• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 4570

Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w Wągrowcu

Zewnętrzną obsług prawna Urzędu Miejskiego w Wągrowcu to już ponad 200 tysięcy rocznie. Co ciekawe ta sama kancelaria prowadzi burmistrzowi prywatne sprawy dotyczące łapówkarstwa.

W 2021 roku, Urząd Miejski w Wągrowcu zdecydował się na obsługę prawną, angażując zewnętrzną Kancelarię Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło & Topolewski spółka komandytowo-akcyjna. W tym roku usługa jest droższa niż wcześniej.

W obliczu nowej umowy, zawartej na okres od stycznia do maja 2024 roku, miesięczne koszty obsługi prawnej wzrosły do 17 200,00 zł miesięcznie (brutto). W ubiegłym roku usługa kosztowała 12 300,00 zł miesięcznie (brutto).

Taka zmiana oznacza roczny wydatek na poziomie 206 400,00 zł. Berendt zdecydował się na podpisanie umowy, mimo braku pierwotnie zabezpieczonych środków w uchwale budżetowej na 2024 rok.

Aby sprostać nowym wymaganiom finansowym, burmistrz wydał zarządzenie, którym zmniejszył wydatki na inne cele, w tym na wydatki osobowe, wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zakup usług zdrowotnych. Takie przesunięcia dały włodarzowi możliwość zwiększenia wydatków na zakup usług pozostałych, w tym obsługi prawnej i podpisanie umowy z poznańską kancelarią.

Interesującym aspektem tej zmiany jest fakt, że mimo wyższych kosztów, częstotliwość wizyt prawników w urzędzie została zmniejszona do dwóch razy w miesiącu, wcześniej było to raz w tygodniu.

To jednak nie koniec. Ta sama kancelaria prawna posiada też umowę z inną miejską jednostką – Centrum Usług Wspólnych w Wągrowcu, to kolejne koszty. Burmistrz nie robi sobie nic z uchwał, które podejmują radni. Wydaje zarządzenia i zmienia wcześniej podjęte uchwały, "ogrywa" całą Radę.

Pikanterii sprawie dodaje fakt, że poznańska kancelaria broni włodarza w jego prywatnych sprawach, chodzi o bydgoską sprawę dotyczącą przyjęcia przez niego korzyści majątkowych. Jak informowaliśmy kilka dni temu, burmistrz został skazany, jednak nie zgadza się z wyrokiem, czuje się niewinny i zamierza złożyć apelację. Wyrok jest nieprawomocny.

21 lipca 2021 roku w trakcie sesji radny Krzysztof Poszwa, zadał pytanie dotyczące kancelarii, czy to jest ta sama kancelaria prawna, która reprezentuje burmistrza w sądzie — burmistrz udzielił wtedy odpowiedzi twierdzącej.

Czy teraz w Sądzie Apelacyjnym, Berendta bronić będą prawnicy z kancelarii Sowisło & Topolewski?


 

Komentarze   

Obserwatorr
+5 #52 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuObserwatorr 2024-01-31 21:37
Do #3biorac pod uwagę zatrudniane osoby- w jaki sposób i ich kwalifikacje...- można sobie pomyśleć różne rzeczy
Gaca
+8 #51 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuGaca 2024-01-30 13:12
Najgorsze jest to ze większości kandydatów na polityczne stołki to okłamują wyborców już przed wyborami .Jeszcze nie słyszałem żadnego z nich który by powiedział nie dam rady spełnia obietnic wyborczych podaję się do dymisji Osobiście zauważam to już w nowym rządzie Liczyłem bardzo na kwotę wolna od podatków a tu tego nie będzie. To że oni tam die kłócą w sprawach komisji sądów to mnie mniej interesuje .Czy będzie 10 komisji czy 15 to i tak będę miał to samo co mam interesuje bo tam tylko walczą o siebie Tylko jsk oni mówią że te komisję obiecali wyborcom to ok ale obiecali wiele innych rzeczy .
Wągrowczanka
+11 #50 Do #47Wągrowczanka 2024-01-30 12:10
Lepiej ująć sytuacji Wągrowca nie można. Najbardziej trafne nazewnictwo startujących na burmistrza. Knucia w ratuszu już było dosyć. Czas na zmiany......
Mar-Tyna
+2 #49 Czemu Wróżbita nie zapytaMar-Tyna 2024-01-30 12:01
Racja, szybko mówiący Jakub wypuszcza co rusz nowe filmiki. Wygląda na to, że nagrywa je w świetle dziennym - czyżby w godzinach pracy (po południu szybko robi się szaro i ciemno)? Co na to zwierzchnicy z Powiatowego Zarządu Dróg i ze starostwa? Czy nadzorują właściwie pracę kandydata? A może wziął urlop na potrzeby kampanii, która formalnie się jeszcze nie zaczęła?
Jarek Wągrowiec zbaw
+5 #48 W szkole na Kcyńskiej jest konkursJarek Wągrowiec zbaw 2024-01-30 09:41
Wiosną w szkole na Kcyńskiej jest konkurs na dyrektora. Jarosław B. niech się dogada z nowym dyrektorem, to może do świetlicy wróci :lol:Pójdzie w ślady byłego wiceburmistrza i nauczyciela tej szkoły Smykowskiego, który po porażce Poszwy został na kilka miesięcy świetlicowym :lol:
Wróżbita
+12 #47 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuWróżbita 2024-01-30 07:37
W wyborach wystartuje prawdopodobnie czworo kandydatów (jeśli oczywiście znajdą kandydatów do rady).
1. Obecny burmistrz - Skazany Jarosław - poszukuje intensywnie naiwnych i ludzi zależnych od niego na swoje listy. Efekt tego dobrowolnego przymusu widać, gołym okiem po entuzjazmie kandydatów, który jest zerowy.
2. Były burmistrz - Knujący Krzysztof - on już od pół roku chodzi i zbiera ludzi i nadal szuka. Nie walą do niego drzwiami i oknami, ale ciuła swoją gromadkę. Nie odrobił lekcji z przeszłości i wg mnie ma dziś mniejsze poprawcie niż w momencie kiedy przegrywał wybory.
3. Obecny przewodniczący - Szybko mówiący Jakub - tak jak podczas obrad sesji szybko mówi, tak też zaczął działać, pierwszy oficjalnie ogłosił start, z tego co słychać to listy kandydatów ma gotowe i wchodzi na poziom kampanii nieosiągalny dla innych - nagrywa filmiki i mniej więcej od dwóch tygodni jest o nim najgłośniej w przestrzeni publicznej.
4. Nieznany kandydat - środowisko zlikwidowanego stowarzyszenia samorządność wągrowiecka 2000, które już na dobre umiera z lokalnej sceny politycznej jeszcze próbuje się reaktywować. Tam lista potencjalnych kandydatów to dezerter Grzegorz, wszechwiedząca Alicja oraz z pistoletem przy skroniach Robert. Niezależnie od tego kto z tej trójki się zdecyduje to raczej będzie walczył z Skazanym Jarkiem o zaszczytne ostatnie miejsce.
Druga tura w takim rozkładzie jest niemal pewna. A tam pojedynek Knujący Krzysztof i Szybko mówiący Jakub. Jeśli Jakub nie zwolni w swoim tempie to powinien wygrać.
Drogi LeszkuK
0 #46 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuDrogi LeszkuK 2024-01-29 18:02
Jak pracuje Pan Zadroga to już tutaj niejednokrotnie pisano, w wielu wątkach.
W większości nie były to wpisy chwalące Pana Z.
Do #44
-1 #45 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuDo #44 2024-01-29 17:59
JAK to jest słowo klucz.
JAK zostanie.
Ale czy zostanie?
LeszekK
+7 #44 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuLeszekK 2024-01-29 16:54
Za taszarowo odpowiada Berendt, nie Zadroga. Więc przestańcie teraz wmawiać takie rzeczy... To są drogi miejskie więc burmistrz za to odpowiada. Zadroga go będzie miał sporo roboty jak zostanie burmistrzem aby zrobić porządek po Berendtcie.
Szanowy Panie
-6 #43 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuSzanowy Panie 2024-01-29 14:55
Szanowny Panie Zadroga.
Zajmuje się Pan obecnie drogami.
Czy również ulicą Taszarowo?
Czy to Pan pozwalana taki stan tej drogi jaki jest obecnie?
Ta ulica to zlepek dziur, zapadlisk, wyrw i braków nawierzchni.
Panie Zadroga!
Niechże się Pan zabierze za drogi!
Mirek
+9 #42 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuMirek 2024-01-29 14:24
Ciekawe czy oprócz Berenta inni urzędnicy nie najęli tej kancelari do swoich spraw oczywiście za swoje pieniądze?
Marekk
+10 #41 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuMarekk 2024-01-29 13:37
Berendt zaczyna się bać mieszkańców, teraz czekam na samobójców z jego list, za start od niego, pewnie szybko zapłacą :Pzostaną tak potraktowani jak Berendt traktował nas przez ostatnie 5 i pół roku. Pracodawcy to apel do was, jeśli na listach Berendta będą wasi pracownicy, to trzeba ich prześwietlić i zwolnić - jak chcą polityki to będą ją mieć.
Kamilek
+14 #40 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuKamilek 2024-01-29 11:48
Do Łuki - dokładnie to samo zauważyłem. Gość obkleił miasto swoją facjatom, ale tak naprawdę to totalnie jest daleko od mieszkańców i ich problemów. Jak widać, ludzie też wcale nie kwapili się aby okazać sympatię burmistrzowi no stał sam ze swoim siwo-cwanym zastępca. Ale kto będzie się z nimi identyfikował teraz? Czekam na listy kandydatów do rady, niech ogłosi jakie ma tam "gwiazdy" nasz skazany burmistrz. Tak, tak wiem burmistrz mówi, że jest niewinny, ale sąd orzekł coś innego i takie są fakty.
Łuki
+21 #39 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuŁuki 2024-01-29 11:12
Chyba najdobitniej stosunek do jego mość włodarza pokazali wczoraj mieszkańcy podczas wośpowego finału. Jego mość Jarosław przybył około godziny 19, coś tam zalicytował, stał przez 10 minut pod sceną i później poprawił szalik i kurteczkę, założył sobie ręce za siebie, wypiął brzuch j poszedł przed siebie prosto do domu w Skokach. Aaa w międzyczasie podszedł do stoiska policji, pewnie mając problem z prawem akurat warto dobrze żyć z policją. Upadek człowieka. Nawet jego odwieczny fotograf niezłomny Hubert jakoś tak z mniejszą pasją cykał zdjęcia włodarzowi.
Zdzisław Dyrman
-2 #38 Czy Jakub o tym wiedział?Zdzisław Dyrman 2024-01-29 10:50
Czytając wypowiedź Wyborcy z #6 chętnie zadałbym podobne pytania dzisiejszemu kandydatowi Jakubowi. Czy podczas poprzedniej kampanii wyborczej wiedział o domniemanych problemach ówczesnego pretendenta do stanowiska Burmistrza? Jeśli nie, to chyba słabo znał swego wybrańca, który już wtedy słynął z pewnych... słabostek. Jeśli zaś wiedział, to dlaczego - mimo to - promował go wraz ze swymi ludźmi, ryzykując być może przyszłym interesem miasta? Pytania są zasadne, bo teraz dawny stronnik Burmistrza sam aż pali się zająć jego miejsce.
Alfons
+3 #37 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuAlfons 2024-01-29 10:24
Zwykłemu Kowalskiemu się mówi że nie znajomości prawa nie usprawiedliwia a tu mamy do czynienia z urzędnikami którzy są tsk dlabo wykształceni że najlepiej każdy chciałby mieć swojego prawnika .Może czas weryfikować wiedzę i umiejetnosci a nie brać znajomych PO drugipazn3e Pan Tusk powiedział że prawo będziemy interpretować jak nam pasuje także macie pozwolenie z samej góry. Co do prawnikow to widzimy jacy Ci ludzie są śmieszni bo co profesor prawa yo inna opinia. Także najpierw przypodobania partyjne później prawo
Paulina
+15 #36 KalendarzPaulina 2024-01-29 09:23
Niech się portal zainteresuje, za czyje środki został wypuszczony kalendarz na rok 2024 reklamujący personalnie Jarosława Berenta ? Czy burmistrz wydał go za własne pieniądze czy kasa poszła z urzędu miasta ?
eh! tam
-3 #35 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w Wągrowcueh! tam 2024-01-29 07:29
Abstrahując od tego co jest napisane w artykule, a dokładnie do czego ma służyć obsługa prawna w UM, bardziej opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia jest wynajęcie zewnętrznej obsługi prawnej. Koszt dla gminy pracownika-radcy prawnego, który ma 2 lub 3 dni wolne to rząd 7-8 tys. brutto jak nie więcej. ogłoszenie przetargu na obsługę prawna UM, dobrze skonstruowany SIWZ, na okres 5-letniej kadencji znacząco obniża koszty tychże usług. Zatrudnienie zewnętrznej obsługi prawnej powoduje, że w UM nie powinno być już prawnika na etacie.
Jolijoli
+20 #34 Do #30Jolijoli 2024-01-29 06:57
Taka sama niegospodarność jak zatrudnianie menedżera państwowego przedszkola za większe pieniądze finansowanego z pieniędzy samorządowych, podczas gdy pieniadze na dyrektora pedagogicznego pochodziły by z innej puli od państwa.
GOLEM
+14 #33 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuGOLEM 2024-01-29 01:44
Za mniejsze pieniądze można zatrudnić prawnika, który będzie na etacie w urzędzie i co ważniejsze, będzie dostępny przez 8 godzin dziennie, w każdym dniu roboczym. Poza tym, należy zadać pytanie, jakie większe doświadczenie ma tak kancelaria prawnicza w obsłudze jednostek samorządowych?! Należało by zadać urzędnikom, jak oceniają obsługę prawną przez tę kancelarię. Poza tym, czy inne urzędy, jak Urząd Powiatowy i Urząd Gminy również korzystają z zewnętrznych kancelarii prawniczych? Być może ta kancelaria prawnicza posiada jakieś wybitne osiągnięcia w obsłudze jednostek samorządowych.
Ferdynancie
+10 #32 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuFerdynancie 2024-01-28 22:48
Sekretarz to zaspana ciamcia,bez życia,energii i haryzmy. Wstaje od biurka tylko po to żeby zrobić herbatę, a druga totalnie zielona. Jak ktoś zdrowo tąpnie to uciekną w żyto😉
Ferdynand
-3 #31 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuFerdynand 2024-01-28 21:11
A podobno gadali że jak Bukowska była to źle. A to sie jej pozbyli żeby robić co się podoba, a nad moralnością i prawością sekretarz nie stoi? Może nowa kierownik jej pomoże teraz we dwie się wezmą bo w kupie siła. A to się rozdziadowili w tym urzędzie, uważać tylko żeby nie przeszła zaraza na sąsiadów z powiatu.
Ooo
+16 #30 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuOoo 2024-01-28 20:21
Niedawno wszystkie sprawy prawne były prowadzone przez radcę zatrudnioną w urzędzie, oczywiście że trzeba czasami sięgnąć o opinię zewnątrz,ale to incydentalnie.
Podana kwota na obsługę zewnętrzną wymaga refleksji- co takiego wydarzyło się,jakie zmiany zaszły żeby potrzebny był podmiot zewnętrzny?
Na chłopski rozum,jeżeli nawet byłoby więcej pracy w tym zakresie,to zatrudnienie kolejnego prawnika w urzędzie nie wygeneruje tak wysokich kosztów
Czy to aby nie jest niegospodarność i działanie na niekorzyść mieszkańców?
Co na to radni?
Alfons
+4 #29 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuAlfons 2024-01-28 19:35
Wyborca Ty ślepy jesteś, gdzie masz takie imię?
Wyborca
+2 #28 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuWyborca 2024-01-28 18:14
do #16 jaki gej Piotr jest łapówkarzem?
kolo
+8 #27 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w Wągrowcukolo 2024-01-28 15:37
stachu to żartowniś
🙆
+6 #26 Do Stachu #25🙆 2024-01-28 15:27
Jakimi Ty kategoriami myślisz? Każdy debil potrafi rządzić na zasadzie "zastaw się, a postaw się". 😡🤬 Poza tym, osoba piastująca urząd burmistrza powinna coś sobą reprezentować!
Stachu
+3 #25 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuStachu 2024-01-28 13:33
Każdy ma coś za uszami, ważne, że miasto się rozwija a to widać gołym okiem
Alfons
+5 #24 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuAlfons 2024-01-28 13:03
Ciekawe co na te rewelację ich przełożony Pan Jarosław wychowawca młodzieży? Myślę że takie historie opisują Ci starsi którzy lata świetności mają za doba i teraz zazdroszczą
do alfons
+11 #23 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w Wągrowcudo alfons 2024-01-28 12:59
🤣🤣🤣 jakby luksusowy
SS
+19 #22 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuSS 2024-01-28 12:57
Żigolaki mieszają w ZFŚS bo zamiast środki przeznaczyć na bony dla pracowników to na imprezki im się chce. I potem się domyślcie co ta takich spotkaniach się dzieje. Ten najmniejszy związkowiec to w autku nakryty z panią z finansow a kandydat na burka skokow oupował krzaki że swoją panią zza sciany🙈
Alfons
+16 #21 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuAlfons 2024-01-28 12:57
Panie toż to burdel a nie urząd?
Urzedas
-6 #20 Ploty z urzęduUrzedas 2024-01-28 12:39
Do #19 Jak zwykle: nikt nie widział, ale wszyscy wiedzą. To świństwo....
Www
+17 #19 ZigolakiWww 2024-01-28 11:46
Tam już nawet nie tylko kierownicy. Nowi zatrudnieni pod koniec roku podobnie. Nowy z nową razem przyjeżdżają, wyjeżdżają. Nawet samochody stoją obok siebie. Najlepsze jak zostają w poniedziałki dłużej w pracy bo wtedy większości już nie ma to mogą się przynajmniej chować i zamykać w pokojach. Ale nie ma się co dziwić, on też ze Skoków, jak jego szef, i tez ma dziewczynę więc możnaby duuuuzo opowiadać.
Olo
+18 #18 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuOlo 2024-01-28 09:09
Najgorsze jest to ze obok tego szamba co wybiją zc UM i Starostwa jest jezioro .Straż Pożarna powinna te ścieki zatsmować Niech się sami w tym głównie taplają .
żigolaki
+23 #17 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w Wągrowcużigolaki 2024-01-28 08:21
Sex drags i rock&roll. Przykład idzie z samej gory😉
Dwaj kierownicy z pierwszego piętra, młodzi gniewni...sprawdzic ich delegacje z pieknymi niewiastami. Żonki nic nie wiedza😀? No i łapownictow podobnie za szefem...
klemens
+5 #16 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w Wągrowcuklemens 2024-01-28 08:16
Gej Pioter też powinien siedziec za łapownictwo. Przyjdzie czas,że wszystko wypłynie...
nik
+8 #15 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w Wągrowcunik 2024-01-28 00:20
Każdy urzędnik powinien znać ustawy w swojej dziedzinie . Po wtóre jak można zajmować stanowisko burmistrza czy wójta nie znając prawa . Cóż w Polsce wystarczy być w jakiejś partii i stołek gotowy KASA!!!! Przykład idzie od góry . POPiS wynajętych prawników by obsadzić szybko stołki
Słodka Buleczka
-6 #14 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuSłodka Buleczka 2024-01-28 00:00
Jarku to nie ludzie to wilki.v
Beret
+13 #13 OszustBeret 2024-01-27 22:44
Idealny sposób na wyprowadzanie publicznych pieniądzy. To se beret wymysil
kolo
+8 #12 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w Wągrowcukolo 2024-01-27 21:15
Niezbyt rozumiem kiedyś mówił że przeznaczy diete radnego sejmiku na Nielbe a teraz wziął w łape ? Ten sędzia musiał być pisowcem
Wwww
+18 #11 OszustWwww 2024-01-27 20:39
Nooo mieszkańcy.. Wychodzi na to, że cały czas sponsorowalismy Berendta płacąc za jego obronę w sądzie. Bo głupi nawet poskłada fakty. Kancelaria pracuje dla Urzędu miasta i dla burmistrza prywatnie. Szczyt złodziejstwa i obłudy.
Olo
-3 #10 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuOlo 2024-01-27 20:35
Do # 8 po co nam kanclerz jak mamy już w Niemczech , po co nam sejm jak w Berlinie jest Bundestag. Mamy 40 dni nowego rządu a tu że stu konkretów na 100 dni mamy tylko igrzyska I żadnego konkretu który byłby do całego społeczeństwa Najlepsi są teraz zdziwieni wyborcy co głosowani na trzecią drogę bo nie chcieli Tuska .Rotacyjny i Tygrysek napluł im w twarz a oni nadal mówią że to deszcz pada Żaden się nie przyzna że został zrobiony w balona
.
Egon
+15 #9 ZłodziejEgon 2024-01-27 20:01
Bo to po prostu oszust. Jak inaczej nazwać tego kretacza który chce znowu być burmistrzem Wągrowca. Panie beret.... Wypier....
Henio Obserwator
-6 #8 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuHenio Obserwator 2024-01-27 18:35
Oj, oj - plankton sie burzy. Plankton może cmoknąć pana Burmistrza w pompkę. Niech plankton lepiej wspomni zasadę wspomnianą przez przewodniczącego klubu PO, posła Neumanna - według niej akty oskarżenia pomagają członkom PO w robieniu kariery politycznej. Co nie raz zostało już udowodnione. Może Rufa przypomni planktonowi jaką to legitymację szanowny burmistrz schował przed wyborami.

Ale ja z inna sprawą - właśnie oglądając widowisko jakie serwuje nam duet donek i szymek natknąłem się na informację, ze aktualny rząd demokratów, natchniony hasłami terroru praworządnego, z serduszkami czerwonymi w klapach i na dekoltach przedłużył o dwa miesiące termin wniesienia przez Niemcy sprzeciwu wobec decyzji środowiskowej dotyczącej budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu w procedurze transgranicznej. Pierwotny termin minął 16 stycznia 2024 r. Informacje o tym przekazał w środę europoseł niemieckich Zielonych Hannah Neumann. Poinformowała ona , że rząd Donalda Tuska przedłużył jednak możliwość składania sprzeciwu do marca.
Ministrowa odpowiedzialna to ta od klimatu - Kloska Heinig Paula.. Do tej pory milczy na ten temat. Uwzięła się, wyrwała ze ściany ministerstwa znak Polski Walczącej i milczy obrażona pytaniami.
Nie wiem do końca czy ta informacja wybrzmiała w TVN i TVP-Tusk (mam silne uczucie, ze jednak nie), nie wiem czy to jest jedna ze 100 obietnic koalicji 13, widzę jednak wyrażnie, ze zasada "o mało co prezydenta Trzaszkowskiego" (po co nam Polakom cokolwiek skoro w Niemczech jest) jest konsekwentnie wprowadzana szybciutko w życie. Nie można na pewno zarzucić kanclerzowi Thusku, ze nie dba on o własny kraj.
A plankton na pewno takie działania w 100% poprze. Już o to TVN i TVN-2 z zaproszonymi ekspertami i profesorami zadbają.
I cyk popcornik z kubełka i łyczek kawki w oczekiwaniu na kolejny fikołek klauna z TVN-u i byłego króla Europy.
Elk
+12 #7 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuElk 2024-01-27 14:41
Dla mnie jest jasne, ma wyrok , stracił już zaufanie zaufanie publiczne więc pakuje się i opuszcza urząd i funkcję. Pogrzebany jest też jako nauczyciel, ponieważ nauczycielem również nie może być osoba skazana jakimkolwiek wyrokiem. Mam nadzieję, że kierownik cuw o tym wie. Pozostaje jeszcze do wyjaśnienia kwestia trwonienia publicznych pieniędzy na tworzenie niepotrzebnego stanowiska menedżera przedszkola i tworzenie stanowiska jego zastępcy pomimo, iż osoba ta posiada odpowiednie kwalifikacje, by piastować stanowisko zwykłego dyrektora pedagogicznego. W myśl prawa oświatowego i w świetle powyższego sytuacja taka nie powinna mieć miejsca. Poza tym jest wielu innych nauczycieli z kwalifikacjami wymaganymi na to stanowisko oraz w konkursie również uczestniczyła taka osoba, jednak jej kandydaturę odrzucił włodarz. Mam nadzieję, że sprawa trafi do nowego kuratora oraz wojewody Wlkp.
Wyborca
+23 #6 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuWyborca 2024-01-27 13:30
🤔 Mam ważne pytanie do burmistrza Berendta. W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy, że ma pan poważny problemy z alkoholem. 👀 Słyszałem to od wielu osób, które twierdzą, że znają pana osobiście.

W trakcie tej kadencji, były momenty, kiedy uczestniczył pan w miejskich uroczystościach pod wpływem alkoholu. Jedna z takich sytuacji miała miejsce 1 września 2019 r. przy Pomniku na Kościuszki. 🍷 Jeśli to prawda, to stanowi to poważne zagrożenie dla interesów miasta. Alkoholik może być podatny na szantaż, mieć problemy z racjonalnym ocenianiem sytuacji, czy też zmienny nastrój.

Proszę o publiczne odniesienie się do tych kwestii, przedstawienie zaświadczenia od lekarza, wyjaśnienie mieszkańcom, dlaczego w rocznicę wybuchu II wojny światowej był pan pijany przy pomniku podczas uroczystości miejskich, oraz dlaczego był pan nietrzeźwy na Rynku podczas innej imprezy. Czy faktycznie takie zdarzenia miały miejsce, czy jest pan alkoholikiem?

Taka informacja jest kluczowa. Wyborcy muszą wiedzieć, że ich burmistrz jest osobą odpowiedzialną i trzeźwą. Niestety, Pańskie dotychczasowe zachowania wskazują na coś przeciwnego. 🧐

Czy prawdą jest, że w 2018 roku, między I a II turą wyborów samorządowych, trafił pan do poznańskiego szpitala z powodu zatrucia alkoholowego?

👀 Czekam na odpowiedź na Pana profilu FB lub na stronie miejskiej. Ten temat budzi coraz więcej pytań. Czy zwolnienie i ponowne zatrudnienie Garnetza oraz Priebego na zastępcę może mieć związek z Pańskimi problemami? Czy mogą oni mieć nad Panem przewagę i dyktować swoje warunki? Podobnie zresztą Czapul, który w tym samym okresie został zatrudniony na stanowisku p.o. dyrektora MDK?

Oczekuję na jasny i otwarty komunikat w tej sprawie.
Tina
+16 #5 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuTina 2024-01-27 13:28
Panie Berendt czas spojrzeć w oczy ludziom. Dostał Pan wyrok i to jest fakt. Ja nie chcę mieć burmistrza skazanego wyrokiem. Do czasu rozprawy w sądzie apelacyjnym powinien się Pan usunąć z życia publicznego. Czy Pan ma Wagrowczan za ludzi nie myślących?
Mietek
+13 #4 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuMietek 2024-01-27 12:58
Zadroga go rozliczy. Berendt żeby czasami nie doszły kolejne zarzuty po zakończeniu kadencji. Chyba, że wyroki zamierzasz zbierać jak kolekcjonerzy znaczki pocztowe.
Kobieta Urzędniczka
+17 #3 RE: Wzrost kosztów obsługi prawnej Urzędu Miejskiego w WągrowcuKobieta Urzędniczka 2024-01-27 12:56
EGO Berendta jest wybujałe, to prawda, ma się też za PlayBoya 🤭 i myśli, że każda leci na starego 60-letniego pana 🤮

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.