• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 768

Walka z przemocą rówieśniczą w Wągrowcu

W ostatnich latach wśród młodych osób mieszkających w Polsce rośnie zjawisko przemocy rówieśniczej, szczególnie tej o charakterze psychicznym.

W odpowiedzi na ten problem, Miejski Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (MOPiRPA) we współpracy z wągrowieckimi szkołami zrealizował po raz drugi projekt profilaktyczno-edukacyjny „Przyjaźń, zamiast przemocy!”. Celem projektu, którego podsumowanie miało miejsce 10 czerwca w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu, była poprawa relacji interpersonalnych wśród uczniów oraz zniwelowanie przemocy rówieśniczej.

Projekt, który rozpoczął się 19 stycznia br., obejmował uczniów klas 3, 5 i 7 szkół podstawowych z terenu Wągrowca – łącznie 846 uczniów, ich rodziców/opiekunów prawnych oraz nauczycieli. Jak podkreśla Lidia Kozdęba, kierownik MOPiRPA, szkoła to nie tylko miejsce zdobywania wiedzy, ale również doskonała platforma do kształtowania przekonań i zachowań uczniów oraz nauki radzenia sobie z trudnościami w relacjach międzyludzkich.

Główną ideą projektu było zaangażowanie młodych ludzi do aktywności prospołecznych wobec grupy rówieśniczej. Profilaktycy Ośrodka przez kolejne miesiące prowadzili dla młodzieżowych liderów z klas piątych zajęcia w trzech blokach tematycznych: „Poznajmy się lepiej - budowanie relacji w grupie rówieśniczej”, „Nie bądź obojętny - REAGUJ I POMÓŻ” oraz „Przygotowanie do happeningu szkolnego”.

Równolegle wychowawcy klas trzecich prowadzili lekcje profilaktyczne oparte na kartach pracy „Zobacz, zrozum, zareaguj”, a uczniowie mieli okazję wziąć udział w Międzyszkolnym Konkursie Profilaktycznym, przygotowując prace plastyczne. Najstarsi uczestnicy projektu – uczniowie klas siódmych – uczestniczyli w zajęciach „Bądź asertywny, nieagresywny” oraz „Nie zasłaniaj się ekranem”, na bazie których przygotowywali prezentacje multimedialne lub krótkie filmiki.

Rodzice i nauczyciele również aktywnie uczestniczyli w projekcie. Rodzice dowiadywali się, jak rozmawiać z agresywnymi dziećmi i jakie stawiać im granice. Nauczyciele z kolei wzięli udział w kursach internetowych „Przeciwdziałanie agresji u dzieci i młodzieży” oraz „Cyberprzemoc i Cyberuzależnienie. Bezpieczni w Sieci”.

Zakończenie projektu w każdej szkole podstawowej miało formę szkolnych happeningów, podczas których uczniowie opowiadali się za przyjaźnią poprzez różne formy artystyczne. W podsumowaniu projektu uczestniczyła burmistrz Wągrowca Alicja Trytt, która wyraziła uznanie dla pomysłodawców i uczestników projektu, wyrażając nadzieję na jego pozytywne efekty.

Projekt „Przyjaźń, zamiast przemocy!” był realizowany przez MOPiRPA oraz szkoły podstawowe Gminy Miejskiej Wągrowiec w ramach Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla miasta Wągrowca na lata 2022-2025, finansowany ze środków budżetu miasta pochodzących z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.


 

 

Dodaj komentarz

Redakcja Portalu WRC nie odpowiada za publikowane treści w module komentarze.

Przed dodaniem wpisu zapoznaj się z REGULAMINEM!

Kod antyspamowy
Odśwież

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.