• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 5319

Kolizja z rowerzystką na przejściu dla pieszych

W sobotę 8 czerwca około godziny 16:00 na ul. Gnieźnieńskiej w Wągrowcu samochód potrącił rowerzystkę. Rowerzystka nie powinna przejeżdżać przez pasy!

Zdarzenie miało miejsce, gdy 12-letnia dziewczynka, jadąc rowerem, próbowała przejechać przez przejście dla pieszych. W tym momencie w jej rower uderzył pojazd marki Toyota, w wyniku czego rowerzystka wpadła na maskę samochodu.

Przepisy jasno wskazują, że rowerzysta nie może przejeżdżać przez przejście dla pieszych, które służy wyłącznie pieszym do przekraczania jezdni. Aby przedostać się na drugą stronę, rowerzysta powinien zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez przejście. W tym przypadku policjanci zauważyli, że koleżanka poszkodowanej, która również poruszała się na rowerze, postąpiła zgodnie z przepisami. Przed przejściem dla pieszych zsiadła z roweru i prowadziła go obok, podczas gdy jej koleżanka próbowała przejechać.

Zasada zsiadania z roweru nie obowiązuje, jeśli rowerzysta korzysta z przejazdu rowerowego lub takowy jest wyznaczony przy przejściu dla pieszych. Niemniej jednak nawet w takich sytuacjach, rowerzysta powinien zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że może bezpiecznie przejechać przez jezdnię.


 

 

Komentarze   

bea
+3 #12 RE: Kolizja z rowerzystką na przejściu dla pieszychbea 2024-06-12 10:38
DOKŁADNIE!!!!! Dlaczego nie ma barierek przy jezdni na końcu scieżki rowerowej tuż przy torach i zaporach!??? To bardzo niebezpieczne miejsce, bo zarówno rowerzyści jak i piesi wyskakują na jezdnię żeby przemieścić się na drugą stronę na następny odcinek ścieżki. Powinna być barierka przy jezdni po jednej i drugiej stronie!!!!!! W każdym normalnym mieście w takich sytuacjach są barierki!
głuchy
+1 #11 Po prostu bzdurygłuchy 2024-06-12 09:49
Gdyby wszyscy nauczyli jeździć tak jak ja jeżdżę
Byłoby najmniej wypadków
Po prostu każdy kto wjeżdża w przejście powinien się zatrzymać przed wjazdem
I zawsze ustępować
Kto wjeżdża bezpośrednio na przejście naraża się
To samo jest przejazdami rowerowymi niby mam pierwszeństwo ale trzeba liczyć że kierowca nas nie widzi
Zakaz przejazdu po przejściu jest bublem prawny i powinno być legalne i wyborem pomiędzy przeprowadzeniem a przejazdem
Ted
+6 #10 RE: Kolizja z rowerzystką na przejściu dla pieszychTed 2024-06-11 08:35
a przejazd między ścieżkami przy przejeździe kolejowym przy straży tam tylko czekać na tragedię. Powinni tam postawić jakieś barierki albo coś bo rowerzyści przejeżdżają prosto pod koła. Tym bardziej, że samochody chcą jak najszybciej opuścić przejazd kolejowy.
Ona
+11 #9 RE: Kolizja z rowerzystką na przejściu dla pieszychOna 2024-06-11 08:22
Od strony Kauflandu jest ścieżka rowerowa..Rowerzyści notorycznie poruszają się chodnikiem po drugiej stronie..i nikt z tym nic nie robi..
Graża
+10 #8 RE: Kolizja z rowerzystką na przejściu dla pieszychGraża 2024-06-11 06:30
Jeśli osoba mająca prawo jazdy lekceważy przepisy o ruchu pieszych doliczać mu punkty karne i wystawiac mandaty zaraz bedzie porządek na drogach i przejściach dla pieszych. Dlaczego w Wągrowcu nie daje się mandatów rowerzystom, którzy mając po jednej stronie sciezkę rowerowa jadą chodnikiem lub jezdniá mając gdzieś przepisy. Na języka ścieżka pusta, a rowerzyści wjeżdżają w pieszych na chodniku po drugiej stronie!!!!!!! To samo na lipowej odcinek od straży do ronda. Na przemysłowej też nagminne! Na Kościuszki dokładnie to samo. Po co te ściezki pytam????? Rowerzyści i tak robią co chcą. Idąc chodnikiem nigdy nie wiesz, czy cię ktoś nie potrąci. Dochodzi do paranoi przez te chore przepisy, nawet na chodniku nie jesteś bezpieczny. Bo brak karania tych rozpasanych do granic ludzi.
$&#334j
+10 #7 RE: Kolizja z rowerzystką na przejściu dla pieszych$Ŏj 2024-06-11 06:14
Pierwszeństwo ma pieszy czy rowerzysta sygnalizujący zamiar wejścia na pasy lub przejazdu a nie ktoś kto idzie chodnikiem lub nagle na nie wtargnie! Ktoś kto stanie przy przejściu a nie cały czas idący prosto i nagle schodzący czy zjeżdżający na jezdnię! Ludzie wytłumaczcie im to, bo będzie coraz więcej nieszczęść! Tylko karanie finansowe chyba jest im w stanie wbić to do głów!
Vans
+13 #6 RE: Kolizja z rowerzystką na przejściu dla pieszychVans 2024-06-11 06:02
Zasada jest prosta. Żaden człowiek nie jest w stanie przewidzieć, że ktoś kto idzie na wprost chodnikiem i nie odwraca wcale głowy, by sprawdzić czy coś jedzie nie jest w stanie przewidzieć, że nagle zachce mu wtargnąć na jezdnię! To samo dotyczy jadących rowerem. Wystawiać łapę jeśli chcecie zjechać na przejście lub zjechać z chodnika na jezdnię!!!!! Wczoraj była jakaś paranoja 3 razy rowerzyści nagle z chodnika wjechali mi tuż pod samochód na prostym odcinku drogi. I chociaż pojedzie ktoś 25 km/h to i tak puknie w nich, bo auto nagle się nigdy nie zatrzyma! Auto będzie całe ale kości tych którzy wtargnęli już nie zawsze. A pierwszeństwo ma pieszy i rowerzysta kiedy STOI PRZED PRZEJSCIEM A NIE IDZIE CHODNIKIEM. GDZIE JEST NAPISANE ZE KIEROWCA MA SIE ZATRZYMYWAĆ PRZED KAZDYM PRZEJSCIEM DLA PIESZYCH, NIE MA, WIEC BEZ NADINTERPRETACJI PRZEPISU! Kierowcy mają kamerki, bez których w dzisiejszym chorym świecie nie da się jeździć bez obawy, że coś ci wmówią. Tak więc piesi i rowerzyści samochód jest cięższy niż wy i to nie on będzie cierpiał w wyniku waszej głupoty i nieodpowiedzialności. Prawda jest taka, że bez karania pieszych i rowerzystów oraz dopóki rowery nie będą miały tabliczek z numerami identyfikacyjnymi będzie dochodziło do tragedii.
Zofia
+18 #5 RE: Kolizja z rowerzystką na przejściu dla pieszychZofia 2024-06-10 20:58
Dorośli zamiast uczyć od małego gdy jadą z dziećmi na rowerach że przez przejścia należy przeprowadzać rower to sami jadą jak te cielaki nie zważając na znak czy jest przejście pieszo/rowerowe czy zwykle .
I mamy skutki.
bea_
+18 #4 do #3bea_ 2024-06-10 19:35
art.13 mówi ze.. pieszy wchodzący na przejscie ..... a nie dochodzący do przejscia ... ma pierszenstwo .... niestety i media i zła interpretacja doprowadziły do tego ze wydaje sie ze dochodzący ma pierszenstwo i nie musi uwazac ....
Sze
+10 #3 Do assssSze 2024-06-10 16:43
Co ty masz z tym doświetleniem? Kolizja z rowerzystą była po zmroku? Poprzednie wypadki były po zmroku? Nadajesz drugi temat nie odnosząc się do pierwszego. Problemy z myśleniem czy zaburzenia psychiczne? Moim zdaniem problem leży w edukacji rowerzystów jaki i pieszych, którzy nie potrafią korzystać z przejść dla pieszych/rowerowych. Po nowelizacji przepisów związanych z przekraczaniem jezdni przez pieszych wszyscy dochodzący/dojeżdżający do przejść nabrali prawa pierwszeństwa. Prawo dla rowerzystów nie zmieniło formy, ale większość przemieszczających się na jednośladzie stosuje się do przywilejów pieszych.
Assss
-6 #2 RE: Kolizja z rowerzystką na przejściu dla pieszychAssss 2024-06-10 16:24
No i stało się! Po raz kolejny na tym przejściu!!! Średni 2-3 razy w roku kogo tam auto pierdolnie. Na całej ulicy Gnieźnieńskiej nie ma żadnego DOŚWIETLONEGO przejścia dla pieszych, ani koło Zborowkiego, spółdzielnia inwalidów, cmentarz Starofarny, cmentarz Nowofarny!!! W tej chwili mamy tutaj autostradę do piekła bo ruch z zamkniętej Skockiej został skierowany na Gnieźnieńską. Może policja przyjrzy się temu problemowi. Mamy co też warto wspomnieć słabych radnych ponieważ byłem ostatnio na osadzie w okolicach skrzyżowania Leśnej z Dębińską i tam …. szok!!! Przejścia doświetlone, migające lampki a wspomnianymi przejściami dziennie przechodzi 5 przechodniów.
Vcxz
+28 #1 RE: Kolizja z rowerzystką na przejściu dla pieszychVcxz 2024-06-10 16:21
Jest prosta zasada - dopóki pojazd dojeżdżający do przejścia się nie zatrzymie nie przechodzę .ani nie przejezdam

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.