na pewno poczuły by się lepiej i lepiej rozwijały pod opieką specjalistów i wsrod im podobnych. W wielu miastach są takie państwowe placówki prowadzone np.przez zakonnice wspólnie z osobami świeckimi i bardzo dobrze funkcjonują.
Wygasić
+3 #8 RE: Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?Wygasić 2023-03-16 06:27
Wygasić przedszkole, a w tym miejscu najlepiej jakby powstało specjalne publiczne przedszkole. Takiego brakuje w tym mieście i regionie, a dzieci upośledzonych coraz więcej.
*#*#*#*#
+19 #7 RE: Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?*#*#*#*# 2023-03-15 22:31
Najlepiej jak niepracujące matki same zajmą się dziećmi. Jednym i drugim wyjdzie to na dobre. Jeśli na Bartodziejskiej będzie kolejne przedszkole to będzie już 4 w jednym fyrtlu. Siłą rzeczy Trójka do likwidacji.
Olo
+21 #6 RE: Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?Olo 2023-03-15 20:22
Rozumiem że jak burmistrz spotka się z inwestorem przedszkola , to tak samo spotyka się np z deweloperami i żeby im nie przeszkadzać nie budują mieszkan komunalnych .W zasadzie coś w tym jest bo tbs zamiast budować mieszkania zaczęły zarządzać blokiem na 100 mieszkan budowanym przez dewelopera
Do poprzednika
-8 #5 EmpatiaDo poprzednika 2023-03-15 17:57
Brawo Ty, zero empatii i dowcip żałosny
do poprzedniczki
+14 #4 RE: Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?do poprzedniczki 2023-03-15 15:03
a ja by proponowal by pociechami zajeli sie ksieza pedofile.
Historia
-21 #3 RE: Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?Historia 2023-03-15 14:34
Myslę, że w tym miejscu powinno ponownie powstać przedszkole prowadzone przez siostry zakonne. Przedszkole takie na pewno cieszyło by się duzą popularnoscią. W obecnych czasach nawet wskazane jes
Feliks
+36 #2 RE: Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?Feliks 2023-03-15 14:09
Jak już burmistrz spotka się z prywatnym inwestorem to strach się bać finału .Jak chce niech buduje jak skończy to sam przyjdzie lub nie Co burmistrz ma do prywatnej inicjatywy , podobnie już latał po Karuzeli a swojej ścieżki rowerowej już nie dopilnował
Matka
-30 #1 RE: Publiczne Przedszkole na Osadzie? Co z „Trójką”?Matka 2023-03-15 12:55
No i wreszcie ktoś to wyjaśnił, bo brał się za to radny Reis, ale nie podołał. Brawo Wy! Możemy spać spokojnie.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.