• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 9333

Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystko

Kryzys zaczyna dotykać samorządy. Brakuje praktycznie na wszystko, sytuacja jest trudna. Gminy, aby utrzymać płynność finansową, zadłużają się na potęgę.

Sytuacja ekonomiczna, a także polityczna mocno wpływa na sytuację finansową samorządów. Tak drogo jeszcze nie było. Gminy praktycznie w całym kraju borykają się z problemami finansowymi, brakuje im pieniędzy na bieżące funkcjonowanie.

Olbrzymie problemy finansowe ma też wągrowiecki samorząd. Już wiadomo, że tylko w tym roku w budżecie miasta Wągrowca zabraknie około 20-21 milionów złotych.

Sytuacja jest dramatyczna, brakuje pieniędzy potrzebnych m.in. na wypłaty dla pracowników, zasiłki dla mieszkańców czy wydatki związane z opłatami bieżącymi.

Burmistrz, żeby sprostać postępującej inflacji i nieplanowanym wydatkom, zmuszony jest wyemitować kolejne obligacje.

W poniedziałek radni Rady Miejskiej w Wągrowcu zajmą się uchwałą dotyczącą emisji obligacji. W projekcie złozonym przez burmistrza brakująca kwota 20-21 milionow została zmniejszona do 15 700 000,00 zł, jednak takie rozwiązanie spowoduje, że część planowanych inwestycji nie zostanie zrealizowana.

Włodarze, chwaląc się pozyskanymi dofinansowaniami, często mówią o zewnętrznej pomocy finansowej na poziomie 80 czy nawet 95%. To wielki błąd. Realna kwota dofinansowania znana jest dopiero po zakończonych przetargach, wtedy okazuje się, że dofinansowanie na poziomie 80% to fikcja, a czasem wynosi zaledwie 40%, bo zaproponowane kwoty, przez firmy stające do przetargu, są znacznie wyższe od założonych.

W takich przypadkach samorząd albo rezygnuje z dofinansowania, co bywa rzadkością, albo szuka środków własnych, aby sfinansować i zrealizować zaplanowane zadania. W ten sposób pieniądze przerzucane są między zadaniami, a ostatecznie zaczyna ich brakować.

Problemy finansowe dotykają również miejskie spółki. W ciężkiej, a czasem nawet tragicznej sytuacji finansowej są: MOPS, MDK, OSiR, ZKM, ZGM, Aquapark, a nawet MPWiK. W tych spółkach w marcu już brakuje lub zaczyna brakować pieniędzy na ten rok.

Zubożenie społeczeństwa powoduje, że MOPS wypłaca znacznie więcej zasiłków niż w ubiegłym roku. Wzrost jest zauważalny i już teraz wynosi blisko 100%. Tak wysokich kosztów radni nie uwzględnili w tegorocznym budżecie, bo trudno było je przewidzieć.

Duże problemy mają także placówki oświatowe. Środki przeznaczone na ogrzewanie i energię dla szkół już w marcu wykorzystane zostały w 80 procentach. Warto zaznaczyć, że przed nami jeszcze okres jesienny i zimowy, czy wystarczy pieniędzy na węgiel, gaz i prąd?

Taka sytuacja nie dotyczy tylko miasta Wągrowca, dla porównania Gmina Wągrowiec stara się o długoterminowy kredyt bankowy w kwocie 11 milionów zł. Pieniądze mają być przeznaczone na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu gminy w związku z planowaną realizacją inwestycji oraz na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu pożyczek i kredytów.

Nadchodzą ciężkie czasy. Wyjścia z tej sytuacji praktycznie nie ma. Samorząd, aby mieć pieniądze, może wyemitować obligacje, zaciągnąć kredyt lub podnieść podatki, jednak to ostatnie rozwiązanie dotknie nas wszystkich, a szczególnie najmniej zamożnych mieszkańców.


 

Komentarze   

Korbol
-1 #64 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoKorbol 2023-03-27 12:36
Dzień dobry,
A skąd miasto ma mieć pieniądze?
Jaki w mieście jest przemysł? Jakie firmy, zakłady pracy żeby podatki płacić, czy karuzela odprowadza podatki w Wągrowcu? Nie! Ile sklepów przez nią padnie w Wągrowcu? Zrobił ktoś bilans?
Przecież przy takiej inwestycji szło tak napędzić infrastrukturę w Wągrowcu, została zmarnowana szansa. Remonty i inwestycje nie wnoszące nid dla miasta, bo co da budowa ścieżki rowerowej za 12baniek, co da budowa Kacerka za kilka baniek? A w kolejce czeka promenada nad jeziorem!
Brak tu logiki, jakie atuty nad innymi miastami z regionu ma Wągrowiec by starać się o miano miasta turystycznego? Słucham?
Lasy, jezioro? Litości, w lasach syf, w jeziorze tak samo... Co my tu jeszcze mamy... Skrzyżowanie rzek? Widział ktoś tą tablice wyjasniajacą w jakim ona jest stanie, dojście do niego z każdej strony odpycha, a nie przyciąga. Piramida Łakinskiego? Jak działa promocja miasta w Polsce jako miasta turystycznego? Bo chyba nie jako napis na koszulkach Nielby za dotacje 800tys rocznie...
Jak promuje się Wągrowiec w lokalnych mediach, żeby ściągać lokalnych podróżników, jakie są imprezy organizowane, ale nie takie na odpierdol, tylko takie z prawdziwego zdarzenia, jak wygląda współpraca ze Starostwem Powiatowym, Gminą Wągrowiec, przecież to powinien być wspólny cel, bo korzyść jest dla wszystkich, jest jakaś strategia?
Skoro nie idzie w turystykę, to może w przemysł, ma ktoś w mieście pomysł na przemysł? Rozwój miasta, stworzenie warunków by powstawały zakłady pracy? Rynek już jest Ghost Town...
No i kolejna kwestia, czy miasto nadal łozy na utrzymanie Uchodźców z Ukrainy, po roku czasu to już powinni się usamodzielnić, nauczyć jezyka, znaleźć pracę, a chodzą słuchy że nie do końca tak to wygląda.
Jak w tej kwestii wygląda sprawa w PUP, są dane?
Miasto zaczęło się sypać, jak domek z kart, szans na poprawę nie widać, na jesieni rozegra się dramat...
Obecne władze mają do października czas na ogarnięcie burdelu które sami stworzyli. Później będzie koniec tego miasta który staje się sypialnią Poznania.
2 abcdef
+5 #63 Bić nie robią2 abcdef 2023-03-27 05:59
Odp do # 54 Kiedyś na zebraniu wspolnoty z ul Wegnera prezes kolegą Berenta powiedział że tak dużym blok z ponad 100 mieszkaniami będzie miał swojego dozorcę a tu przysyła na spacer beż sprzętu dwóch dresiarzy i po godzinie pracy ich już przy porządkach nie ujrzysz , tylko na balkonie mieszkania które jeden z nich wynajmuje Panie prezesie może poprzednia praca z końmi Pana przerosła ale tu jest tak samo My płacimy i wymagamy minimum zaangażowania .Oczywiście że musimy nagłaśniać temat bo to że dzwonimy do Pana to Pana to nic nie daje , pan tylko przytakuje i obiecuje .Jak tak działają pozostałe miejskie spółki to czas rozgonić ten układ burmistrzowsko- kolesioski .Czas zrobić zebranie i wyrzucić tbs z zarządzania naszą wspólnotą .Poszukajcie sobie innych frajerów do krojenia z kasy .
Ciemnowidz
+4 #62 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoCiemnowidz 2023-03-26 21:31
A miało być tak pięknie,telewizja,wywiady,kariery polityczne,koryto zasobne,atu do wyborów dotrwać będzie ciężko.
Gdzie się nie obrócić to doopa z tyłu, ciekawe jakimi sukcesami pochwalą się w kampanii przed kolejnymi wyborami?
Jak miasto padnie na twarz w kupę główna?
Budowaliśmy,budowaliśmy,na finansach się nie znaliśmy i zbankrutowaliśmy?
:lol::lol::cry:
dyzma
0 #61 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkodyzma 2023-03-26 19:32
Oni tam albo piją ciepłą wódkę, albo do kalkulacji używają liczydła z koralikami, nitki się pozrywały, koraliki pogubione i potem tak jest... Apeluję do sklepu Papirus o nieodpłatne przekazanie chociaż 1 kalkulatora na baterie, może coś pomoże naszym JASZCZEMBIOM
Star
+5 #60 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoStar 2023-03-26 16:09
Dawno nie ma miasta, to wieś
Robol
-17 #59 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoRobol 2023-03-26 16:06
Tylko Konfederacja
Wągrowczanka
-6 #58 Do #48Wągrowczanka 2023-03-26 14:21
Napisz dlaczego? Nie znam tego Pana :lol:
Ringo
-9 #57 Do #44Ringo 2023-03-26 13:24
Być zza biurka ( jak nazywasz inteligencję) ogarnął by wszystko ale niestety na przeszkodzie stoi brak rozwiniętych mięśni od machania łopatą. Chociaż przy dobrych chęciach da się je rozwinąć ale po co?Zamiast nich ma więcej zwojów w mózgu, czego nieuk niestety w żaden sposób nie rozwinie. I w tym tkwi odwieczna zawiść do ludzi mądrych czyli wykształconych.
Pani Magister
-17 #56 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoPani Magister 2023-03-26 12:57
Całe szczęście miastem rządzi człowiek o żelaznych zasadach, wyjątkowo inteligentny,zdolny poświęcić bardzo wiele dla dobra miasta! Często kosztem własnego życia!
Gdyby Wągrowcem rządził inny włodarz.....Miasto już dawno popadło by w ruine finansową i intelektualną!
Dziękujemy za wszystko Panie Burmistrzu!!!!.
Jest Pan niezastąpiony!!!
Wszyscy mieszkańcy podzielają moją opinię.
Tylko PiS!!!
Mnbvcz
+1 #55 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoMnbvcz 2023-03-26 12:11
Jak do tego doszlo ,przecież Burmistrz zatrudnia najlepszych fachowców po każdym konkursie mówią jakiego wspaniałego fachowca przyjęli Radni miejscy to samo to nie byle kto no i dam burmistrz , mądra głową. Jak Wy mogliście nas tak wprowadzić na minę. Może trzeba słuchać ludzi którzy nazywają Was bezradnymi czy nieudacznikami .Wogole jak ktoś nic nie potrafiący pcha się na stołek bo co ma tą wielką ambicje i nic więcej .ZADROGA Ty też Przestań pajacować z tym łańcuchem tylko wracaj na drogi powiatu ale już z łopatą
Henia
+8 #54 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoHenia 2023-03-26 11:25
Do # 52 to że TBS nic nie robią to nie tylko u Was .Tbs są zarządca wdpolnoty mieszkaniowej w bloku przy ul Wegnera ,tam dopiero robią ściemę, Dozorcy to tam nie ujrzysz tylko walające się wokół śmieci , znak drogowy za chwilę się przewróci bo niema kto go na nowo wkopac , daszki nad balkonami powyrywane , dziury w ścianie id toku , prezes nie potrafi wyegzekwować od dewelopera naprawy ,.ZApewne koledzy czekają aż minie gwarancja na blok i zrobią to z funduszu właścicieli Ogólnie ten zarządca to porażka Totalne dno tylko myślą jak tu brać kasę za nic nie robienie Takich Berent wstawił kolegów na stołki , efekty pracy tego człowieka takie same jak w Nielbie Dużo obiecanek efekt zerowy.
Wodnik6
+1 #53 Sd4Wodnik6 2023-03-26 09:08
Wodociągi Też Minus.....Pieknie...uuuuu
Miro
-4 #52 ZadłuzaMiro 2023-03-26 08:48
Miasto niech ogłosi bankructwo nawet nie remontują mieszkań miejskich bo niby nie ma kasy a czynsze biorą
Pół-żartem,pół-serio
+1 #51 STOP NIEPOTRZEBNYM WYDATKOMPół-żartem,pół-serio 2023-03-25 22:28
Jak jesienią pisałem o oszczędzaniu to wniosków nikt nie wyciągnął, ani urzędnicy ani radni, a teraz wielki hałas bo długi rosną w zastraszający tempie.
Zasada jest jedna, jak się nie ma pieniędzy to się ich nie wydaje a tu hulaj dusza, odwierty, ścieżki z tunelami, plaże i inne cuda.
Opamiętaj się urzędniku!!!!
Tylko biada podwyższać podatki od nieruchomości, opłaty za śmieci, wodę i inne.
Ludzie już na chleb nie mają, przy okazji ten jeszcze "schudł" ostatnio, ale to inna historia.
Likut
+1 #50 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoLikut 2023-03-25 20:41
Do # 48 może być a na jego zastępcę ciocie Basię byłą funkcjonariuszkę sparstu bezpieczeństwa PRL.Teraz to się marnuje w powiecie .
Ooo
+13 #49 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoOoo 2023-03-25 19:32
Najważniejsze,że radni przekazali pieniądze na pomoc Ukraińcom,że są rowery i będzie ich więcej,że burmistrz podniósł płacę s radach nadzorczych,że wziął kancelarię prawną do obsługi " samorządu" ( a przecież nigdy dotąd nie było),na delegację tyż nie brakło,pokoje się malowało ,kolorki się zmieniało..........
Długo by można,o spółce bladego nie wspomnę.
Proponuję jedną obligacje na milion wziąć i zostawić na ostatnią imprezę miejską,zaprosić całe miasto,kupić parówkową i gorzałę,napierdzielić się kulturalnie za ostatni grosz a ostatni niech zgasi światło.
Przynajmniej byłoby głośno o Wągrowcu.
Mieszkaniec obiektyw
-22 #48 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoMieszkaniec obiektyw 2023-03-25 19:30
Idealnym kandydatem na burmistrza jest radny Kotecki
Wągrowczanka
+2 #47 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoWągrowczanka 2023-03-25 19:18
Ogrzewając budynki oświatowe gazem, należało najpierw przeprowadzić ich termomodernizację. Powinno to być priorytetem. Nikomu nie trzeba tłumaczyć jakie byłyby oszczędności. Szkoda, że nikt o tym nie pomyślał.
ja
+8 #46 Nowa taczka dla Burkaja 2023-03-25 19:14
Wkurza mnie trochę ta wasza dyskusja . Podnosicie głowy za bardzo do góry,zwłaszcza ci po studiach. Przypomniec wam co robiliście w akademikach ? . No nie wszystkim.Pan magister ,a słoma z butów wystaje,znam wielu takich. Ale do sedna ,jeżeli chcesz byc radnym to nie bierz za to pieniędzy bo to jest funkcja społeczna. Ciekawi mnie ilu radnych w przyszłej kadencji takich będzie ?.
Olo
-5 #45 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoOlo 2023-03-25 16:59
Socjolog barani łbie ilu ich naliczyłeś ?.Czekam na odpowiedź.
Ryba
-2 #44 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoRyba 2023-03-25 15:24
Do # 40 Do niedawna ojciec i dziadek tych niby wykształconych ciągnął pług w polu a oni myślą że tworzą elitę To trzeba pokoleń a nie zmiany gumowców na buty.Póżniej taki buc to tylko może siedzieć za biurkiem bo sam nic ogarnie.
Olo
-7 #43 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoOlo 2023-03-25 14:30
Socjolog powiedz ilu dziś mamy radnych po gimnazjum czy zawodówce że jest tak źle.
Socjolog
+8 #42 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoSocjolog 2023-03-25 14:12
Jak będą wybory kolejnej kadencji, to do Rady Miasta nigdy więcej nie wybierać dorobkiewiczy po zawodówce lub gimnazjum, tylko ludzi legitymujących się co najmniej wykształceniem uniwersyteckim. Dorobkiewicz nie ma w głowie myślenia o korzyściach innych, a tym bardziej o całej społecznosci miasta.Rownie ważne jest legitymowanie się miejscem urodzenia czyli miastem. Prawdy znana i udowodnione naukowo.
Znawca
+8 #41 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoZnawca 2023-03-25 13:54
Dajcie rządzenie miastem tym z upadłych firemek założonych na potrzeby wyjazdu na zmywak, a dopiero doprowadzą miasto do ruiny. Już oni potrafią kombinować by sami wyszli na prostą . W szkole taki do dwóch nie potrafił zliczyć, ale teraz biznesmena rżnie, a jak się odezwie to jeden temat nawija i bagno językowe. .
Rosario
+8 #40 Odp do #38Rosario 2023-03-25 13:39
Tych na stołkach czyli wykształconych nazywasz życiowymi niedorajdami? Wiesz dlaczego tak mówią nie wykształciuchy ? Dlatego, że zdajesz sobie sprawę, za żadne pieniądze nie kupisz rozumu :) Kupisz sobie chatę, suva, markowe lumpy i hektolitry gorzały ale mądrosci i inteligencji nigdy nie kupisz. Co najwyżej możesz kupić sobie papierek sorbony zaocznej. I zapamiętaj rzeczy materialne możesz dziś mieć jutro je stracić, tego co mądry ma w głowie nikt mu nie odbierze. Haha
Jerzy
-7 #39 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoJerzy 2023-03-25 13:08
Obrońcy Starosty i Burego odpowiedzcie mi na pytanie , gdzie dziś by byli obydwaj panowie jakby tak poprowadzili rozbudowę u prywatnego inwestora ?Przy okazji drugie pytanie czy Pan Burmistrz nadal by był na stołku jakby tak wydawał kasę prywatnego przedsiębiorcy? Wszyscy Ci panowie od lat już by byli na bruku bo nikt sobie nie pozwoli żeby mu kasę marnotrawić. Ale dzisiejsza opozycja i jej poplecznicy mają Ina teorie , przyklad Orlenu że ma za duże zyski to jest źle zarządzany Jakby Orlen miał być firma charytatywna .Oczywiście głupcy to kupują bo w życiu nie mieli akcji żadnej firmy i nie oczekiwali zysków z tych akcji .
Cxzc
-5 #38 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoCxzc 2023-03-25 12:48
Do # 33 Rozbudowa szpitala wyszła tak drogo bo po 1 źle wybrali firmę po 2 widząc zd lecą w kulki to badał ich trzymali 3 źle spisali umowę min mała kwota odszkodowania za niewykonanie w terminie 4 wieloletnie opóźnienie które generowało coraz większe koszty Ogólnie amatorka , niech się uczą od deweloperów którzy takie tematy robią w rok czasu Ale tak to jest jak ktoś coś robi nie za swoje pieniądze, Berent też kilometr ścieżki wybudował za 12 mln Ci ludzie myślą że pod Wrc są złoża ropy a nie ciepłej wody , zbieranina przypadkowych osób które całe życie siedzą na budżetowym garnuszku , życiowe niedorajdy .
Kilim
+10 #37 Do #34Kilim 2023-03-25 12:18
Teraz to dopiero głupota jest na szczycie! Rozwijać się...człowieku bez pomocy internetu nie potrafisz pewnie puszki otworzyć, więc o jakim rozwoju ty mówisz? Kiedyś bez internetu własnie człowiek się rozwijał, bo musiał sam ruszyć glową, dziś w główkach niewiele. No chyba, że rozwojem nazywasz pełną kieszeń kasy z socjalu i że zmywarka. A to raczej nie rozwój, a zwykłe dorobkiewiczostwo. Słoma i tak z butów wychodzi bez względu na rodzaj opakowania czyli markowych ciuchów.
Jerzy
-2 #36 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoJerzy 2023-03-25 11:35
To jest tak jak do przecięcia wstęgi to wszyscy ale jak nie ma kasy to już wina rządu Widzę że tutaj dużo jest komentarzy dzieciaków co przeżyli tylko jeden rząd To co jest dziś a było 49 lat wstecz to niebo a piekło Narzekacie że cukier za 5 zł a idziesz i go zaraz kupujesz a kiedyś stałeś pół dnia żeby go kupić I co lepiej Popracować godzinę dłużej czy stać 5 godzin w kolejce Także dzieci bierzcie rolki i na dwór
Jerzy
-3 #35 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoJerzy 2023-03-25 11:28
Rakiety a Ty kogo jesteś obrońca? Też nabrakes kredytów na głupoty i teraz solidaryzujesz się z tymi co zadłużyli miasto .Może zamiast pilnować budowy Karuzeli , Berent by pilnował swojego gospodarstwa Tak bardzo mu dziękowali w czasie otwarcia tej galeri że niewiem co on im tam tak pomógł. Już jego parkowania auta świadczą o jego stosunku do mieszkańców Żyje już tyle lat za różnych rządów i zawsze sobie radzę dobrze na swoim i jakoś mi nie przeszkadza czy to był Miler czy kaczynski Także najlepiej wszystko zwalić na rzad i czekać na kredyty z kpo
Riki
+1 #34 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoRiki 2023-03-25 11:16
Nie mogę czytać co mają w głowie Ci obrońcy PiS. Dla mnie to naprawdę chora sytuacja. Miasto jest w trudniej sytuacji i wiele czynników się na to składa. Czasem też się nam w życiu tak dzieje, że musimy wziąć kredyt aby pójść krok dalej. Kupić coś, zainwestować. Inaczej byśmy ciągle byli 50 lat za Europa. Ale chyba ktoś tak chcę aby społeczeństwo było głupie i nie rozwijało się.
Pawełł
+5 #33 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoPawełł 2023-03-25 11:15
Do #31 Jerzy, kolejny raz pokazałeś jakim jesteś hejterem i zarazem debilem.
Szpital kosztował 32 mln zamiast 15 przez chore przepisy o zamówieniach publicznych. Starosta nie mógł dołożyć 4 milionów do inwestycji, bo naruszyłby ustawę o finansach publicznych, dlatego doszlo do rozwiązania umowy z wykonawcą i ogłoszono nowy przetarg.
Nowa firma zażądała kolejne 15 mln i tutaj już jest OK, bo nowa umowa, nowe zasady. Wtedy nie można było wyrzucić najniższej oferty, skoro od samego początku wiedziano, że za taką kasę nie da się tego zrobić. Dasz kwotę najniższą i spełniasz warunki, wygrywasz.
Chory kraj, chore przepisy!
Pawełł
+9 #32 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoPawełł 2023-03-25 11:10
Cxzf chwila, chwila. Skoro ktoś głosuje na PO, Lewice czy inna partię niż PiS, to nie ma korzystać z pomocy publicznej?
Pytam więc, skąd PiS ma pieniądze na to rozdawnictwo? Odpowiadam z moich, twoich podatków. Zatem każdy kto dokłada się do budżetu ma prawa z niego czerpać. Problem stanowią bezrobotni wyznawcy PiS-u, którzy żyją z socjali. Nic nie dokładają, a tylko doją budżet.
Widziałem gdzieś w sieci sondę, gdzie ludzie myślą, że 500+ daje PiS ze swoich. Świadomość społeczna mniej niż zero!
Jerzy
-6 #31 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoJerzy 2023-03-25 11:04
W powiecie nie rządzi PiS a na rozbudowę szpitala poszło 10 mln więcej jsk planowano do tego kilka lat opóźnienia w mieście podobnie PiS nie rządzi a miasto zadłużone Chyba tylko głupiec w to wierzy że jakby było kasy trzy razy więcej to by na wszystkie wydatki starczyło Najpierw trzeba się umieć gospodarzyć a później zabierać za rządzenie .Także czy to będzie PiS czy po to niema różnicy bo długi zostawił i Mały komunista i Poszea a wtedy pis był daleko od korytaNa koniec każdej kadencji burmistrza stan kasy powinien być na zero jsk nie yo burka obciążyć i do paki Wtedy przypadkowe osoby by nie brały się za coś czego nie potrafia
Cxzf
-5 #30 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoCxzf 2023-03-25 10:55
Ekonom bredzisz wyznawcy pisu yo mohery to poco im przedszkole ? Czy widziałeś kiedyś żeby gdzieś były przyjęcia tylko dzieci pisowców itd Tskie rozumowanie świadczy o Twoim debilizmieJakos teraz jsk mniej płacimy za prąd Czy za węgiel yo nie widziałem protestów że ci spoza pisu nie chcą mniej płacić ,? TAkze zanim coś napiszesz to rusz globusem i zacznij myśleć samodzielnie W wrc też pisowcy nie rządzą a mamy bagno.
Jerzy
+6 #29 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoJerzy 2023-03-25 10:46
Do # 12 rozumiem że Ty żyjesz tylko na zasiłkach, sam nic nie potrafisz wypracować i tylko umiesz wydawać. KKto każe dawać miliony na Nielbe , na ścieżkę rowerowa, kto pozwala na 95 % rabaty na osir czy kto nie potrafi wyegzekwować ukarania i naprawienia szkody za solary na hali itd Pieniądze z z KPOz uni to nie darowizna i bardzo dobrze że ich niema Rządzić za kredyty które inni splacsja to ja też mogę Berent poległ i zamiast odejść z honorem to jeszcze chce baś zatopić bardziej .Co przez te lata zrobił żeby budżet miasta był większy ile sprowadził nowych firm , ile jest nowych miejsc pracy i przezto podatków? Jak się tylko bierze to kiedyś musi brakować W życiu taka gospodarkę to tylko patologia prowadzą że czekają na zasiłki i żyją ponad stan Wiem ile zarobię to i wiem ile mogę wydać i na wakacje się nie zadłużamy.Amen
Ekonom
-3 #28 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoEkonom 2023-03-25 10:34
Zadam pytanie:

łapka zielona: Jestem za emisją obligacji.
łapka czerwona: Radni nie powinni emitować obligacji.
Ekonom
+9 #27 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoEkonom 2023-03-25 10:32
Dla wyznawców PiS. PiS daje ale jak to faktycznie wygląda?

Miasto buduje nowe przedszkole na osiedlu Wschód. Budowa będzie kosztowała 11 295 874,17 zł. Wągrowiec otrzymał bezzwrotną dotację w kwocie 4,9 miliona złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Miasto musi dołożyć ponad 6 milionów własnych pieniędzy - z miejskiej kasy. Pytanie, z czego skoro kasa pusta?

Inwestycje lub jej znaczna część, powinny być wstrzymane w tak trudnym okresie. Warto dodać, że wystawiona faktura za już wykonane roboty przy budowie przedszkola, została opłacona też z obligacji.

Bez obligacji nie będzie niczego, samorządy nie mają pieniędzy na kupkach czy kontach oszczędnościowych.
Były urzędnik
+8 #26 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoByły urzędnik 2023-03-25 09:54
Jerzy hejterku, udowodnij swoją tezę na przykładach. Nie masz pojęcia jak wygląda sytuacja w samorządach, bo oglądasz TVPiS, a tam Polska to kraj mlekiem i miodem płynący.
Komisja europejska mówi o wstrzymaniu kolejnych pieniędzy unijnych, premier na konferencji odpowiada, że środki nie są zagrożone. Jakiś matrix.
Zabierają kasę samorządom (nam mieszkańcom) i rozdają na prawo i lewo. 13-tki, 14-tki, 500 plusy i inne bzdury. Obniżają podatki, podnoszą kwoty wolne, ja rozumiem, że społeczeństwo się cieszy, jednak wszystko ma swoje konsekwencje - wpływy do lokalnych budżetów są znacznie mniejsze. Nie można rozwalić pieniędzy, których nie ma. Więc o czym ty piszesz?
To, że szkoły, Aquapark i inne instytucje płacą za prąd i ogrzewanie wysokie kwoty, to też wina Berendta i Zadrogi. Człowieku zejdź na ziemię i zacznij śledzić co się w kraju dzieje.
Jerzy
+6 #25 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoJerzy 2023-03-25 09:28
Burmistrz , Zadroga i bezradni biorą tysiące złotych za gospodarzenie w mieście a teraz gdy Ci nieudacznicy doprowadzili miasto na dno reszta społeczeństwa ma płacić za ich rządy. Teraz obligacje niech sobie sami wykupią i spłacają to poczują odpowiedzialności za rządzenie na własnej skórze .Pieniądze wydać to każdy głupi potrafi ,także Pokażcie co potraficie oprócz gadania i brania kasy .
ja
+10 #24 Taczka dla Burmistrza.ja 2023-03-25 08:07
Już dawno pisałem na ten temat. Burmistrz jest do " D..Y " i jak najszybszej wymiany.Radni powinni nie pozwolić zadłużać miasta,bo to my ,zwykli obywatele bedziemy za to płacić.Jedno co powinni zrobić Radni ,to zakup taczek z kupa gnoju jako nowy pojaz Burmistrza. Ps- Dziekuję wszystkim PiSiurom za doprowadzenie kraju na skraj przepaści !!! .
Bartas
+9 #23 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoBartas 2023-03-24 23:31
Tylko wybijcie sobie z głowy Zadroge którego Towarzysz Michał wprowadził za rączke do pracy w powiecie , później dal etat w drogach powiatowych . Ten człowiek w życiu nic sam nie osiągnął ,
Hihi
+1 #22 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoHihi 2023-03-24 23:17
No cóż wyszło jak wyszło, zaran za szluga będzie skrzeczał na urodzinach, cóż historia się powtarza nie ma tylko arki i Włodka.
Andriu
+13 #21 mgrAndriu 2023-03-24 22:37
ci co się tu wymądrzają zapewne glosowali na PIS ii w swojej bezgranicznej ignorancji dziwią się " Polsce w ruinie"...
Żeby ni bylo: burmistrz do wymiany!
Ooo
+10 #20 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoOoo 2023-03-24 22:32
Aż szkoda komentować głupotę naszych włodarzy.
Nie da się całej winy zwalić na pisiorów za obecną sytuację i szkoda że tak powierzchownie opisuje się problem finansowy naszego miasta.
Warto byłoby przypomnieć sesję budżetową jakie tam były fajerwerki i wodotryski wstawione przez burmistrza.
Rada mu obcięła trochę tych fantazji i gestu rozdawnictwa,ale i tak zgodziła się na budżet oparty na deficycie ,który miał być pokryty z obligacji.
Co byłoby teraz gdyby zatwierdzili w pierwotnej wersji?
Zarząd komisaryczny?
Jakie ma kwalifikacje burmistrz z ekipą doradców,skarbnik itp.skoro tak przestrzelili z budżetem,gdzie przeciętny Kowalski wiedział że będzie drożej za wszystko?
Gdzie był były burmistrz z jego zastępcą- obecni radni?
Wincy nauczycieli,winny ludzi którzy nigdy nie stworzyli niczego poza pracą na posadce państwowej .
Z takim doświadczeniem zawodowo- życiowym,to tak wygląda miasto niestety.
Później zwalić winę na PIS,albo Tuska i dalej robić rowerki,opaski,podwyższać w radach nadzorczych,rozdawać na kluby prywatne i tam się promować skutkiem czego spirala zadłużenia rośnie do gigantycznych rozmiarów ,ale miasto ma się rozwijać- a faktycznie się zwinie z bólu większość mieszkańców którym w kolejnych latach CI GENIUSZE DOWALĄ W PODATKACH,,bo tylko takie będą możliwości.
Wszystko to dzieje się przy cichej uciesze już przytupującego kontrkandydata do tronu włodarza,który obecnie zasiada w Radzie i dla niego im gorzej,tym lepiej dla niego i obstawiam,że na Sesji odpierdzieli rolę życia i będzie grzmiał na obecną władzunię jak do tego mogło dojść,a większość lemingów nie kuma iż organem stanowiącym jest RADA,a burek jest od roboty jaką mu zlecą.... itp itd.
W poniedziałek idę po browara i czipsy,będzie hit kadencji. Ciekaw jestem ról i aktorów,może jakieś nowe gwiazdy się objawią.Na kilku nie liczę,bo og 12lat się nie odezwali i nawet niektórzy chyba więcej.
To do wtorku.
Bartas
-4 #19 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoBartas 2023-03-24 22:24
Berent idź pożycz do Wuja Narcyza .Całość Wam chętnie pożyczy.
Krystian
+11 #18 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoKrystian 2023-03-24 21:42
Za rok wybory. Czy może portal lub ktoś mi powiedzieć, czy jest jakaś alternatywa dla tego miasta?
Bo nie chce już Jarka, co robi na wypas ale nie za swoje. Nie chcę też Krzysia, który się z nikim nie lubi, szuka we wszystkim knucia. Może mi ktoś wskazać czy będzie jakiś sensowny kandydat?
D Artagnan
+5 #17 Co by tu Włodarzom doradzić?D Artagnan 2023-03-24 20:37
:-?może, jakąś receptą byłoby zacieśnienie współpracy z lokalnymi deweloperami, myślę, że tylko oni mogą uratować to miasto, no i Pan Zadroga w roli Burmistrza, chyba, że szykowany już jest do roli Starosty. W Deweloperach jak i marketach nadzieja, niech biorą każdą możliwą działkę, ile chcą i za ile chcą. 8)Co o tym sądzicie drodzy mieszkańcy i podatnicy? Chyba, że miasto ogłosi niewypłacalność, bankructwo, potem jakiś Zarząd Komisaryczny się wymyśli :-*Ps. Pamiętajcie szanowni wyborcy przy wyborach, aby odpowiednio zadbać o przyszły skład w Ratuszu - "więcej" nauczycieli w Radzie Miejskiej, "im więcej, tym lepiej" wszak oni się na wszystkim znają najlepiej, czego efekt widzimy, prawda? 8);-)
Ilona4
+18 #16 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoIlona4 2023-03-24 18:18
Niech zaczną od siebie.
Proponuje na urzędowych stołkach wszystkim wypłaty zamrozić do najniższej krajowej.
Skoro 60% społeczeństwa tyle zarabia to wagrowiec tez może.
Radni za friko powinni robić bo to jest służba poniekąd.
zobaczymy tak 2 lata ile uda się zaoszczędzić i potem można dopiero myśleć o poniesieniu podatków srat….kow itd
Robin Hood
+12 #15 RE: Miasto Wągrowiec na skraju bankructwa. Brakuje na wszystkoRobin Hood 2023-03-24 17:57
Więcej posadek dla znajomków, którzy nie potrafią się rządzić publicznymi pieniędzmi.
Kolejna sprawa - ładowanie kasy na Nielbę, nożna na którą przychodzi maks. 100 kibiców i ręczną, gdzie na hali jest może z 200, góra 250 kibiców co 2 lub 3 tygodnie, jaki to ma sens, niech prezesik od klaczy i ogierów w końcu znajdzie jakiegoś sponsora, a nie bawi się w komentatora.
Panowie, jak w budżecie domowym nie mam na obiad w restauracji to jem w domu.
Trzeba spojrzeć prawdzie w oczy i mieć jaja, zawiesić udział klubu w rozgrywkach jak się nie ma kasy i czekać na lepsze czasy, a nie zaciągać kolejne pożyczki, kto to będzie spłacał, a jeżeli następcy nie będą mieli z czego to co wtedy.
PIS rozpierdoli ten kraj do końca, a później zwieją do Orbana, albo ciepłych krajów za skradzione miliony.
Panowie, rączki w kieszenie przyciasnych spodni, ścisnąć jajeczka i podejmować męskie decyzje.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2019 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.