• Opublikowano:
 • Wyświetlono: 3541

Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!

Rada Miejska w Wągrowcu podejmie decyzję o emisji obligacji o wartości 11 milionów złotych. Urząd Miejski w Wągrowcu potrzebuje pieniędzy na pokrycie deficytu.

W trakcie najbliższej sesji, Rada Miejska w Wągrowcu podejmie lub odrzuci uchwałę skierowaną przez burmistrza Wągrowca Alicję Trytt, w sprawie emisji obligacji, mającej na celu pozyskanie środków na pokrycie deficytu budżetowego oraz spłatę wcześniejszych zobowiązań. Łączna wartość emisji ma wynieść 11 milionów złotych, podzielonych na osiem serii o nominalnej wartości 1 miliona złotych każda. Obligacje te nie będą zabezpieczone i będą emitowane jako obligacje na okaziciela.

Emisja obligacji ma na celu uzyskanie środków niezbędnych do realizacji planów budżetowych na rok 2024, pozyskane pieniądze zostaną przeznaczone na pokrycie deficytu oraz spłatę zobowiązań wynikających z wcześniejszych emisji papierów wartościowych i zaciągniętych kredytów.

Wykup obligacji został zaplanowany na lata 2029-2036, przy czym każda z serii obligacji ma swój określony termin wykupu. Oprocentowanie obligacji ma być zmienne, oparte na stawce WIBOR 6M, powiększonej o marżę.

Koszty związane z emisją oraz wykupem obligacji zostaną pokryte z dochodów własnych Gminy Miejskiej Wągrowiec. Całość procesu emisji obligacji zostanie zaplanowana w sposób zabezpieczający odpowiednią płynność budżetu miasta w okresie realizacji.

To jednak nie koniec. Czekają nas podwyżki cen śmieci i wody!

Od 1 lipca wzrasta cena odbioru śmieci na MSOK-u, co może przełożyć się na wzrost cen dla mieszkańców. Planowana jest również podwyżka cen wody, po zatwierdzeniu nowych taryf, cena za m3 wody w Wągrowcu wzrośnie najprawdopodobniej o około 10%.


 

 

Komentarze   

Leon
+2 #35 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Leon 2024-06-13 16:39
Kolejne oszczędności to pozwalniać prezesów i dyrektorów miejskich dpolek i zakładów i już mamy sporo kasy w kieszeni .np tbs kilku pracowników i prezes z pensja 10 tys
Witaminka
+9 #34 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Witaminka 2024-06-13 12:42
Co to jest 11 melonów. 5 letnia pensja menadżera i już jest około 500 tys oszczędności.Plus likwidacja innych niepotrzebnych stanowisk i można uzbierać trochę.
Mieszkaniec7
+9 #33 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Mieszkaniec7 2024-06-13 06:14
Inne miasta czerpią zyski z działalnosci Straży Miejskiej. Ręczę, że po pierwszym dniu z mandatów miasto miało by spore zyski. Jej dzialalność jasno określona od początku, bez siedzenia w biurze, tylko całodzienne patrolowanie ulic, tak jak np.w Poznaniu. Zamiast stanowiska menedżera budynku przedszkola ( jedna pensja wystarczy na utrzymanie 2 strażników) w mieście dla budżetu miasta i bezpieczeństwa mieszkanców bardziej potrzebna jest Straż Miejska.
Don Pedro
+10 #32 Myślę, żeDon Pedro 2024-06-12 23:17
już niedługo jedyne co pozostanie Radnym Rady Miejskiej i Włodarzom do przegłosowania, to...niewypłacalność, bankructwo miasta i zgasić światło, szczególnie po zapowiedziach władzy centralnej, że samorząd ma się utrzymać z tego co sobie naru..., ach przepraszam - wygeneruje, wygospodaruje, a nie wyciągać łapy po subwencje, dotacje, dofinansowania. No więc, robi się "wesoło". Zdrowia wszystkim mieszkańcom życzę.
Milet
-1 #31 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Milet 2024-06-12 22:05
To kiedy będzie Straż Miejska?
Jaca
+6 #30 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Jaca 2024-06-12 14:59
W innych miastach wiedzą jak pozyskać pieniądze. Wystarczy powołać Straż Miejską ale taką lotną i skuteczną jak np.w Poznaniu i sypać mandaty za np niewłasciwe parkowanie, za zasmiecanie, za wandalizm i, za niszczenie trawników miejskich itp. Np za to ostatnie to miasto zarobiło by krocie chociażby od osób które stawiają gokarty na prawie całej długości trawnika przy placu zabaw koło parku 600 lecia, a wcześniej zajmowali parking. Osoby te są bezkarne od 2 lat czy mają na to pozwolenie Pani Burmistrz? Dlaczego jakieś pojazdy niszczą trawnik miejski? Czy wykupili ten trawnik i parking? Oni zarabiają na wypożyczaniu, a mieszkańcy mają płacić podatki na utrzymanie zieleni miejskiej? Jak to jest?
Ja
+14 #29 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Ja 2024-06-12 14:56
Ogólnie rady mieszkańców:
- zmienić wysypisko śmieci na tańsze rezygnując z tego co mamy bo widzimy że podwyżki to idą na wynagrodzenia zarządzającego wysypiskiem - zlikwidować stanowisko menadżera przy przedszkolu na Wschodzie
-podwyższyć czynsz Nielbie za korzystanie z infrastruktury OSIR !!!
- poprosić radnych grzecznie o zrzeczenie się % wynagrodzenia wszak poszli służyć mieszkańcom a nie się dorabiac!!
-w urzędzie reorganizacje stanowisk przeprowadzić pod kontem faktycznej przydatności dla mieszkańców
- prozliczenie składowiska odpadów z kosztów ponoszonych
- rozliczenie oplat za śmieci % na co idą..
Póki co miasto zadłużone i nie jest rozwiązaniem dalsze jego zadłużanie.

-
Basia_
+13 #28 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Basia_ 2024-06-12 14:26
Połączyć wydziały w urzędzie zmniejszyc tych kierowników każdy od czego, promocje z organizacyjnym, na co kierownik organizacyjny jak go nie widać wcale zamknięte drzwi czy jest czy niema nikt nie wie. Sekretarz kiedyś rządził w urzędzie i wszystko grało a teraz sekretarz kierownik których nie widać, chyba że strażak to kierownik, Oszczędnośći będą
Mama z miasta
+6 #27 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Mama z miasta 2024-06-12 14:11
starosta niech lepiej poduszki berlińskie pozdejmuje z polnej i przeniesie na Lipową przy parku żeby nasze dzieci były bezpieczne, bo nie dość że ruch samochodów jak w Paryżu, to jeszcze wciąż czyszczenie, a teraz dodatkowo ciężarówki z tej budowy nie wiadomo czego. Tam wypocząć z dziećmi to graniczy z cudem taki hałas ciągle i niebezpiecznie. Jak nie łobuzeria drze się i robi zamieszanie, to co niedzielę jakaś sekta robi sobie ambonę z parku i gadają o swoim nieudanym życiu, drąc się przez glosniki. Ludzie co to za miejsce okropne, nie ma gdzie pojść w tym mieście i spokojnie posiedzieć z dzieckiem, by posłało w wózku na powietrzu.
Lipowa
+9 #26 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Lipowa 2024-06-12 13:55
To wam powiem gdzie i w co topi się pieniądze. Przed przyjazdem prezydenta tydzień koszono w parku przy lipowej , czyszczarka chodziły wszystko trwało tydzień. Dzień dziecka sprzątanie lipowej czyszczarka pół dnia jeździła w te i nazad. Tydzień spokoju i dziś czyszczarka urzędu sprząta Lipową. Jeździ w te i nazad wzdłuż ulicy tamując ruch i przejazd ludziom do pracy. Całe miasto może zarastać ale Lipową ktoś tam w urzędzie bardzo złośliwie kocha
Hendryk
+20 #25 -Hendryk 2024-06-12 11:42
Pokasować niepotrzebne etaty w miejskich placówkach, zwłaszcza w takich, gdzie przez ostatnie lata zrobiła się rodzinna atmosfera.
mieszkaniec w-ca
+26 #24 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!mieszkaniec w-ca 2024-06-12 10:58
niech mi wreszcie ktoś wytłumaczy czym zajmuje się taka menedżerka w małym przedszkolu, które ma jeszcze wice dyrektora? Sprawami pedagogicznymi o dziećmi nie może, z rodzicami nie powinna rozmawiać w sprawach pedagogicznych i dzieci bo od tego są nauczyciele i dyr pedagogiczny. Od spraw finansowych jest referent, od spraw porządkowych jest pracownik gospodarczy oraz sprzątaczki. Finanse na przedszkole z puli państwowej przekazywane są gminie miejskiej i rozdziela je wydział oświaty, w którym zajmują się tym księgowe, więc zasadnicze pytanie brzmi. Jaką rolę i jakie zadania ma w tej publicznej placówce menedzer powołany przez poprzedniego burmistrza? Jest tam wice pedagogiczna( pomijam fakt kim jest) która bez problemu może być dyrektorem tego przedszkola, a funkcje wice może pełnić społecznie każda nauczycielka, podobnie jak w innych przedszkolach w mieście! Pani burmistrz poproszę o wykaz czynności wykonywanych przez menedżer tej placówki, gdyż co miesiąc otrzymuje ona pieniądze z puli samorządu i to nie małe pieniądze. Mieszkańcy mają prawo to wiedzieć
Pół-żartem/pół-serio
+19 #23 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Pół-żartem/pół-serio 2024-06-12 10:48
Nowy burmistrz = nic się nie zmieniło.
Jacek14
+18 #22 DeficytJacek14 2024-06-12 10:45
Kłania się tutaj przykład raz po co w tak małym mieście zastępca burmistrza dwa przeanalizować zatrudnienie w urzędzie ale również przykład dyrektorka na Wschodzie już dawno powinna być zwolniona jest tam zastępca rozpisać konkurs i zrobić porządek. Masa pieniędzy jest wydawana bezsensownie e mieście i podległych jej instytucjach tam szukać oszczędności a nie zadłużać miasto.
Kolo
+16 #21 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Kolo 2024-06-12 08:10
Do # 17 słuszna rację rozwiązać etat I zostanie ponad sto tysięcy w budżecie miasta .Pani Alicjo może czas zacząć od swoich włości. Kolejny to osir skoro daje tak wielkie rabaty na Nielbe to znaczy że mają za dużo.
mig
+15 #20 obligacjemig 2024-06-12 07:49
Przecież część obecnych radnych Rady Miasta już zasiadała w radzie. Nowi radni przed wyborami mieli możliwość zapoznania się ze stanem finansowym miasta. Przecież wszyscy oni szli do wyborów, aby "pracować" na rzecz mieszkańców miasta. Obligacje to najprostszy sposób na zadłużanie miasta. Niech te "tęgie" głowy napiszą jakiś program na pozyskanie środków zewnętrznych. Tylko którykolwiek z nich to potrafii? Miasto tonie...
Krótko na temat
+19 #19 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Krótko na temat 2024-06-12 07:37
Wczoraj w tv mówili, że zatrzymano kolejne osoby które sprzedawały dyplomy podobnie jak MBA. Jednocześnie mówili, żeby zgłaszać wszystkie osoby które taki dyplom posiadają lub żeby same się zgłaszały. A w Wągrowcu podobno ludzie też posiadają dyplomy MBA, czy robi się coś w tej sprawie?
JanObowiazkowy
+16 #18 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!JanObowiazkowy 2024-06-12 00:01
Oj Berent widac dobry wujek jak pis co zostało w kasie rozdać niech gawędź się bawi a co tam inni niech się martwą... apropo naszej policji z tych obligacji coś sypnąć trzeba, ulicę Kościuszki trzeba obstawić, niecałe 15 minut temu dwóch skur.... i, jedne chyba w golfiku omal na pasach nie rozjechali kobiety tak może ze 120 km/h mieli ale co tam, na tej ulicy to norma z aquaparku chłopaków po kebabie energia rozpiera. Chyba że dzisiejsza policja to jakaś popierdółka stoi po wioskach zamiast miasta pilnować. Kiedyś Panowie Milicjanty jak szli to respekt był. Teraz każdy ma swoje prawa i łysy i szpakowaty i nie binarny i znany, i jeszcze obrzeznany czy nie obrzeznany. XXI wiek i coś się przestawiło, słyszę drużyna Szwajcari wnosi protest bo im się murawa z chu..j wie z czym nie zgadza, kiedyś dziura nie dziura, błoto syf się grało ważne że piłka była jedna i bramki dwie. A teraz gwiazdy masakra "gwiazdy" jakby jakąś planetę nową w układzie słonecznym odkryli. LUDZIE to była chwila ułamek sekunda gdzie z XX wieku przeszliśmy do czasów, gdzie większość zadaje sobie pytanie "gdzie my kur...a żyjemy", bo ja nie wiem, pogubiłem się. Jakieś 10 lat temu obejrzałem film Idiokracja, i .... tak Panie Linda rzeczywistość to ten film
Venus
+19 #17 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Venus 2024-06-11 23:20
Stanowisko menedżera w takiej mieścinie nie jest potrzebne, a z tego co wiemy ta osoba otrzymuje pensję z budżetu samorządowego, kosmiczna kwota którą wypłaca się co miesiąc z kasy miasta zasili jego budżet.
Fil
+10 #16 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Fil 2024-06-11 22:09
Jak radni mogą zrzec się części diet , skoro Zadroga jako pierwszy zajął najlepiej płatny stołek. I co myślicie że teraz odda połowę kasy ?
Krystyna
+19 #15 Do #11Krystyna 2024-06-11 21:48
Cała podwyżka, a w zasadzie większa część tego co płacimy za śmieci idzie na pensję prezesa MSOK jak wynika z oświadczenia za ubiegły rok pan prezes zarobił ponad 227 tysięcy złotych czyli miesięcznie po około 18 tysięcy. A pracownicy najniższą krajową pewnie otrzymują.
Zenek
+21 #14 RozliczyćZenek 2024-06-11 20:59
Teraz to trzeba rozliczyć wszystkie osoby które wydawały kasę z budżetu : na księży kacerek, na beton na rynku , na usychające drzewka miedzy płytami ,na czujnik prędkości,na rewitalizację plaży bez pozwoleń ,ściezkę rowerową jak pas startowy, na wieżę w rzece i wiele innych poczynionych nakładów bez wyobraźni znajomosci rynku - tak sie składa ze wszyscy zainteresowani jakoś upłynnili sie z urzedu. A teraz piszą wypociny na WRC
Mnichj
+12 #13 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Mnichj 2024-06-11 20:35
Niech miasto zacznie oszczędzać... najpierw obetnie o połowę pensję radnych pani burmistrz niech dostanie mniejsze uposażenie bo i tak ma wysokie i będziemy już mieć jakieś pieniążki co miesiąc dodatkowe ale sądzę że żaden z radnych na to się nie zgodzi bo tacy z nich są społecznicy poślij tam tylko do pieniędzy i do własnych interesów Nie obrażając ich Połowa z nich do żadnej innej pracy się nie nadaje
Iko
+9 #12 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Iko 2024-06-11 20:32
Do #11 jak może być taniej jak tam prezes zarabia więcej jak Trzaskowski
oburzony podatnik
+7 #11 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!oburzony podatnik 2024-06-11 20:24
Ludzie! Przecież na tym zadupiu opłaty za wywóz odpadów są wyższe niż w Poznaniu! Złote śmieciarki wywożą nam zawartość kubłów czy jak?!
Krystyna
+16 #10 Do #ZofiaKrystyna 2024-06-11 18:46
Czytanie ze zrozumieniem się kłania podwyżka opłaty za śmieci jest związana z kosztami MSOK czyli Międzygminne Składowisko Odpadów Komunalnych a nie kalkulacji wykonanej przez Remondis, firma zbierająca od nas śmieci nie podnosi opłat. Opłatę zawsze przy każdej podwyżce podnosi UM po swoich przeliczeniach. Czyli kasy brakuje na wysypisku śmieci i prezesowi trzeba dołożyć kasy stąd przewidywana podwyżka. Tak na marginesie kilka gmin należących do Międzygminnego Składowiska Odpadów Komunalnych już się wypisało z tego tworu, który został powołany po to żeby gminy należące miały taniej, a okazuje się że to monopolista który dyktuje wywindowane ceny za śmieci. Nie mylić Remondisu firmy która zbiera od nas śmieci z MSOKiem który te śmieci przyjmuje, ale za odpowiednią opłatą. Są w okolicy inne składowiska, które mają niższe opłaty za przyjmowanie śmieci. Może miasto powinno przemyśleć i wypisać się z MSOK Kopaszyn i poszukać w okolicy tańszego składowiska śmieci. Składowiska którego prezes nie jest nastawiony tylko na swoje zyski.
Zofia
+7 #9 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Zofia 2024-06-11 18:08
Może wreszcie czarno na białym My jako mieszkańcy płacący za śmieci dostaniemy rozliczenie co do grosza na co są wydawane pieniądze które płacimy!!!
Jakie koszty ma wysypisko miejskie i jaki udział w nim naszych od osoby płaconych za śmieci jest .
Czy nie ma innej firmy która wywozem śmieci by się zajęła a nie płacić bo tak im się skalkulowalo i tym sposobem staliśmy się niewolnikami Re.ondisa!!!
Czy oddluzenie miasta w kampanii Trytt to właśnie owa kolejna emisja obligacji???
Kolejne zadłużenia....z torbami puścicie miasto!!
dyzma
+11 #8 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!dyzma 2024-06-11 17:07
Aha, czyli zadłużamy się bardziej żeby pokryć stare długi, a resztę wydać na bieżące rzeczy... A spłata w następnej kadencji, niech następcy się martwią. To wcale nie jest takie głupie, ale tylko z punktu widzenia polityka, taka typowa zagrywka. Jakby któryś z mieszkańców chciał prowadzić w ten sposób swój budżet, to ostrzegam że skończy pod mostem...
--
-15 #7 ---- 2024-06-11 17:00
cuda Tuska dopiero się zaczną,bedzie bezrobocie i straszna bieda
Iko
-7 #6 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Iko 2024-06-11 15:59
Mongoły podwyżka ceny za śmieci to pokus z podwyżkami prądu, gazu itd .za którymi większości głosowała. Mam nadzieję że teraz Golem , Andrzej 2 i inni zapłacą nasze rachunki .Co do miejskich długów to niech je spłacają Ci co je wzięli czyli Berent , Zadroga I reszta Pani burmistrz oczekujemy przedstawienia finansów miasta po dotychczasowych rządach.
Tomson
+16 #5 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!Tomson 2024-06-11 14:11
Podwyżka śmieci?Znowu?Pani burmistrz obiecała,że nie będzie podwyżek za śmieci
!!! I co teraz zrobić?Miasto za to nie zapłaci ..
MojeMiasto
+20 #4 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!MojeMiasto 2024-06-11 13:23
No i widzicie teraz jak daliście się nabić w butelkę wierząc w trakcie kampanii wyborczej w piękne słówka pisane przez płatną agencję reklamową, a wypowiadane przez złotoustą panią burmistrz, która obiecałaby wówczas wszystko wszystkim tylko po to żeby dostać się na stołek. I teraz widzicie jak jesteście naiwni i głupi. Prawda wychodzi powoli na jaw. Kolesiostwo przy obsadzaniu stanowisk, brak wizji działania miasta w przyszłości, podwyżki cen dla mieszkańców, wstrzymanie inwestycji i dalsze ogromne zadłużanie miasta. To wszystko było do przewidzenia. I teraz macie co chcieliście. Szkoda tylko, że ci z nas którzy widzieli na stanowisku burmistrza zupełnie kogoś innego niż kolejny populista, też będą musieli niestety płacić teraz przez najbliższe 5 lat za kolejne tragiczne rządy. A wałki dopiero będą wypływać wraz z mijającym czasem.
Okon
+20 #3 Na krycheOkon 2024-06-11 13:01
Może gdyby każdy z burkow przyciągnął nowy biznes wtedy też byłoby więcej pieniędzy z podatków to nie trzeba by było brać kredytow. To jest jakaś paranoja. Tak zarządzac miastem, na kredyt to potrafi nawet analfabeta. Zadana filozofia. Ponoć w tej kadencji miało być inaczej. Niech UM wypuści na wszelki wypadek jeszcze jedna obligacje na podwyżki urzednikow
JAgienka
+12 #2 RE: Miasto Wągrowiec potrzebuje 11 milionów na pokrycie deficytu!JAgienka 2024-06-11 12:52
Projekt Uchwały dot. emisji obligacji do Rady Miejskiej złożyła właśnie Pani burmistrz, wiec dlaczego piszesz, że nie zaproponuje? Czytanie ze zrozumieniem nie boli.
Yzx
+6 #1 ZawiedzionyYzx 2024-06-11 12:42
Nie po to głosowałem na Trytt żeby mi teraz bardziej zadłużali miasto. Na pewno Pani Alicja nie zaproponuje emisji obligacji. Obiecała w kampanii, że oddłuży miasto.

Portal WRC

 • Portal WRC powstał w 2009 roku
 • Wydawca: "FOOBU" Roman Kowalczewski
 • Adres Redakcji: ul. Mickiewicza 17/30, 62-100 Wągrowiec
 • Redaktor Naczelny: Roman Kowalczewski
 • Telefon: +48 503 142 937
 • mail: [email protected]
 • Zobacz nasz profil na:

Reklama

 • Niezależny Portal Powiatu Wągrowieckiego
 • Nr 1 w Powiecie Wągrowieckim
 • W naszej ofercie znajdziesz, bannery, materiały sponsorowane, filmy reklamowe oraz reportaże wideo.
 • Całą dobę sprawdzamy skrzynkę: [email protected]

ZAPYTAJ O OFERTĘ

X

Ostrzeżenie

© 2009-2023 Portal WRC. Wszystkie prawa zastrzeżone.